İran'ın uranyum stoku 370 kilograma yükseldi

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin yüzde 4,5 seviyesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun 370 kilograma ulaştığını açıkladı.

13.08.2019 Salı 22:03
Güncellenme: 13.08.2019 22:05
AA
Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında,  zenginleştirilmiş uranyum stoku ve seviyesiyle ilgili bilgi verdi.
 
Ülkesinin yüzde 4,5 seviyesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun  300 kilogram sınırının üzerine çıkarak 370 kilograma ulaştığını ve miktarın hızla  artacağını belirten Kemalvendi, ağır su stokunu da 130 tonun üzerine  çıkaracaklarını ve bu konuda herhangi bir sınırlamalarının olmadığını kaydetti.
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya ile  İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak  adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme  faaliyetini sürdürme hakkı veriyor. Anlaşma çerçevesinde İran, en çok 300  kilogram uranyumu elinde tutabiliyor.
 
Anlaşma, İran'a 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası  piyasada satarak karşılığında doğal uranyum alabilme imkanı tanıyor.
 
İran, ayrıca anlaşmaya göre ağır su stokunu 130 tonun altında tutmak  zorunda ve aşımı halinde ülke dışına çıkarmakla yükümlü bulunuyor.
 
ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek  İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti.
 
Tahran yönetimi, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından  başlattığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle anlaşmadan kaynaklı çıkarlarına  ulaşamadığını bildirmiş, anlaşmaya taraf ülkelerden (Rusya, Çin, İngiltere,  Almanya ve Fransa) söz konusu çıkarlarını temin etmelerini isteyerek,  taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine uranyum oranı ve miktarıyla ilgili  taahhütlerini gerçekleştirmeyeceğini açıklamıştı.

HABER ÖNERİLERİ

Rusya'da radyoaktif izotoplar bulundu

G-7'de dikkat çeken kareler...

İran'dan "Baver 373'ün Patriot'tan başarılı olduğu" iddiası

Husiler, Suudi Arabistan hava üssüne saldırdı

Japonya ile ABD arasında anlaşma sağlandı

İspanya'da uçak ve helikopter havada çarpıştı

Husilerin Suudi Arabistan'ı hedef alan İHA'sı düşürüldü

Ortaya çıktı... Tepki yağdı

Trump, Çin'den yapılan ithalatta tarifeleri yeniden yükseltti

Dünyanın beklediği açıklamayı Trump yaptı! Müzakere başlayacak