İlaç firması CEO'su doktorlara rüşvet verdiğini kabul etti

ABD'deki Insys Therapeutics ilaç firmasının eski CEO'su Michael L. Babich bağımlılık yapan ilacı doktorlara ve eczanelere reçetelendirmeleri için rüşvet verdiğini kabul etti.

11.01.2019 Cuma 12:38
Güncellenme: 11.01.2019 12:43
DHA
Arizona'daki Insys Therapeutics ilaç firmasının eski CEO'su ve başkanı Babich, Boston'daki Federal Mahkemede görülen davada, bağımlılık yaratan narkotik spreyi doktorların hastalarına yazmaları için rüşvet vermekle yargılanıyor.
 
Mahkemeye sunulan belgeler arasında Babichin  iş tecrübesi olmayan genç kadınları işe alarak doktorları gece ve dans klüplerine götürmesini istediği ve bu çalışanların doktorlara ilaç firmasının ürettiği uyuşturucu spreyini gerek duymasalar bile hastalarına reçetelemeye ikna etmeye çalıştıkları yer alıyor.
 
Habere göre, mahkemedeki avukatlardan Fred M. Wyshak yüksek sayıda ilaç reçete eden doktorlara firmanın düzenlediği programlardan on binlerce dolar gönderildiğini de söyledi.
 
Firmanın ürettiği Subsys adlı sprey ABD Sağlık Bakanlığına bağlı ilaç ve yiyecek onayı veren FDA onaylı ve kanser ağrılarında kullanılan güçlü bir uyuşturucu.
 
Boston Globeun haberine göre şirket bu sayede 3.5 milyon dolar kazanarak Subsys, ülkede kendi türünde en çok reçetelendirilen ilaç haline geldi.
 
42 yaşındaki Babich ve şirketteki diğer üst düzey çalışanların doktorlara ilacı reçete ile yazmaları için ikna etmeye çalıştıkları bu nedenle de yasaları çiğnedikleri ifade edildi.
 
Babich mahkemede, 20 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika... Arap ülkelerinden ABD'ye tepki!

Bakan Çavuşoğlu'ndan Arap ülkelerine Golan Tepeleri tepkisi

'İngiltere Yemen'de gizli askeri eylem yürütüyor'

İran’daki sel felaketinde ölü sayısı 18’e yükseldi

Avrupa Parlamentosu kalıcı yaz saati uygulaması tasarısını onayladı

Ateşkese rağmen İsrail Gazze'yi vurmaya devam etti!

Türkiye'den ABD'nin skandal 'Golan' kararına tepki! Açıklamalar peş peşe geldi...

Cezayir'de önemli gelişme: Buteflika dönemi bitti

Endonezya ile AB krizi! Boykot geliyor...

Rusya'dan ABD'ye Golan Tepeleri tepkisi!