Goldman Sachs: Türkiye'nin büyümesi yüzde 7 civarında olabilir

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin büyümesinin bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7 civarında gerçekleşebileceğini açıkladı.

11.09.2017 Pazartesi 20:09
Güncellenme: 11.09.2017 20:11
AA
Türkiye'nin ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme  verilerinin açıklanmasının ardından bankanın yayımlandığı raporda, Türkiye  ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 5 seviyesinde büyümesi yönündeki tahminin  korunduğu, yılın üçüncü çeyreğinde geniş baz etkisiyle büyümenin yüzde 7  civarında gerçekleşebileceği belirtildi.
 
Raporda, Türkiye'nin bu yılın ikinci çeyreğindeki büyüme performansına  ilişkin, "Güçlü bir büyüme performansı bekleniyordu. Aynı zamanda ihracatın güçlü  seyretmesi ve ithalatın artması bekleniyordu. Öte yandan, yatırımlardaki sert  yükseliş, kamu harcamalarındaki düşüş ve tüketimdeki ılımlı görünüm  şaşırtıcıydı." ifadelerine yer verildi.
 
Türkiye'nin ekonomik büyümesinin bu yılın üçüncü çeyreğinde baz  etkisiyle artmasının, dördüncü çeyrekte ise büyümenin daha ılımlı bir hal  almasının beklendiği kaydedildi.
 
Hükümetin vereceği ekonomik kararların önümüzdeki dönemdeki büyümede  belirleyici olmasının beklendiği belirtilen raporda, Kredi Garanti Fonu gibi  geniş çaplı destekleyici önlemlerin ve kamu harcamalarının da etkisiyle 2018  yılında büyümenin yüzde 3,5 seviyesinin üzerinde seyredebileceği vurgulandı.
 
   
 

HABER ÖNERİLERİ

11 TL'ydi 303 Euro oldu

Bunu yapan işveren yandı! Cezası...

Aracı olanlar dikkat zam geliyor!

ÖSYM’nin sınav görevlisi ücretlerinde düzenleme!

Emekliye müjdeli haber geldi!

Son dakika: Asgari ücretliler dikkat! Bunu yapan az çalışıp fazla maaş alacak

Ünlü alışveriş sitesi kapandı

Hileli maaş tazminat kazandırıyor!

Doğalgazda 10 adım! 1 Nisan'da...

Bankada parasını unutanlar dikkat! Başvurmazsanız...