İçişleri Bakanı duyurdu! Yarın başlıyor...

İçişleri Bakanı Soylu "Yarın tüm Türkiye’de salgın ile ilgili bugüne kadar yaptığımız en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz" dedi.

05.08.2020 Çarşamba 12:04
Güncellenme: 05.08.2020 17:43
DHA
İçişleri Bakanlığı corona virüs ile ilgili peş peşe genelgeler yayımlıyor.  Bakanlık 81 ilde denetimleri ise aralıksız sürdürüyor. Yeni denetime ilişkin açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi.  Bakan Soylu,"Pazarlar, işyerleri, marketler, toplu taşıma, yollar, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar, ticari taksiler ve tüm yaşam alanlarında hepimiz sahada olacağız, valiler, kaymakamlar, belediye Başkanları, Esnaf ve Ticaret Odaları,kurum müdürleri, kolluk, zabıta; yarın tüm Türkiye’de salgın ile ilgili bugüne kadar yaptığımız en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz. Kontrollü sosyal hayat” açıklaması yaptı. 
 
Öte yandan İçişleri Bakanlığı81 il valiliğine 'Koronavirüs Denetimleri' konulu genelge gönderdi. Genelgede, Covid-19 salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı. İçinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulmasının salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiği vurgulandı. Bu çerçevede farklı tarihlerde çıkarılan genelgelerle belirli aralıklarla veya belirli günlerde denetimler yapılması konusunda valiliklerin talimatlandırıldığı kaydedildi. 
 
'SAĞLIK İÇİN, HEPİMİZ İÇİN'
 
Gelinen aşamada, son günlerdeki vaka sayıları da göz önünde bulundurulduğunda, hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığı vurgulanırken, bu nedenle ülke genelinde en kapsamlı koronavirüs tedbirleri denetiminin yapılacağı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:"Bu kapsamda; 6 Ağustos 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk birimlerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla 'Sağlık için hepimiz için' mottosu ile bugüne kadarki en kapsamlı denetimin gerçekleştirilecek. Bu denetimler; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını kapsayacak şekilde planlanacak. Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek. Denetimler sırasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek."

 

HABER ÖNERİLERİ

Bakan Koca'dan aşı müjdesi!

Türkiye bu istismar iddiası ile çalkalanıyor! 2 ay boyunca...

Milli Savunma Bakanı Akar: 'Hayal gören Macron'un kendisi'

PKK'nın suikast timi sigara içerken fark edilerek İHA tarafından etkisiz hale getirildi!

İstanbul'da mesai saatleri değişti! İşte yeni mesai saatleri...

Bilim Kurulu açıkladı! En az bir hafta yasak

Müge Anlı'dan eleştirilere canlı yayında yanıt: Kim ne kadar tehdit ederse etsin...

Kimlik ve ehliyette yeni dönem! Cuma günü başlıyor artık...

Tek tek tespit edildi! Çok sayıda fuhuş evine baskın...

Kimlik ve ehliyette yeni dönem! Bakan Soylu açıkladı, ücretsiz...