Gürültülü şehir ömrü kısaltıyor

Korna sesinden iş makinesi gürültüsüne, uçak sesinden yüksek müziğe kadar gün içinde işittiğimiz, belki de artık alışkanlık dolayısıyla pek de farkında olmadığımız gürültüler kalp krizinden tip 2 diyabete kadar birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

04.08.2018 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 03.08.2018 01:54

İngiltere Imperial College London Üniversitesi’nden epidemiyolojist (Toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen bilim insanı) Doktor Yutong Samuel Cai, “Otoyol trafiği gürültüsünün kalp krizlerine neden olduğu yönünde ciddi kanıtlar var” diyor. Cai, sadece İngiltere ve Norveç’te 356 bin kişinin sağlık verilerini analiz ederek, otoyol gürültüsüne maruz kalmanın kan değerlerini uzun vadede egzoz dumanından daha fazla etkilediğini ortaya çıkardı. Cai, “Gürültü ve hava kirliliği genellikle bir arada bulunan iki kirlilik türüdür ancak hava kirliliğini bir şekilde kendimizden uzakta tutabiliriz. Gürültü ise doğrudan kalp ve damar sağlığını etkiler” diyor. Barts and the London Tıp Okulu’nun yaptığı bir araştırma ise özellikle otoyol sesinin neden olduğu gürültü kirliliğinin tip 2 diyabeti doğrudan tetiklediğini ortaya çıkardı. Ancak yine de Doktor Cai, düşük frekanslı seslerle yüksek frekanslı sesleri sağlığı ne yönde etkileyeceğini görmek için daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Stres hormonunu tetikliyor

Dünya Sağlık Örgütü, sadece Batı Avrupa’da yaklaşık 1 milyon kişinin gürültü kirliliğine bağlı nedenlerle yaşamını yitirdiğini belirtiyor. Gürültü kirliliğinin neden olduğu hastalıkları genellikle yüksek tansiyon ve kalp krizi oluşturuyor. Çünkü gürültü, vücudun stres hormonu kortizolu harekete geçirerek kan basıncının yükselmesine neden oluyor. Yükselen kan basıncı ise kalp hastalıklarının yanında birçok hastalığı tetikliyor. Öte yandan gürültü kirliliği çocuklara da büyük zararlar veriyor. Çocuklarda bilişsel ve davranışsal bozukluklara yol açan gürültü kirliliği, uyku düzenini alt üst ettiği gibi işitsel problemlere de yol açıyor. Avrupa Çevre Ajansı’na göre Avrupa’daki 10 bin erken ölümden yoğun gürültü kirliliği sorumlu.

65 desibel kritik eşik

Ekonomik iş birliği ve kalkınma örgütü (oecd) tarafından 1996 yılında yayımlanan bir raporda 65 desibelin üzerindeki sesler kulak sağlığına ve insan psikolojisini olumsuz etki ediyor, yüksek desibelli seslere maruz kalan insanlarda fizyolojik olarak yüksek kan basıncı, adale gerilmesine sebep olurken psikolojik olarak davranış bozuklukları öfkelenme gibi rahatsızlıkların görülmesine sebep olduğu açıklandı.

İstanbullularda işitme kaybı arttı

Gürültü kirliliğinin işitme kaybı üzerindeki etkisi üzerine Norveç merkezli teknoloji araştırma şirketi SINTEF ile Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan bilgiler birleştirilerek yapılan araştırmaya göre İstanbul, gürültü kirliliği nedeniyle işitme kaybının yaşandığı üçüncü kent. Stockholm, Seul, Amsterdam ve Stuttgart da işitmeyi çok fazla bozmayan şehirler olarak görülürken, Şangay, Hong Kong ve Barselona da en gürültülü şehirler arasında yer aldı.

300 bin kişi etkileniyor

İstanbul’un gürültü haritasını çıkaran İBB, şehrin en gürültülü noktalarını belirledi. İBB, 800 kilometrekarelik yerleşim alanına sahip İstanbul’da yaşayan 13 milyon 581 bin 745 kişiden 189 bin 266’sının gürültünün yoğun olduğu yerlerde yaşadığı, 112 bin 714 kişinin ise gürültü kirliliğinde en üst nokta olan aşıma maruz kaldığı ortaya çıktı. 300 binden fazla kişinin sürekli gürültü kirliliği altında yaşadığı İstanbul’da en gürültülü noktaların, Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin E-5 karayoluna bakan kısmı, TEM oto yolu çevresi ve Atatürk Havalimanı’ndaki uçaklardan etkilenen Küçükçekmece olduğu görülüyor.

Bu noktalar alarm veriyor

- Şişli Merkez Mahallesi Endüstri Meslek Lisesi’nin E-5 karayoluna bakan kısmı.

- Eyüp, Güzeltepe Mahallesi TEM Otoyolu tarafı.

- TEM otoyolunun, Gaziosmanpaşa Karadeniz Mah. ve Sultangazi Cumhuriyet Mah. arasındaki alan.

- TEM otoyolunun, Esenler Kazım Karabekir Mah. ile Birlik Mah. arasında kalan kısmı.

- E-5 Karayolunun Bakırköy, Zuhuratbaba Mah. Sadi Konuk Devlet Hastanesi cephesi.

- Fatih, Yavuz Sultan Selim Mah., Cibali Mah. ve Zeyrek mahallelerinden geçen Karadeniz Caddesi.

- E-5 Karayolunun Beyoğlu, Halıcıoğlu Mah. ve Sütlüce Mah. arasında kalan Haliç Köprüsü çıkışı.

- TEM Otoyolunun Ümraniye, Elmalıkent Mah. Sadi Konuk Devlet Hastanesi bakan kısım.

- TEM Otoyolunun, Ümraniye, Armağanevler Mah. ve Site mahalleleri bağlantı yolu.

- Küçükçekmece Kartaltepe ve Tevfikbey mahalleleri.

 

HABER ÖNERİLERİ

Kadınlar uzun vadeli ilişkide neden cinsellikten soğuyor?

Uykuya dalamamak önemli bir uyku bozukluğudur

Ünlü olunca menajer değiştiriyorlar

Hangi kahvaltılık gevrek gerçekten sağlıklı?

Yüzüne bakıp hastalığını söyle

Genç yaşta aşkı kaçırmamalı insan

"Ben de Türk'üm ve bunu gururla söyleyebilirim"

Güzellik teklif edilen rolleri etkiliyor

'İçimde pek çok farklı kadın var'

Odaya sığmayan hayatlar