Irak gündemini sarsan iddia! Görevden düşürülecek

Irak'ta Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un bazı çevreler tarafından görevden alınması için imza toplanmaya başlandığı iddia edildi

13.09.2017 Çarşamba 19:27
Güncellenme: 13.09.2017 19:29
AA
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referandumun yasal olmadığını yineleyerek, tek taraflı adım atılmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.
 
Başbakan İbadi, ülkenin güneyindeki Zikar vilayetini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Bölgesel yönetimin referandumu anayasaya aykırıdır. Biz Irak'ın birliğinden yanayız ve adı Irak olan bu vatanda hep beraber yaşamak istiyoruz" dedi.
 
"Tek taraflı adım atılmasını kabul edemeyiz ve bu mümkün de değil" diye konuşan İbadi, ülke topraklarının kurtarılmasının son aşamasına geldiklerini ve terör tehdidine karşı güvenlik güçlerini eğitip donatmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.
 
CUMHURBAŞKANINI DÜŞÜRME HAMLESİ
 
Öte yandan Bağdat'ta bazı siyasi çevrelerden edinilen bilgiye göre, referandum planlarına karşı meclisin en büyük grubu olan Şii Ulusal Koalisyonu ile Sünnilerin en büyük grubu Irak Güçler Birliği Koalisyonu'ndan milletvekilleri, Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Fuad Masum'u görevden almak için imza toplamaya başladı.
 
Meclisin ayrıca Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'i de azletmeyi gündeme aldığı iddia ediliyor. 
 
MECLİS REFERANDUMU REDDETMİŞTİ
 
Irak meclisi, dünkü oylamada IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti. Öte yandan Diyala ve Salahaddin vilayetlerindeki yerel yönetimler de referandumun kendi sınırları dahilinde yapılmasını reddetme kararı almıştı.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Ata tecavüz eden adam: “At bana göz kırptı!”

İsrail Gazze’ye saldırı başlattı

Japonya Başbakanı'ndan ABD'ye tepki: Büyük zarar verecek!

BM'den Gazze uyarısı

Eşi evdeyken sevgilisini eve alıp...

Filistinli direniş hareketleri ile İsrail arasında ateşkese varıldı

ABD Savunma Bakanı: Türkiye teklifine karşıyım

Sapık çift şoke etti! Trafik sıkışınca...

Putin 2018 yılında en fazla Erdoğan ile konuşmuş

5 bin yıl önce bunu yemiş!