Kadıköy'de inşaat kazısında tarihi kalıntılar çıktı

İstanbul Kadıköy'de inşaat kazısında tarihi kalıntılar çıktı. İnşaattaki çalışmalar Anıtlar Kurulu'nun verdiği karar doğrultusunda durduruldu.

11.07.2019 Perşembe 16:37
Güncellenme: 11.07.2019 16:41
DHA
Caferağa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan bir binanın yerine yapımına başlanan inşaat çalışmalarında Roma dönemine ait olduğu düşünülen kalıntılar çıktı. Bir sarnıca ait olduğu değerlendirilen tarihi kalıntıların çıktığı inşaat alanındaki çalışmalar Anıtlar Kurulu kararıyla durduruldu.
 
Kadıköyde inÅ?aat kazısında tarihi kalıntılar çıktı
 
5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun inşaat alanında çıkan kalıntılara dair yaptığı açıklamasında "Parselde bulunan kalıntıların, Doğu-Batı doğrultusunda uzanan ve muhtemelen Roma-Geç Roma dönemlerine ait büyük bir kamusal yapıya ait kalıntılar olabileceğini bildiren uzman raporu incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda her türlü inşai ve fiziki müdahalenin durdurulmasına, müze denetiminde kazı ve sondaj çalışması yapılarak sonucunda hazırlanacak raporun kurulumuza iletilmesine, olası kalıntılar nedeniyle komşu parsellerde her türlü hafriyatın müze denetiminde yapılmasına karar verildi." ifadeleri yer aldı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Akdeniz'de 3.5 büyüklüğünde deprem

'Bataklık Operasyonu'nda 16 şirkete kayyum atandı

Bakan Koca: 1.000’in altına çok yakınız fakat bu azalmaların yavaş

Ayasofya ibadete açıldı! İlk namaz tarihi belli oldu...

Şanlıurfa'da 120 ev karantinaya alındı

Binali Yıldırım'ın eşine hakaret eden Özeren tutuklandı!

Berber, kuaför, güzellik salonlarında müşteri ve çalışanlar konuşmayacak

İngilizler jet gibi dönüyor!

İYİ Partili Özeren'den çirkin hakaret!

Köylü kadınların şikayeti örgütü ortaya çıkardı! 'Günah şehri'