İnternet 48 saat içerisinde kesilebilir

Alan sunucuları ve altyapıda yapılacak kontroller sebebiyle, dünya çapında internet kullanıcılarının çeşitli kesintilerle karşılaşacağı öğrenildi.

11.10.2018 Perşembe 14:56
Güncellenme: 11.10.2018 15:00
Alan adlarının ve IP adreslerinin kayıtlarının tutulmasından sorumlu olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), alan adı sistemini (DNS) ve internet adres defterlerini korumaya yardımcı olan şifreleme anahtarlarını değiştirecek. İletişim Düzenleme Kurumu'na göre (CRA), yapılan işlem güvenli, kararlı ve esnek bir DNS sağlamak için önemli bir önlem.
 
'BAZI İNTERNET KULLANICILARI ETKİLENEBİLİR'
 
Kurum tarafından yapılan açıklamada, "Daha da açıklığa kavuşturmak gerekirse, ağ operatörleri veya İnternet Servis Sağlayıcıları (ISPs) bu değişiklik için hazırlanmamışsa, bu durumdan bazı internet kullanıcıları etkilenebilir. Ancak, bu etki uygun sistem güvenlik uzantılarını etkinleştirerek önlenebilir.
 
Mobil Analiz Grubu'ndan analist Eldar Murtazin, önümüzdeki 48 saat içerisinde internet kullanıcılarının bazı problemlerle karşılaşabileceğini belirtti. Söz konusu sorunlar, kendisini bazı sitelere ulaşamama veya internet hızında yaşanan düşüş şeklinde gösterebilir. Eski bir sağlayıcı kullanan internet kullancıların ise sorunla karşılaşma ihtimallerinin daha yüksek olduğu belirtildi.
ICANN tarafından başlatılan testlerde, şifreleme anahtarlarının değişimi esnasında bazı küçük problemlerin yaşandığı şimdiden görüldü.
 
'KORKACAK BİR ŞEY YOK'
 
Dijital ekonomi uzmanı Arseny Shcheltsin ise, ana yazılımın çoktan başarılı bir şekilde güncellendiği için korkacak bir şey olmadığını belirtti. Şifreleme anahtarlarının değiştirilmesi, internet altyapısına yönelik tehditlerin artması sonucunda gerekli hale geldi.

HABER ÖNERİLERİ

Yeni siber tehdit! 3. sıraya yükseldi

Çin 2020’de uzaya yapay ay gönderiyor

Siyah iPhone 7 modellerinde çizilmeye son

Mi Mix 3 yolda!

WhatsApp’a iki yeni özellik geliyor!

Ünlü YouTuber'lara Epic Games darbesi!

Kredi kartı büyüklüğünde akıllı telefon geliyor

En iyi Android cihazlar belli oldu

Xiaomi Mi Mix 3'ün özellikleri belli oldu

İşte yerli ve tuşlu cep telefonu! Dünyaya satılacak