İran'dan "Baver 373'ün Patriot'tan başarılı olduğu" iddiası

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, yerli üretimleri uzun menzilli hava savunma sistemi Baver 373'ün, ABD yapımı Patriot PAC-3'ten başarılı olduğunu ileri sürdü.

25.08.2019 Pazar 22:48
Güncellenme: 25.08.2019 22:49
AA
İran yerel medyasına göre, Tahran'daki savunma sanayisi fuarını  ziyaret eden Bakıri, İran'ın yerli üretimi Baver 373 hava savunma sisteminin, ABD  yapımı Patriot PAC-3 sisteminden daha yüksek kabilliyette ve birçok konuda daha  başarılı olduğunu iddia etti.
 
İran'ın Baver (İnanç) 373 adı verilen yerli üretim uzun menzilli hava  savunma sistemi, 22 Ağustos'ta başkent Tahran'da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin  katıldığı törenle tanıtılmıştı.
 
Ruhani, törende yaptığı konuşmada, Baver 373 hava savunma sisteminin  S-300'den daha güçlü ve S-400'e çok yakın seviyede olduğunu belirtmişti.
 
İranlı yetkililer, Baver 373'ün, 200 kilometre uzaklıktaki ve 27  kilometre irtifadaki hedefleri imha edebildiğini belirtmişti. Dikey  fırlatıcılarla ve "Miraç 4" adı verilen aynı anda 6 hedefe kilitlenebilen çok  yönlü bir radar ile donatılmış Baver 373'ün, yine yerli üretim "Seyyad 4"  füzelerinin de aralarında bulunduğu çeşitli tipte karadan havaya füzeleri  fırlatabildiği ifade edilmişti.

HABER ÖNERİLERİ

ABD'den İran'a yeni yaptırım kararı!

Prens Selman ile aşk yaşadığı konuşulan Lindsay Lohan bombayı patlattı!

Dünya ayağa kalktı!

'Tuvalette sifonu iki kez çekti', uçuş iptal edildi

Zina kanunu ülkeyi karıştırdı! Milyonlarca kişi hapse atılabilir

Her ayrıntısı kan dondurdu! Yıllarca annesinin cesedini saklamış

Twitter Kahtani'nin hesabını askıya aldı

Nükleer savaşta 34 milyon kişi ölecek

Bir ülke daha Tayvan'la köprüleri attı

AB ile vize serbestisi süreci hız kazanacak