Hileli yağa 1 yıl hapis

Yargı, gıda güvenliği için emsal niteliğinde bir karara imza attı.

10.09.2018 Pazartesi 07:58
Güncellenme: 10.09.2018 07:59
Gaziantep 4. Asliye Ceza Mahkemesi, ayçiçeği yağında hile yapanlar için hapis cezası kararı aldı. Hapis cezası ertelense de sahte gıda konusunda 1 yıldan fazla cezayla en uzun hapis cezası verilmiş oldu. Mahkeme, yağa koyulan katkı maddesinin alerjik tepkilere yol açabileceğine dikkat çekti.
 
Karar, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin (BYSD) müracaatının ardından Gaziantep Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün suç duyurusu üzerine açılan davada verildi. 3 Mart 2015 tarihinde yapılan denetim sırasında, Gaziantepli bir firmanın ürettiği ayçiçeği yağından alınan numunenin Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olmadığının ortaya çıkmasının ardından, İl Müdürlüğü ve BYSD, “kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş ve değiştirilmiş gıda bulunma” suçunun işlendiğini belirterek, mahkemeye başvurdu.
 
Ya alerjisi varsa?
 
Mahkeme bilirkişi görevlendirdi. Değerlendirmede, ayçiçeği yağının içinde soya yağının bulunduğuna dikkat çekildi. Raporda, şu tespitlere yer verildi: “Üretici, içerisinde alerjen bulunan ürünü ilgili yönetmelik uyarınca etiketinde göstermeli ve tüketici bilgilendirilmelidir. Dolayısıyla soya fasulyesi ve ürünleri, süt ve ürünleri, yumurta, yer fıstığı gibi ürünleri alerjik hassasiyetler gösterenler tüketiciler için sağlık riskleri oluşturabilir.”

HABER ÖNERİLERİ

25 milyon liraya yenilendi 100 mağaza hedefi koydu

2019 maaş zammı ortalaması belli oldu!

174 milyon dolarlık keşif! Bir kentin başına talih kuşu kondu

Bir işçi için 152 TL teşvik

Konuta ‘İmar Barışı’ dopingi

Devletten gençlere 20 bin TL'lik katkı

Bakan Pekcan'dan faiz müjdesi!

Palamut tahtını hamsiye devrediyor

Yediemin depoları milli servet mezarlıklarına döndü

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı Avrupa birincisi seçildi!