Goldman Sachs: Türkiye'nin büyümesi yüzde 7 civarında olabilir

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin büyümesinin bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7 civarında gerçekleşebileceğini açıkladı.

11.09.2017 Pazartesi 20:09
Güncellenme: 11.09.2017 20:11
AA
Türkiye'nin ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme  verilerinin açıklanmasının ardından bankanın yayımlandığı raporda, Türkiye  ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 5 seviyesinde büyümesi yönündeki tahminin  korunduğu, yılın üçüncü çeyreğinde geniş baz etkisiyle büyümenin yüzde 7  civarında gerçekleşebileceği belirtildi.
 
Raporda, Türkiye'nin bu yılın ikinci çeyreğindeki büyüme performansına  ilişkin, "Güçlü bir büyüme performansı bekleniyordu. Aynı zamanda ihracatın güçlü  seyretmesi ve ithalatın artması bekleniyordu. Öte yandan, yatırımlardaki sert  yükseliş, kamu harcamalarındaki düşüş ve tüketimdeki ılımlı görünüm  şaşırtıcıydı." ifadelerine yer verildi.
 
Türkiye'nin ekonomik büyümesinin bu yılın üçüncü çeyreğinde baz  etkisiyle artmasının, dördüncü çeyrekte ise büyümenin daha ılımlı bir hal  almasının beklendiği kaydedildi.
 
Hükümetin vereceği ekonomik kararların önümüzdeki dönemdeki büyümede  belirleyici olmasının beklendiği belirtilen raporda, Kredi Garanti Fonu gibi  geniş çaplı destekleyici önlemlerin ve kamu harcamalarının da etkisiyle 2018  yılında büyümenin yüzde 3,5 seviyesinin üzerinde seyredebileceği vurgulandı.
 
   
 

HABER ÖNERİLERİ

THY bin pilot alacak

Bakan Fakıbaba'dan "patates" açıklaması

Hurda araç teşviğinde ÖTV indirim uygulaması başladı

Başvuran ödemeyecek, son gün 31 Temmuz! Milyonları ilgilendiriyor

Seçim günü Eskihisar-Yalova feribot seferleri ücretsiz

Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

IMF, Türkiye ile ilgili iddiaları yalanladı

Yeni nesil teşvik uygulaması başladı

TMSF'den Dumankaya ve Fi Yapı mağdurları hakkında flaş açıklama

Tüfenkci'den patates ve soğan fiyatları hakkında flaş uyarı!