İstanbul Kitapçısı, Sakine Cansız'ın kitabını satıştan kaldırdı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "(PKK'lı Sakine Cansız'ın kitabının İstanbul Kitapçısı'nda satılması) Gelen haklı tepkiler üzerine biz, o kitabın satışını sitemizden iptal ettik." dedi.

14.01.2020 Salı 14:46
Güncellenme: 14.01.2020 14:49
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçe belediyeleri gezileri kapsamında, Sultanbeyli  Belediyesini ziyaret etti. Ziyarette ev sahibi Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin,  İmamoğlu ve belediyenin üst yönetimine ilçenin sorunlarıyla ilgili sunum yaptı.
Sunumun ardından İmamoğlu ve Keskin, İstanbul Büyükşehir Belediyesine  ait Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri'nde incelemelerde bulundu.Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, burada gazetecilerin gündeme  ilişkin sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, terör suçlarından tutuklu eski HDP Genel  Başkanı Selahattin Demirtaş ve Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız'ın  kitaplarının İstanbul Kitapçısı'nda satılmasına yönelik tepkileri hatırlatarak,  bu konuda bir girişimlerinin olup olmadığını sorması üzerine İmamoğlu, şunları  söyledi:
"Sayın Demirtaş'a ait kitap her yerde satılıyor. Devletin kurumları da  buna dahil. Başka kitapçılarda da var. Olabilir de. Olmalıdır da. Kaldı ki bir  kitabın yasak olup olmadığına karar verecek olan, bu ülkenin mahkemeleri,  savcılıkları. Diğer kitapla ilgili olarak, 5 yıldır satışta olan bir kitap. Yeni  değil. Ama gelen haklı tepkiler üzerine biz, o kitabın satışını sitemizden iptal  ettik. Ama bu konu üzerinden bir hamaset oluşturarak, yine bir düşmanlık kurgusu  üzerine önce sosyal medyadan başlatıp sonra başka iletişim araçlarına taşıyarak,  yani bir nevi böyle toplumu infiale getirmek… Bunlar hoş şeyler değil."
 
 
  "Kadınların sürece katkı sunmasını çok olgun bir tavır olarak  görüyorum"
 
 Eşi Dilek İmamoğlu'nun Demirtaş'ın kitabından uyarlanan "Devran"  isimli tiyatro oyununu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi  Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin  Buldan ile izlemesine yönelik tepki ve eleştirilere yönelik soruyu İmamoğlu, şu  yanıtı verdi: "Benim eşim, iyi eğitim almış, üniversite bitirmiş, masteri olan,  doktorası olan bir Türk kadını. Benim eşim, nereye gideceğini bilir. Türkiye'yi  yorumlayan, dünyayı yorumlayabilen ve ona göre nereye gideceğini bilen Türk  kadını. Sadece benim eşim değil, oraya gelen diğer kadınların da aynı şekilde  olduğunu düşünüyorum. Kadınların bir kitap üzerinden bir oyunu izlemesi, sürece  katkı sunmasını çok olgun bir tavır olarak görüyorum. Destekliyorum da. Eşim de  başta olmak üzere, bana soracak halleri yok. Ben, bu devlet adamlığı çağrısını  her zaman ifade etmiştim. Keşke bu kadınların yaptığına, 10-15 kadın daha  eklense. Belki bu ülkede kadın eliyle farklı bir atmosfer doğabilir. Bu konuda  biraz erkek çeneleri az konuşsa. Ben sahada gezerken de aynı dili konuştum.  Trabzon'da da Diyarbakır'da da İstanbul'da da. Şu anda da görev yapıyorum ve aynı  şeyleri konuşuyorum."
 
 "El birliğiyle duran metro hatlarını harekete geçirelim"
 
Ekrem İmamoğlu, bir başka soru üzerine, Başakşehir Şehir  Hastanesine bağlantılı metro hattının çalışmalarının kendilerinden önceki yönetim  döneminde durdurulduğunu söyledi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunan  İmamoğlu, "Gelin, el birliğiyle duran bütün metro hatlarını harekete geçirelim,  2022-2023 bitmeden. Bu durmuş, 2 yıldır yapılamayan bütün metro hatlarını hemen  bitirelim." dedi.
 
    
 

HABER ÖNERİLERİ

Vatandaştan yoğun talep! Yüzde 57 arttı

CHP'den 10 milletvekili Muharrem İnce'nin partisine geçecek iddiası! 3 ismi açıkladı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında açıkladı: Avrupa'da ilk, dünyada dördüncü sıradayız

AK Partili isimden erken seçim açıklaması!

MHP lideri Bahçeli: Şuşa'da ilkokul yapılması hedefimizdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ile telefonda görüştü

Son anket sonuçları yayımlandı! İlk sırada...

'Kim o iki ayyaş?'

Son anket sonuçları yayınlandı! Cumhur ittifakı...

Bu bilgiler ilk kez ortaya çıktı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin görüntüleri...