Hileli yağa 1 yıl hapis

Yargı, gıda güvenliği için emsal niteliğinde bir karara imza attı.

10.09.2018 Pazartesi 07:58
Güncellenme: 10.09.2018 07:59
Gaziantep 4. Asliye Ceza Mahkemesi, ayçiçeği yağında hile yapanlar için hapis cezası kararı aldı. Hapis cezası ertelense de sahte gıda konusunda 1 yıldan fazla cezayla en uzun hapis cezası verilmiş oldu. Mahkeme, yağa koyulan katkı maddesinin alerjik tepkilere yol açabileceğine dikkat çekti.
 
Karar, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin (BYSD) müracaatının ardından Gaziantep Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün suç duyurusu üzerine açılan davada verildi. 3 Mart 2015 tarihinde yapılan denetim sırasında, Gaziantepli bir firmanın ürettiği ayçiçeği yağından alınan numunenin Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olmadığının ortaya çıkmasının ardından, İl Müdürlüğü ve BYSD, “kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş ve değiştirilmiş gıda bulunma” suçunun işlendiğini belirterek, mahkemeye başvurdu.
 
Ya alerjisi varsa?
 
Mahkeme bilirkişi görevlendirdi. Değerlendirmede, ayçiçeği yağının içinde soya yağının bulunduğuna dikkat çekildi. Raporda, şu tespitlere yer verildi: “Üretici, içerisinde alerjen bulunan ürünü ilgili yönetmelik uyarınca etiketinde göstermeli ve tüketici bilgilendirilmelidir. Dolayısıyla soya fasulyesi ve ürünleri, süt ve ürünleri, yumurta, yer fıstığı gibi ürünleri alerjik hassasiyetler gösterenler tüketiciler için sağlık riskleri oluşturabilir.”

HABER ÖNERİLERİ

Kıdem tazminatı yine gündemde

Pazarlık 2 bin liradan başlayacak

Erdoğan TEKNOFEST'e böyle geldi

Son dakika: Milyonlarca emeklinin gözü Meclis'te! İntibak zammı...

Gebze-Halkalı banliyö hattı yıl sonuna tamam

Bir aylık kira cepte kalacak

Karadeniz'de palamut bolluğu; fiyatı 5 liraya geriledi

İstifa eden tazminat alır mı? İşte yanıtı...

Bedeli 702 milyon liraya çıktı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Nacar'dan vatandaşlara uyarı