Kadın girişimciler için ilk sosyal bono ihracı | GAZETE VATAN

Kadın girişimciler için ilk sosyal bono ihracı

Garanti ve IFC, kadın girişimcilerin finansmanında kullanılmak üzere 6 yıl vadeli 75 milyon dolar tutarında sosyal bono ihraç etti. Sadece kadın girişimcilerin kullanımına yönelik sunulan ilk sosyal bono ile 400 bin liraya kadar finansman sağlanacak.

14.06.2018 Perşembe 02:30
Güncellenme: 14.06.2018 00:02
Garanti Bankası, yurt dışı borçlanma programı çerçevesinde Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile kadın girişimcilerin finansmanında kullanılmak üzere 6 yıl vadeli 75 milyon dolar tutarında sosyal bono ihraç etti. IFC’yle yapılan anlaşma çerçevesinde Goldman Sachs’in 10 bin Kadın Programı katkısıyla da ihraç edilen bono, Türkiye’de sadece kadın girişimcilerin kullanımına yönelik ilk sosyal bono oldu. Bunun yanı sıra gelişmekte olan ülkeler içerisinden bir özel bankanın gerçekleştirdiği ilk sosyal bono olma özelliğini taşıyor. Anlaşma kapsamında; kadın girişimcilere özel, işletme sermayesi olarak kullanmak üzere 36 aya varan vadelerle 400 bin TL’ye kadar finansman sağlayacak.  
 
5 milyar lira destek
 
Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, konuyla ilgili şunları söyledi: “Ülkemizdeki, kadın girişimcilerin ekonomiye ve istihdama olan katkısının artırılması aynı zamanda işletmelerin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kadın girişimcileri teşvik edecek çalışmalara imza atıyoruz. Garanti Bankası’nın, 12 yıldır kadın girişimcilere sunduğu finansman desteği 5 milyar TL’ye ulaştı. 2006’da başlattığımız kadın girişimciler destek programımız kapsamındaki çalışmalarımızın bir sonucu olarak IFC ile bu anlaşmayı gerçekleştirdik. Anlaşma kapsamında işini büyütmek isteyen kadın girişimcilere yönelik dünyada ve Türkiye’de ilkleri barındıran sosyal bono ihracıyla işletme sermayesinde kullanmak üzere finansman sağlayacağız. Bunun yanı sıra uluslararası sermaye piyasalarında henüz yeni gelişmeye başlayan özel amaçlı sosyal bono ürününü Türkiye’de ilk defa üstelik teminat göstermeksizin gerçekleştirmekten de gurur duyuyoruz. Yurt dışından sağladığımız fonları yenilikçi ürünlerle arttırmaya devam edeceğiz.”   

HABER ÖNERİLERİ

Limanda 4 tanesi 20 lira olan palamut, tezgahta tanesi 7,5 lira

Türkiye, ABD tahvillerini elinden çıkarıyor

Son dakika! Bakan Berat Albayrak: IMF planımız yok

Çinli turist sayısı yüzde 91 arttı

Rus yetkiliden dolara alternatif yeni para birimi açıklaması

İşte dolar ve euroda son durum

0.98 faizle yeni fırsat

İngiltere`de TL kalmadı

Bayramdan sonra konutta yeni kampanya başlıyor

Bakan Varank: Gerekli tedbirleri alıyoruz