Kış oyunları doodle oldu! 2018 Kış olimpiyatları ne zaman?

Kış oyunları bugün Google ana sayfasında. 2018 Kış olimpiyatlar ilk gününde doodle oldu. Peki 2018 Kış olimpiyatlar ne zaman?

09.02.2018 Cuma 10:40
Güncellenme: 09.02.2018 10:42
2018 Kış oyunları ilk gününde doodle oldu. Büyük beğeni toplayan kış oyunları adına yapılan görsel vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. İşte 2018 Kış Olimpiyatlarıyla ilgili ayrıntılar...
 
2018 KIŞ OLİMPİYATLARI BAŞLIYOR
 
Güney Kore'nin PyeongChang kentinin ev sahipliği  yapacağı 23. Kış Olimpiyat Oyunları, bugünkü açılış töreniyle resmen başlayacak.
 
35 bin kişi kapasiteli PyeongChang Olimpiyat Stadı'nda  gerçekleştirilecek ve üç saat sürecek törenle startı verilecek oyunlar, 25 Şubat  Pazar gününe kadar devam edecek.
 
1988 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan Güney Kore,  daha önce başarısızlıkla sonuçlanan iki adaylığın ardından Fransa'nın Annecy ve  Almanya'nın Münih kentlerini geride bırakarak tarihinde ilk kez kış oyunlarını  düzenleme hakkını elde etti.
 
Oyunların yapılacağı PyeongChang, Güney Kore'nin başkenti Seul'e 130,  Güney Kore ile Kuzey Kore arasında askerden arındırılmış bölgeye ise 96 kilometre  uzaklıkta bulunuyor.
 
 
OLİMPİYATLARA 4 BİN KİŞİLİK KÖY
 
15 disiplinde 102 madalya mücadelesinin yapılacağı oyunlarda, 3 bin 894 sporcu ve yetkili olimpiyat köyünde konaklayacak
 
Olimpik ve paralimpik oyunlarda toplam 22 bin 400 gönüllü görev yapacak. Dünya genelinde 91 bin kişinin gönüllü olmak için başvurduğu, kabul edilenlerin yüzde 14'ünün okyanus aşırı ülkelerden geldiği bildirildi.
 
Oyunlar sırasında yaklaşık 3 bin personel de Gangneung'da yapılan ikinci bir köyde kalacak.
 
Olimpiyatların madalyaları ise Güney Koreli Lee Suk-woo tarafından tasarlandı.
 
Oyunların maskotu olarak tanıtılan beyaz kaplanın adı ise "Soohorang". Maskotun adı, Kore dilinde korumak anlamına gelen "sooho" kelimesiyle, kaplan anlamındaki "Ho-rang-i" kelimelerinden türetildi.
 
İKİ  DEVLET ARASINDA KÖPRÜ OLDU
 
Oyunlar, iki yıldır diplomatik ilişkisi bulunmayan Güney Kore ile Kuzey Kore arasında da köprü kurulmasını sağladı. 
 
Açılış törenine "Birleşik Kore" bayrağı altında katılacak Kuzey ve Güney Koreli sporcular, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) onay vermesinin ardından oyunlarda Birleşik Kore Kadın Buz Hokeyi Takımı ile mücadele ederek bir ilki gerçekleştirecek. 
 
TARİHİN EN SOĞUK OLİMPİYATLARI OLABİLİR 
 
Açılış töreni provasında rüzgar nedeniyle hissedilen sıcaklık -23 dereceye kadar düştü. Soğuktan yeteri kadar kar yağmadığı için pistler suni kar makinalarıyla hazır hale getirildi. 
 
PyeongChang 2018, tarihin en soğuk olimpiyatları olacak gibi görünüyor. Hava sıcaklığı gündüz -5 derece dolayında seyretse de, rüzgar nedeniyle hissedilen sıcaklık -20'ye kadar düşebiliyor. Hatta açılış töreni provasında hissedilen sıcaklık -23 olunca yetkililer provaya katılanları soğuğa karşı çok sıkı önlem almaları için uyardı.
 
Bugüne kadar en soğuk olimpiyatlar Lillehammer'da gerçekleşmiş ve 1994'teki oyunlarda -11 derece görülmüştü. 
 
Aşırı soğuk nedeniyle bölgede kar sıkıntısı da yaşanıyor. Yetkililer bu sıkıntıyı suni kar makinalarıyla aşmayı planladı. Yongpyong Alp Disiplini Merkezi'nde 3 pompalama istasyonuna bağlı toplam 250 suni kar tabancasıyla pistler karla kaplandı.
 

HABER ÖNERİLERİ

64 bin 348 kişi adres beyanında bulundu

O kadın tutuklandı! 17 yaşındaki kızı erkeklere...

THY ekibine Güney Afrika'da silahlı soygun

Yıllar sonra cinayeti itiraf etti!

"Antalya ile İzmir hızlı trenle bağlanacak"

Şanlıurfa'da 2 terörist teslim oldu

Evinin balkonunu bu hale getirdi!

Yine aynı yöntemi kullandılar! Tam 250 bin TL...

Ve kabul edildi! Milyonları ilgilendiren haber

İç çamaşırlı tecavüze 24'er yıl ceza