Köpeklere bu gıdaları yedirmeyin

Hayatımıza anlam katan evcil dostlarımız evlerimizde güven içinde yaşıyor gibi görünse de bizim tükettiğimiz bazı gıdaları yemeleri durumunda hayati tehlike yaşıyorlar.

12.02.2017 Pazar 02:30
Güncellenme: 11.02.2017 22:41

Hayatımızın büyük bölümünü  paylaştığımız dört ayaklı dostlarımızın bizimle mutlu olmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Bundan kimsenin şüphesi yok. Aşılarını zamanında yaptırmak, rutin sağlık kontrollerini unutmamak, yaşadıkları ortamı onların mutlu olması için organize etmek sorumluluklarımızdan sadece bazıları. Kimi zaman birlikte uyuduğumuz, film izlediğimiz ve yiyeceklerimizi paylaştığımız köpek dostlarımıza maalesef bazı durumlarda  zarar verebiliyoruz. Daha doğrusu zararlı olduğunu bilmediğimiz şeyleri tüketmelerine izin veriyoruz. İşte tüm köpeklerin yememesi gereken 12 yiyecek.

Avokado: Bu etli yeşil ve insana çok yararlı meyve, köpeklere sindirim rahatsızlığı verebilecek bir toksin içeriyor. Bununla birlikte, potansiyel olarak mide-bağırsak  sistemini bloke edip, köpeğinizi ameliyat masasına kadar götürebilecek büyük bir tehlikeyi de yaratabiliyor.

Son dönemde popülerleşen ve salata tabaklarını süslemeye başlayan avokado meyvesi içerdiği persin maddesi nedeni ile bir çok hayvanda, özellikle köpeklerde zehirleyici etki yaratıyor. Mide krampları, kusma ve ishale sebep oluyor.

Kemikler: Halkın genel görüşünün aksine kemik, köpekler için zararlı. Köpeğinizi potansiyel olarak boğmakla kalmaz, bağırsaklarda tıkanıklığa, hasara ve yontulmuş veya kırılmış dişlere neden olabilir.

Kemiklerin sivri uçları köpeklerin boğazından başlayarak, midesini, bağırsaklarını, rektum ve anüsünü çizer, derin kesiklere sebep olur, sindirim ve boşaltım sistemlerinde kanamalara yol açar.

Ekmek hamuru: Mayalanmış ekmek hamurunun kokusu köpeğinizin dikkatini çekebilir ancak onun için her zaman erişilebilir olmamalı.

Köpek hamuru yerse  midesinde tehlikeli bir şekilde genişleyebilir ve fermente maya toksik hale gelebilir.

Çikolata: İçerdiği aşırı derecede zehirli teobromin köpeğinizde ishal, kusma, nefes alışverişinde düzensizlik, idrar yapmada sorunlar, ağız kuruluğu, titreme nöbetleri, anormal kalp atışı, şok tablosu hatta ölüme varan sonuçlar doğurabilir.

Çikolatanın zararı çikolatanın miktarına- köpeğin büyüklüğüne -çikolatanın çeşidine göre değişiyor.

En zararlı olanlar bitter çikolata, pastane çikolataları ve kakao tozudur. Köpeğiniz huzursuz veya heyecanlı görünüyorsa ve nedeninin çikolata zehirlenmesi olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize başvurun.

"Kemiklerin sivri uçları köpeklerin boğazından başlayarak, midesini ve bağırsaklarınıçizer,"

Kafein: Kafeinli olan herhangi bir ürün, köpeğinizde çikolataya benzer bir etkiye sahip olabilir ve sonunda kalbine zarar verebilir. Bu nedenle, kahve ve gazlı içecekleri, meraklı dillerden uzak tutun.

Günlük ürünler: Birçok köpek süt, tereyağı ve peynirde laktozu sindiremiyor. Çünkü köpekler laktaz enzimini yeterince üretmiyor. Olumsuz etkileri, hafif bir karın rahatsızlığından rahatsız edici cilt alerjisine kadar değişebiliyor.

Kurutulmuş meyve: Üzüm, kuş üzümü ve kayısı kurusu farklı köpekleri farklı şekillerde etkiliyor ve bilim adamları nedenini çözemiyor. Bununla birlikte, uzmanlar bu yiyeceklerin köpeklerde potansiyel olarak çok toksik olan kimyasal bileşikler içerdiklerini kabul ediyor. Bu madeler kek ya da pasta içinde yense bile köpeğinizin en iyi ihtimalle ishal ve kusmasına olabilir ve en kötü ihtimalle kuru meyve zehirlenmesi böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Taze meyve: Kurutulmuş meyve gibi üzümler çok toksiktir ve evcil hayvanınızdan uzak tutulmalı. Bazı meyvelerin (elmalar, erik, şeftali gibi) pipleri ve taşları amigdalin adı verilen ve sindirim rahatsızlığına neden olabilecek bir kimyasal madde içerir. Meyve taşları da boğulma tehlikesi oluşturur. Özellikle yavru ve küçük ırkları etkiler.

Sarımsak ve soğan: Pırasa ve soğan dahil organosülfitler olarak adlandırılan  bu yiyecekler  köpeğinizin kırmızı kan hücrelerini etkileyebilecek bir madde içeriyor - fazla miktarda sarımsak veya soğan (çiğ veya pişmiş) anemi oluşturabilir. Belirtilerin ortaya çıkması bir ya da iki günü bulabilir. Bu nedenle eğer köpek uykulu ve uyuşuk görünüyorsa, doğrudan veteriner hekiminize yönelin.

Fındık:  Yağ oranı yüksek bir yiyecek ve köpekler tarafından yenmesi engellenmeli, ancak köpekler için en toksik olanı macadamia fındıktır.

Ksilitol: Bu madde, sukroz şekeri yerine tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Şekerlemelerde, keklerde, diş macunu ve sakızlarda kullanılan ve insanlar üzerinde müshil etkisi gösteren madde köpekler için ölümcül olabilir, çünkü insülin hormonunun hızlı salınmasını başlatır. Fazla insülin kandaki glikoz miktarını etkiler, bu da nöbetlere neden olur ve  karaciğerini etkileyebilir.

"Bazen insanların rahatlıkla tükettiği gıdalar hayvanlarda ölmcül sorun yaratıyor."

HABER ÖNERİLERİ

Penis boyunu uzatmanın yolları

Bir hapla 24 saat iktidar dopingi

Penisi büyüten tedaviler hangisi daha sağlıklı?

Yeni bir hayat için zayıfladılar!

Genç erkekleri bekleyen tehlike: Testis kanseri

Brezilya kalçası için favori 7 egzersiz

Yedikçe çabuk acıktıran 10 besin

2 bin adım kilo aldırmaz 6 bin adım uzun yaşatır 10 bin adım zayıflatır

Doğru koşunun formülü; Haftada 3 gün koş 4 gün kalbi dinlendir

Bel ağrısı çekenlere seks rehberi