Hürjet'te ön tasarım tamam!

Türkiye'nin ilk süpersonik jet eğitim uçağı projesi Hürjet için kritik olan "Ön Tasarım Gözden Geçirme" aşaması başarıyla tamamlandı. Hürjet'in, 2020 yazında kritik tasarımının tamamlanması, Aralık 2021'de prototipinin hangardan çıkarılması ve 2022 yazında ilk uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

22.07.2019 Pazartesi 12:38
Güncellenme: 22.07.2019 12:41
AA
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, Türk  Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Ağustos 2017’de Türk Hava Kuvvetleri ve  uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçları hedef alınarak başlatılan Hürjet  Projesi'nde yoğun bir çalışma yürütülüyor.
 
Alınan bilgiye göre, Türkiye'nin ilk süpersonik jet eğitim uçağı  projesi Hürjet için kritik olan Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design  Review/PDR) aşaması başarıyla sonuçlandı.
 
Geniş bir katılımla her biri kendi alanında uzman yerli ve yabancı  bağımsız gözlemcilerin hakemliğinde 2 gün boyunca süren toplantılarda, projenin  sonraki aşaması olan kritik tasarım aşamasına geçebilmesi için planlandığı  şekilde ilerlediği değerlendirme komitesi tarafından onaylandı.
 
Bu kapsamda, Uçuş Bilimleri, Uçak Yapısı, Uçak Sistemleri, Aviyonik ve  Elektrik Sistemleri olmak üzere 4 ana uzmanlık alanında değerlendirmeye tabi  tutulan Hürjet Projesi, tüm bu alanlarda değerlendirme komitesinin onayından  geçti.
 
Kısa sayılabilecek bir sürede bu kritik aşaması başarıyla tamamlanan  Hürjet’in, 2020 yazında kritik tasarımının tamamlanması, 2021 yılının Aralık  ayında prototipinin hangardan çıkarılması ve  2022 yazında ilk uçuşa hazır hale  getirilmesi hedefleniyor.
 
Farklı görevleri yerine getirecek
 
Hürjet Projesi, Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38  uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava  Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatıldı.
 
Hürjet’in bu özelliklerinin yanı sıra hizmet süresi 20 yılı aşkın jet  eğitim uçaklarının yerini alması, sayısı hızla artan 5. nesil uçaklar (TFX, F-35,  ve benzeri) ve güncellenen konfigürasyonlarına hitap edecek jet eğitim uçağı  olarak kullanılması da hedefleniyor.
 
Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, tek motorlu, tandem ve  modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak  kritik rol oynamak üzere tasarlandı.
 
Uçağın silahlı varyantı, geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük  kapasitesi ile muharebe alanlarında önemli bir güç unsuru olacak.
 
Hürjet, tüm bu özellikleri ve donanımlarıyla jet tekamül eğitim, harbe  hazırlığa geçiş eğitimi, hafif taarruz (yakın hava desteği), hava devriyesi  (silahlı ve silahsız), akrobatik gösteri uçağı rollerini üstlenecek.
 
Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, 45 bin feet yüksekliğe çıkabilecek,  2 bin 592 kilometre menzile sahip olacak.
 
Yük kapasitesi 2 bin 721 kilogram olan Hürjet, 1,4 mach hıza  ulaşabilecek.
 

HABER ÖNERİLERİ

Taciz edilen sosyal medya fenomeni öğretmeninden intikamını böyle aldı!

Yakıtı bitip kamyonla çekilen otomobile, TIR çarptı: 3 ölü, 2 yaralı

Mağdurun ifadesi şoke etti: ‘Müdür tatile gitti’

Hesap hatası beraatı getirdi

'Bacağımdan oldum canımdan olmayayım'

Yolcu seçen taksiciye geçit yok

Van'da HDP'li 8 meclis üyesi görevden alındı

Böylesi görülmedi! Adı yüzünden...

Ankara'da korkutan deprem!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı!