Kerkük'te askeri yığınak yapılıyor!

IKBY Güvenlik Ajansı, Irak ordusu ve Haşdi Şabi'nin Peşmerge kontrolündeki petrol kuyuları ve askeri havaalanını ele geçirmek için Kerkük'te askeri yığınak yaptığını ileri sürdü.

13.10.2017 Cuma 10:51
Güncellenme: 13.10.2017 11:40
AA
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı tarafından Twitter'dan yapılan açıklamada, "Irak ordusu ve Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün güneyindeki Beşir köyü ve Tazehurmatu kasabasına tank, top, hummer ve diğer ağır silahlarla sevkiyat yaptığı tespit edildi." ifadesine yer verildi.
 
Açıklamada, Irak ordusu ve Haşdi Şabi'nin kentin güneyine yaptığı  askeri sevkiyatın nedeninin, Peşmerge kontrolündeki petrol kuyuları, havaalanı ve askeri üsleri ele geçirmek olduğu ileri sürüldü.
 
Ayrıca açıklamada, Peşmerge ile Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri  arasındaki mesafenin 3 kilometre olduğu duyuruldu.
 
 
"Bölgede askeri bir gerilim mevcut"
 
Kerkük Batı Cephesi Peşmerge Komutanı Kemal Kerküki ise AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin kentin güney bölgesinden ilermeye  başladıklarını teyit ederek, bölgede askeri bir gerilimin olduğunu söyledi.
 
Kerküki tüm Peşmerge güçlerinin mevzilerde konuşlandığını, olası bir müdahaleyi ise cevapsız bırakmayacaklarını dile getirdi.
 
Kent merkezinde son durum hakkında ise Kerküki, bazı vatandaşların gönüllü olarak ellerine silah aldığını ve Haşdi Şabi'nin kente girmesine karşı çıktıklarını ifade etti.
 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, silahlarını halka doğrultmayacaklarını ve Kürtlerle savaş başlatmayacaklarını kaydetmişti.

HABER ÖNERİLERİ

'Rus askerler Suriye'den çekilmeye başladı'

Rus avcı uçağından, ABD jetine önleme

Son dakika... Yeni savaş başladı! Duyurdular!

Netanyahu AB'den beklediğini alamadı

Son dakika... Süleymaniye'de deprem!

İsveç'te "yılın kahramanı" bir Türk kadını

Hizbullah'tan İsrail'e karşı çağrı

Almanya ile ipler geriliyor! ABD'den vazgeçilmek üzere...

6 yaşındaki çocuğa tecavüz isyan ettirdi!

İsrail ordusu Gazze'yi vurdu