Güney Öztürk

tüm yazıları
e-posta gönder

Modada türban rüzgarı

17.09.2017 Pazar

New York Fashion Week’in kapanış defilesini yapan ünlü modacı Marc Jacobs, herkesi şaşırttı. 2018 İlkbahar koleksiyonu tropikal ve Arabik izler taşıyor.

New York Fashion Week’in kapanış defilesini yapan ünlü modacı Marc Jacobs, herkesi şaşırttı. Amerikalı modacı, 2018 İlkbaharı için hazırladığı kıyafetleri;  alışılmış New Yorker sokak moda tarzının oldukça ötesinde, tropikal ve Arabik izler taşıyordu. Canlı çiçek desenleri ve parıltılı kumaşlarını, türban, hicab ve egzotik baş bağlama ile kombine eden Jacobs, alışılmış “hot city chics” (Seksi şehir hatunları) bekleyenleri tam anlamıyla ters köşeye yatırdı.

 

Markenler; Park Avenue Armory’de fonda hiçbir müzik olmadan podyuma çıktılar. Ne ışıklar karartıldı, ne de renkli spotlarla mankenlerin üzerine özel aydınlatma yapıldı. Önceki günlerin sahnedeki ışık oyunları ve gösterilerinden yorulan seyincinin gözleri bir bakıma o sadelik içerisinde dinginleşmişken, birden egzotik kıyafetli türbanlı mankenler podyumda belirince, insanlar afalladı.

Kültürel bir saldırganlık mı?

Sopfia Cappola’nın meşhur filmi “Somewhere”den esinlenircesine koleksiyon “Bir Yerlerde” (Somewhere) adını taşıyordu. Bu yer, ne New York ne Londra, ne de Paris’ti. Bu yer çölün ortasına bırakılmış cesur bir bedevi kadının kızgın kumları savurarak  kararlı adımlarla bata çıka özgürlüğe yürüyüşü kadar sade ve güzeldi. Şifon benzeri uçuşan entari giyinmiş kadınlar, başlarını örten türban ve benzeri örtülerle süzülerek, rüya gibi geçiş yaptılar. Eleştiri okları derhal yükseldi. Bu tarz baş örtünmeyi moda değil kültürel bir saldırganlık olarak görenler ve bunu Jacobs’un bilerek yaptığını öne sürenler oldu. ABD’li modacı ise defilesindeki türban ve hicabın günümüz ideolojik türban kullanış biçiminden uzak, “60’lı yılların sonlarındaki moda akımına bir yorum katmak” olduğunu savundu.

Yeni sezonda bunların dışında İskoç ekose kumaş parkalar, dökümlü erkek giyim kuşamı, balıkçı yakalar, püsküller ön plana çıktı. Koleksiyon aksesuar açısından oldukça zengindi. Küçük el çantalarından ipek ve kürk boalara (boyun atkısı), bel çantalarından opera eldivenlerine kadar her şey mevcuttu.

Arap kadınlarını anımsattılar

Moda haftası ikonları Bella ve Gigi Hadid, Winnie Harlow, Taylor Hill ve Binx Walton, hepsi de Jacobs için podyumda siyah kedi göz (Arap kadınını anımsatan) makyajlarıyla yürüdü. Şarkıcı Nicki Minaj dahi, misafir manken olarak podyumda elbise tanıttı. Yine Jocobs’un favorisi Kendall Jenner ise başında siyah türban üzerinde içini gösteren transparan dik yakalı parlak sarı kazağı ile yarı çıplak göz kamaştırdı. Şov’un kapanışını ise efsanevi top model Cindy Crawford’un çok yakında büyük bir yıldıza dönüşecek 16 yaşındaki kızı Kaia Gerber yaptı.

Yazarın Önceki Yazıları

27.09.2018

21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?

23.09.2018

21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?

09.09.2018

Yırtık 5 Euro nasıl kendini tamamladı!

02.09.2018

Az sus da maçı izleyelim

26.08.2018

İyi uyu, iyi yönet!

19.08.2018

Boyalı kuş olmak mı olmamak mı?

12.08.2018

Duvardaki tuğla olan evlatlarımız

05.08.2018

Ok tşşk! Hyr deilim..

29.07.2018

Fazıl’ın 20 yıldır çalıştığı müzisyen: Chopin

22.07.2018

Tam zamanında yaşamak!
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Kürşad Zorlu

Gökoğuz’dan verilen tarihi mesaj

Oya Doğan

Türk dizilerine yoğun ilgi

Serhat Ulueren

Farktan kurtuldular

Mehmet Ayan

1 PUAN İYİDİR!