J.P. Morgan Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Amerikalı yatırım bankası J.P. Morgan'ın, Türkiye’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 4,6’dan yüzde 5,3’e yükselttiği açıklandı.

11.09.2017 Pazartesi 20:52
Güncellenme: 11.09.2017 20:53
AA
J.P. Morgan’ın Türkiye’nin ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla  (GSYH) verilerinin ardından yayımlandığı raporda, büyüme tahmini arttırıldı.
 
Türkiye’nin 2017'ye ilişkin büyüme tahmini yüzde 4,6’dan yüzde 5,3’e  yükseltilirken, gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisi ise değiştirilmeyerek  yüzde 3,1 seviyesinde tutuldu.
 
Raporda, "Türkiye’nin büyüme ivmesi güçlü seyretmeye devam ediyor.  2017 yılına ilişkin büyüme tahminimizi yüzde 5,3’e revize ediyoruz. İhracattaki  iyileşme ve inşaat sektöründeki devam eden güçlü seyir sayesinde Türk ekonomisi  bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyümeye erişmiş oldu. Bu, yüzde 4,8 olan  tahminimizden daha iyi bir büyüme." ifadelerine yer verildi.
 
Tüketici algısına ilişkin anlık verilerin, turist sayılarının ve  imalat sektörüne ilişkin satın alım yöneticileri endeksinin (PMI) güçlü büyüme  ivmesinin yılın ikinci yarısına doğru genişlediğine işaret ettiği belirtildi.
 
Öte yandan ilerleyen dönemde hükümet tarafından uygulamaya konulan  teşviklerin son bulması ve Kredi Garanti Fonu’nun etkisinin kaybolmasıyla  ekonomik aktivitenin hızının azalabileceği belirtildi.
 
   
 

HABER ÖNERİLERİ

Patatesin kilogram fiyatı yüzde % 94, soğanın ise % 212 yükseldi

Konutta rüzgar tersine döndü

200 milyon dolarlık dev protokol

100 değil, sadece 46 euro

İzindeyken bunu yapan tazminatsız işten kovulur

Başvuran alıyor! 500 bine ulaştı

Kiraza kupa dopingi

Çok kritik uyarı geldi!Bütün birikiminiz bir anda uçup gidebilir

‘Artsın’ diyen kazansın

Mehmet Şimşek'ten CNN TÜRK canlı yayınında flaş açıklamalar