Kadın cinayetleri duvara yansıdı

İstanbul’un en işlek yerlerinden Kabataş’ta duvarlara dizilen 440 kadın ayakkabısı, 2018 yılında öldürülen 440 kadını temsil ediyor.

11.09.2019 Çarşamba 09:27
Güncellenme: 11.09.2019 09:32
Kadın cinayetleri duvara yansıdı. Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre Kahve Dünyası markasının 2017 yılından beri sürdürdüğü kâr amacı gütmeyen sanat platformu Yanköşe, son projesine konu olarak kadın cinayetlerini seçti. Markanın şubesinin bulunduğu Meclis-i Mebusan Caddesi 85 numarada ki 260 metrekarelik alanda iki duvara dizilen kadın ayakkabıları şimdiden büyük dikkat çekiyor.
 
Grafik tasarımcı, müzisyen ve sanatçı Vahit Tuna tarafından tasarlanan projenin bir levha ile İstanbullulara tanıtılacağı, erkek şiddetiyle hayatını kaybeden 440 kadının isminin hatırlanması amacıyla hazırlandığı öğrenildi. Markanın kurumsal iletişim müdürü Burcu Uyanık, “ Geçtiğimiz yıl 440 kadının öldürülmesi bizi derinden etkiledi. Yanköşe’de kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve İstanbul’un orta yerinde farkındalık yaratmak istedik. Reklam alanı yerine sosyal sorumluluk alanı olarak kullanıyoruz. Açılışını önümüzdeki hafta yaparak duyuracağız” dedi. Marka, daha önce Yağmur Duası, Ayrıayrıbirarada ve Tek Göz Oda adında 3 sergi daha açmıştı.
 
‘Erkekler kadınları neden öldürüyor ki?
 
Annesiyle caddeden geçen 8 yaşındaki kız çocuğu ise duvarda sergilenen ayakkabılara uzun süre baktı. Küçük kız, annesinin serginin nedenini açıklaması üzerine oldukça üzülerek “Erkekler kadınları neden öldürüyor ki?” diye sordu. 

HABER ÖNERİLERİ

Rezalet! Sosyal medyaya reklam vermişler

Kestane topluyordu... Saniyeler içinde bu hale getirdi!

Adıyaman'da 2 çocuğunu 47 gün arayla kaybeden aileden cinayet iddiası

Sefaköy'de düğün konvoyunda terör estiren 6 maganda tutuklandı

Mahkeme başkanından tepki: Çok ciddiyetsiz bir adamsın

Leyla Aydemir'in ölümüyle ilgili davada akılalmaz olay

Trenin önüne atlayarak intihar etti

Ortaköy'de boş arazide Ukraynalı bir kişinin cesedi bulundu

Oğlunun dövdüğü engelli kadından acı haber!

Eski eşi tarafından yüzüne kezzap atılan kadın yaşam mücadelesini kaybetti