Kamuda yeni dönem! Belli oldu ve değişiyor, mülakat olmayacak

Herkesi ilgilendiriyor. Flaş değişiklik. Memur olmak isteyenleri çok yakından ilgilendiren karar. Tamamen değişiyor. Mülakat yapılmayacak. Milyonları ilgilendiren karar ile ilgili detaylar belli oluyor. Kamu görevine ilk defa yapılacak tayinlerde görevin niteliğinin gerektirdiği hâller dışında mülakat kaldırılacak, tayinler sadece merkezî sınav sonuçlarına göre yapılacak. Mahkemeler arasındaki farklı kararlara çekidüzen verilecek.

23.02.2021 Salı 07:23
Güncellenme: 23.02.2021 07:36
Milyonları ilgilendiriyor. Kamuda yeni bir dönem başlıyor. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı ile kamuda önemli değişiklikler yapılması planlanıyor. Edinilen bilgilere göre kamu görevine ilk defa yapılacak tayinlerde görevin niteliğinin gerektirdiği hâller dışında mülakat kaldırılacak, atamalar sadece merkezî imtihan sonuçlarına göre yapılacak. Böylelikle, kamuya alımlarda mülakatın çok zaman alması ve bu konuda yaşanan aksaklıklar sebebiyle oluşan sıkıntılar giderilmiş olacak.
 
FARKLI KARARLAR ÖNLENECEK
 
Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre, mahkemelerden zaman zaman aynı konuda çıkan farklı kararlar da tartışma konusu oluyordu. Bu durum vatandaşın adalete olan güven duygusunu sarsıyordu. Adalet Bakanlığı, bunun önüne geçmek için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda yüksek mahkemelerin ilgili dairelerinin de katılımıyla düzenli toplantılar yapılacak. Toplantılarda mahkemelerden aynı konular hakkında farklı kararların çıkmaması için yapılacak değerlendirmelere göre hareket edilecek.
 
 
KAMU DAHA ‘TİTİZ’ OLACAK
 
Bunların yanı sıra, tedbirsiz ve dikkatsiz davranışlar sonucu insan hayatının zarar görmemesi için kamu kurum ve kuruluşları, gerek düzenleyici ve denetleyici gerekse de icra eden merci olarak her türlü tedbiri titiz bir şekilde alacak ve uygulamasını takip edecek. Bir başka mesleği yapan kişilerin avukatlık stajı yapabilmesine de imkân sağlanacak. Kamu avukatlarının çalışma esasları ve özlük hakları iyileştirilecek.
 
HASSASİYET ARTIRILACAK
 
Ayrıca, toplumun insan haklarına hassasiyetini artırmak için din görevlilerine de temel insan hakları eğitimi verilecek. Mülki idare amirleri ile üst kademe kamu yöneticilerinin insan hakları hassasiyetini artırmaya yönelik faaliyetler yapılacak.
 
Adalet hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla İstanbul Havalimanı’nda başlatılan 7 gün 24 saat adliye uygulaması hava ve yolcu trafiğinin yoğun olduğu diğer havalimanlarında da yaygınlaştırılacak. İstanbul’un ardından önümüzdeki dönemde Ankara ve Antalya gibi yolcu trafiğini yoğun olduğu büyükşehirlerdeki havalimanlarında da uygulama faaliyete geçirilecek. Dünyada bir ilk olan uygulama sayesinde vatandaşların işleri kısa sürede çözüme kavuşabiliyor. Mahkemelerde, havalimanında işlenen suçların soruşturmaları ve para cezalarına ilişkin işlemler yapılıyor.

HABER ÖNERİLERİ

Kamuda yeni dönem! Tamamen değişti, ve başladı

Ankara'da 4 farklı mesai saati uygulaması

Yem bitkileri desteği 2021 ne zaman ödenecek?

Doktor maaşı 2021! Emekli doktor ve uzman doktor maaşı ne kadar oldu? Doktor maaşları 2021…

AGİ hariç asgari ücret | AGİ’siz asgari ücret ne kadar oldu 2021?

Mazot gübre desteği ödemeleri ne zaman? Tarım mazot gübre desteği 2021 ne zaman verilecek?

İcra Katibi nedir, ne iş yapar? İcra Katibi nasıl olunur, maaşları ne kadar?

2021 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek? Mazot gübre desteği ne kadar oldu?

Maaşlar eksik yatacak! Milyonları ilgilendiriyor