Kılıçdaroğlu'ndan Suudi gazeteci eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili sorumluluğu olanların bulunarak, yargıya teslim edilmesini istedi.

09.10.2018 Salı 17:23
Güncellenme: 09.10.2018 17:35
AA
Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, gündemdeki  konuları değerlendirdi.
 
Tren kazası mağdurlarının CHP Grubu'nda yer aldığına işaret eden  Kılıçdaroğlu, "Sizin hakkınızı savunmak için mücadelemizi sonuna kadar  sürdüreceğiz. Parlamentoda araştırma önergesi verdik ama AK Parti ve MHP'li  milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. İki partiyi bütün Trakya'ya şikayet  ediyorum." diye konuştu.
 
Kılıçdaroğlu, kentsel dönüşüm mağdurlarının da CHP Grubu'nu izlediğini  ifade ederek, vatandaşlardan, İstanbul'u kendilerine teslim etmelerini istedi.  Kılıçdaroğlu,  kentsel dönüşümün nasıl olacağını bütün Türkiye ve dünyaya  göstereceklerini söyledi.
 
10 Ekim mağdurlarının aralarında olduğunu, 103 güvercinin, 103 evladın  terör yüzünden yok olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, 10 Ekim'de ailelerin,  annelerin, babaların, bu acıyı yaşayanların acıyı anmalarına yasak getirilmesinin  insan vicdanıyla bağdaşmadığını vurguladı.
 
Emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin kanun teklifi verdiklerine,  ilgili komisyonun olağanüstü toplanmasını istediklerine dikkati çeken  Kılıçdaroğlu, önümüzdeki günlerde bu konuyu Genel Kurul gündemine getireceklerini  söyledi. Kılıçdaroğlu, bu konuda hangi partinin samimi, hangisinin samimi  olmadığının, ak ile karanın Genel Kurulda görüleceğini dile getirdi.
 
"Trump daha ABD'den yüksek sesle bağırıyor"
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,  demokrasilerde herkesin can ve mal  güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bir ülke düşünün, kendi ülkesinde yaşayanların can ve mal güvenliği  yok ama yabancıların da can ve mal güvenliği yok. Bir kişiyi düşünün, yabancı bir  gazeteci. Suudi kökenli. Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki başkonsolosluğuna  gidiyor.  Çıkamıyor bir türlü. Rivayetler çok; öldürüldü, parçalandı. Nasıl bir  ülkeyiz? Trump daha ABD'den yüksek sesle bağırıyor. 'Biz de takip edeceğiz,  izleyeceğiz...' Niye izlemiyorsun, takip etmiyorsun? Bir gazeteciyi sen  koruyamıyorsan, yabancı bir gazetecinin güvenliğini bu ülkede sağlayamıyorsan  Türkiye Cumhuriyeti devletinden, demokratik, hukuk devletinden söz edilebilir mi?  Cemal Kaşıkçı'nın ne olduğunu kimse bilmiyor. Öldürüldüğü konusunda kesin  rivayetler var. Ama ne kadar kesin bilmiyoruz. Cemal Kaşıkçı'nın başkonsolosluğa  gidişiyle ilgili fotoğrafı yabancı bir haber ajansı yayınlıyor. Bu adama ne oldu?
 
Yapılması gerekenler; Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi derhal gözden  geçirmeliyiz ve söylemeliyiz, ne oldu bu gazeteciye? Sorumluluğu olanlar  bulunarak yargıya teslim edilmelidir. Türkiye bir çadır devleti olmamalıdır.  Dokunulmazlığı olan tüm diplomatların derhal sınır dışı edilmesi, istenmeyen  insan ilan edilmesi lazım. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olamaz. "
 

HABER ÖNERİLERİ

MHP'nin o adayı geri çekildi

Mansur Yavaş'ı şoke eden sözler

MHP Lideri Bahçeli'den 'sarı yelekliler' uyarısı: Bedeli ağır olur

AK Parti'nin 'yerel seçim manifestosu' Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 81 ilde uygulamaya alınacak

İstanbul için konuşuluyordu! 'Adaylığı kesinleşti' tweet'ini beğendi

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?

Özhaseki: Önümüzdeki günlerde açıklayacağız

MHP’ye ittifak jesti: 6 il, 60 ilçe

İşte Kılıçdaroğlu'nun masasındaki son anket!