Hem aylık hem emeklilik maaşı daha yüksek olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeyle okul müdürlerine statü üstünlüğü getirecek. Şu anki sistemle öğretmenlerle aynı statüde yer alan okul müdürleri, artık hem aylık hem emeklilik maaşı bakımından üstün olacak. İdareci olma şartları da zorlaştırılacak.

09.11.2018 Cuma 09:10
Güncellenme: 09.11.2018 09:11
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çalışmasının detayları belli olmaya başladı. Önümüzdeki günlerde Meclis’e getirilmesi beklenen kanunda, öğretmenlerin ve okul idarecilerinin mesleki gelişmeleri yeniden yapılandırılacak.
 
YÜKSEK LİSANS ŞARTI
 
Öğretmen alımlarında büyük bir değişiklik yapılacak. Buna göre Bakanlık, pedagojik formasyonu kaldıracak. Bunun yerine eğitim fakültesini bitiren öğretmen adayı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile yapılan işbirliği çerçevesinde bir yıl pedagojik yüksek lisans eğitimi alacak. Öğretmen adayı bir taraftan yüksek lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan mesleğini yürütecek.
 
YETERLİLİK ÖLÇÜLECEK
 
Yeni Şafak'tan Ahmet Fatih Erturan'ın haberine göre; bir önemli değişiklik de okul idarecilerine geliyor. Şu anki sistemle okul müdürleri öğretmenlerle aynı statüde yer alırken hayata geçirilecek düzenleme ile hem maaş hem emeklilik maaşı bakımından öğretmenlerin statüsünden üstün olacaklar. Ancak okul idarecisi olma şartları zorlaştırılacak. Yeni modelde okul idareciliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve lisansüstü düzeyde diplomaya dayalı olarak yeniden yapılandırılacak.

HABER ÖNERİLERİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan imar barışı ile ilgili flaş açıklama!

Devletten gençlere 20 bin TL'lik katkı

Bir işçi için 152 TL teşvik

Konuta ‘İmar Barışı’ dopingi

Bakan Pekcan'dan faiz müjdesi!

Bakan Varank açıkladı! 24 bin TL alacaklar

Türkiye Karadeniz'de kaynak tespit etti

Petrolde hızlı düşüş sürüyor

Pilotların maaşı 60 bin TL'yi buluyor! Nasıl pilot olunur

Hükümetten dev teşvik