İş Bankası’ndan ekonomiye 400 milyar lirayı aşan destek

Türkiye İş Bankası’nın aktif büyüklüğü yılın 9 ayında 444,3 milyar lira oldu.

07.11.2018 Çarşamba 21:05
Güncellenme: 07.11.2018 21:07
AA
Türkiye İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bankanın aktif  büyüklüğü bu yılın 9 ayında, geçen yıl sonuna göre yüzde 22,7 artarak 444,3  milyar lira olurken, banka "Türkiye’nin En Büyük Özel Bankası" konumunu sürdürdü.
 
Bu dönemde, bankanın nakdi kredileri 291,3 milyar liraya, gayrinakdi  kredileri ise 111,5 milyar liraya yükseldi. Böylelikle, İş Bankası’nın ekonomiye  krediler aracılığıyla sağladığı toplam kaynak tutarı 402,8 milyar liraya ulaştı.
 
İş Bankası, mevduat hacmini geçen yıl sonuna göre yüzde 19,3 artırarak  243 milyar liraya yükseltti. Banka aynı dönemde kaynak yapısını çeşitlendirmek ve  fonlama maliyetlerini yönetmek amacıyla mevduat dışı kaynakları etkin bir biçimde  kullanarak,  yurt içi ve yurt dışı piyasalarda menkul kıymet ihracı ve kredi  temini yoluyla borçlanma işlemlerini başarıyla sürdürdü. 
 
Finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmaların yarattığı olumsuz  koşullara rağmen, kuvvetli mali bünyesini muhafaza eden İş Bankası, cari yılın 9  ayında 4,6 milyar lira net kar elde etti. Aynı dönemde, bankanın özkaynak  büyüklüğü ise 46,6 milyar liraya ulaştı. Güçlü sermaye yapısını koruyan ve  risklerini etkin bir şekilde yönetmeye devam eden İş Bankası’nın sermaye  yeterliliği rasyosu ise eylül ayı sonunda yüzde 17,4 düzeyinde gerçekleşti.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali,  İş Bankası'nın, milli ekonomide güven tesisinin daha da önem kazandığı bu  dönemde, hanehalkı ihtiyaçlarından, ülkenin büyük ölçekli yatırımlarının  finansmanına kadar geniş bir yelpazede, ekonomiye destek sağlamaya devam ettiğini  kaydetti.
 
Bankanın, yılın üçüncü çeyreğinde de bir yandan ihtiyatlı ve seçici  yaklaşımını sürdürdüğünü, diğer yandan da verimlilik unsurunu gözeterek  kaynaklarını tahsis etmeye özen gösterdiğini ifade eden Bali, "Kuruluşundan bu  yana faaliyetlerini ‘Türkiye’nin Bankası’ olma vasfıyla ve ülke ekonomisine katma  değer yaratma gayesiyle yürüten İş Bankası, önümüzdeki dönemde de milli  bankacılığın önderliğini üstlenmeye ve Türkiye’de en çok güven duyulan  müesseselerden biri olmaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.
 
  
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

BMC'den yeni yerli araçlar geliyor

Kredi kartı borcundan böyle kurtulabilirsiniz

Süresinde teslim edilmeyen evin kredisine "durdurma" kararı

Türkiye'den flaş vize serbestisi hamlesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan genelge yayımladı...

İran'dan ilk uçak yarın geliyor...

Akbank konut kredisi faizini yüzde 1,17'ye düşürdü

Yazlığını kiralayan ev sahibine 14 bin lira ceza

Konut satışları arttı! En çok İstanbul, en az Şırnak...

Fındık üreticisine ödeme müjdesi

Bakan Varank açıkladı! 5 milyar liraya ulaşacak