İtalyan donanmasından Türkler’e satılık destroyer

İtalya Donanması, Soğuk Savaş döneminden kalan 2 destroyerini satışa çıkardı. İtalyan Büyükelçiliği, Türk armatörlere ve ihracatçılara gemilerin satışıyla ilgili özel bir mail gönderdi. Teklif veren Türk firmaları oldu

15.04.2017 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 15.04.2017 01:56

İTALYAN Büyükelçiliği geçtiğimiz günlerde Ankara, İzmir ve merkezi İstanbul’da bulunan Türk armatörler ile bazı ihracatçı firmalara ‘Ardito’ ve ‘Audace’ tipi iki destroyerini satılığa çıkarttığını duyurdu. Duyuru ile birlikte teklif vermeye hak kazanacak firmalar için istenen belgeler de firmalarla paylaşıldı. İki firmanın da teklif vermek için oluşturulan ön kayıt koşullarını taşıdığı ve gemilerle ilgilendiği öğrenildi.

27 Mart’ta tekliflerin son alınma tarihinin ardından İtalyan Deniz Kuvvetleri ile Sanayi Bakanlığı’nın firmaların tekliflerini değerlendirme sürecine aldığı belirtiliyor.

İtalyan donanmasına 1971‘de katılan iki destroyer 2006 yılında emekliliğe ayrılmıştı. Audace sınıf destroyer Soğuk Savaş sırasında İtalyan Deniz Kuvvetleri için inşa edilmişti. Bu gemiler alan ve hava savunması için tasarlanmış ve aynı zamanda ağır silahlarla donatılmıştı. Yapıldığı yıllarda çağdaş Amerikan radar ve sonarların ile donatılmış, sonraki yıllarda da İtalyan sanayisinde geliştirilen torpido, helikopter sistemleri de eklenerek modernize edildi. AB-212, anti-denizaltı (DSH), helikopter barındırabilir bir arka üst yapı dahil yüksek deniz koşullarına karşı daha güçlü bir gövde ile inşa edildi. Bu geliştirilmiş ses ötesi algılayıcı ve torpido tüpler sayesinde gemilere hava savunma imkanı tanıyor. Geminin boyu 140 metre, eni 14 metre.

HABER ÖNERİLERİ

Hükümetten 12 milyon emekliye ek güvence

O sistem değişiyor! Maaşlar yükselecek

Son gün 30 Kasım! Başvuranların borcu silinecek

Fiyatlar düşecek! Vatandaşa güzel haber

Mahkeme kararını verdi! O paralar faiziyle alınabilecek

Efsane CEO Carlos Ghosn tutuklandı

Enerji Bakanı Dönmez tarih verdi

Yerli tohumda dev atak

TSK yeni nesil teknolojilerle haberleşecek

Tarihi gün! TürkAkım'ın deniz inşaatı sona erdi