Genelkurmay çatı davasında karar!

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 sanığı yargılayan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve YAŞ üyesi, eski orgeneral Akın Öztürk ile Mehmet Dişli ve Hakan Evrim'in de bulunduğu 17 sanığı 141'er kez ağırlaştırılmış müebbete mahkum etti. Örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in arasında bulunduğu 13 kişinin dosyaları ayrıldı.

20.06.2019 Perşembe 10:13
Güncellenme: 20.06.2019 17:12

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki bin 800 kişilik büyük  duruşma salonunda görülen Genelkurmay Çatı davasında  Mahkeme Başkanı Oğuz Dik hükmü açıkladı. Buna göre sanıklardan Akın Öztürk, Ahmet Özçetin, Ali Osman Gürcan,  Bilal Akyüz, Cemil Turhan, Erhan Caha, Fırat Alakuş, Hakan Evrim, Kubilay Selçuk,  Mehmet Dişli, Mehmet Partigöç, Ömer Faruk Harmancık, Murat Koçyiğit, Mustafa  Barış Avıalan, Orhan Yıkılkan, Sinan Sürer, Muhsin Kutsi Barış ve Osman Kılıç,  "anayasayı ihlal" suçundan bir, şehit olan 139 kişi dolayısıyla 139'ar kez, Osman  Kılıç dışındaki sanıklar "Cumhurbaşkanına suikast" suçundan da birer kez  ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi.

 Böylece Kılıç 140, diğerleri 141'er kez ağırlaştırılmış müebbete  çarptırıldı.
 
 
Sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinden, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimini yöneten sanıklardan eski tuğgeneral  Gökhan Şahin Sönmezateş, 137 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 540 yıl hapis cezası  aldı.
 
 Sanıklardan eski kurmay albay Muzaffer Düzenli, anayasal düzeni ihlal  ve cumhurbaşkanına suikast girişimi suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet,  adam öldürmeden 60 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 540 yıl hapis cezasına  mahkum oldu.
 
 Sanıklar eski kurmay albay Osman Kardal ve eski korgeneral İlhan Talu,  anayasal düzeni ihlal suçundan birer kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
 
ALİ YAZICI'YA  AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski başyaveri kurmay albay Ali  Yazıcı, anayasayı ihlal suçundan bir kez ağırlaştırılmış müebbet aldı. 15 Temmuz'da Kara Kuvvetleri Karargahı'nda görevli olmasına rağmen  Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına gelen ve  darbe faaliyetlerini yöneten kişi olan eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker'e,  anayasal düzeni ihlal suçundan bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası  verildi.
 
 
15 Temmuz'da darbeci helikopter pilotlarını yöneten sanıklar Ünsal  Coşkun, Mehmet Şahin ve Halil Gül, 29'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis  cezasına çarptırıldı. Darbeci helikopter pilotlarına polis araçlarının vurulması  talimatını veren eski Kara Havacılık Komutanlığı Taarruz Helikopter Tabur  Komutanı yarbay sanık Özcan Karacan ise 30 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle  cezalandırıldı. Bu sanıklara ayrıca hapis cezası da verildi.
 
 
Olay tarihinde Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı'nda,  Proje Geliştirme Şube Müdürü olarak görev yapan eski kurmay albay Doğan Öztürk  ve dönemin Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürü eski kurmay albay Ramazan  Gözel, anayasal düzeni ihlal ve kasten adam öldürme suçlarından 11'er kez  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Bu sanıklar 442 yıl hapis cezasına da  çarptırıldı.
 
 
Jandarma Genel Komutanlığı önünde sivillere ateş eden eski yarbay  Ertuğrul Terzi'ye, anayasal düzeni ihlal ve adam öldürme suçlarından 2 kez  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.
 
 
Eski 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı kurmay  yarbay Savaş Kabaklı, 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Polatlı darbe davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan  sanıklar eski tümgeneral Osman Ünlü ve eski tuğgeneral Murat Aygün de tüm  suçlardan beraat etti, bu sanıkların tahliyesine hükmedildi.Sanıklardan Özkan Aydoğdu da İstanbul'da yargılandığı davada ceza  aldığı için bu dosyadan ceza almadı.
 
Mahkeme FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu firari  13 sanığın dosyasının tefrik edilmesini kararlaştırdı.
 
Sanıklardan eski albay Osman Kılıç ise "anayasayı ihlal" ve 139 kişiye yönelik "kasten öldürmek" suçundan 140 kez aynı cezaya mahkum edildi.

Bu sanıklar 27 defa "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 432'şer yıl, Erhan Caha ve Muhsin Kutsi Barış dışındakiler 12 defa "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçundan 108'er yıl, Caha ve Barış ise bu suçtan 9 kez olmak üzere toplam 81'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu sanıklar hakkında 108 maktul yönünden kamu davasının ayrılması ve tutukluluklarının devamı kararlaştırıldı.

Sanıklardan daha önce "anayasayı ihlal" ve "Cumhurbaşkanına suikast" suçlarından Muğla'da mahkum edilen eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş hakkında bu suçlar yönünden açılan kamu davasında ret kararı verildi ancak Sönmezateş, 137 kişiye yönelik "kasten öldürmek" suçundan 137 defa ağırlaştırılmış müebbet, 27 kişiye yönelik "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 432 yıl, 12 defa "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçundan 108 yıl hapse mahkum edildi.

Sanıklardan eski albay Muzaffer Düzenli "anayasayı ihlal", "Cumhurbaşkanına suikast" ve 60 kişiyi "kasten öldürmek" suçundan 62 kez ağırlaştırılmış müebbet, 27 kişiyi "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan toplam 432 yıl, 12 defa "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçundan 108 yıl hapse çarptırıldı.

Mahkeme, sanıklardan eski albay Osman Kardal ve eski korgeneral İlhan Talu'yu da "anayasayı ihlal" suçundan mahkum etti ancak bu sanıklar için "takdiri indirim" maddesi uygulanarak bu suçtan müebbet hapis verildi.

Eski albaylar Ramazan Gözel ve Doğan Öztürk "anayasayı ihlal" suçundan birer, "kasten öldürme" suçundan da 10'ar kez olmak üzere toplam 11'er kez ağırlaştırılmış müebbet, 22 kişiye yönelik "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 352'şer, 10 kişiye yönelik "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçundan da 90'ar yıl hapse çarptırıldı.

Sanıklardan eski yarbay Ertuğrul Terzi "anayasayı ihlal" ve "kasten öldürme" suçundan toplam iki kez, eski yarbay Savaş Kabaklı "anayasayı ihlal" ve 16 kişiyi "kasten öldürme" suçlarından toplam 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Kabaklı hakkında bazı maktuller yönünden açılan kamu davasının ayrılması kararlaştırıldı.

Olay tarihinde albay olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaverliğini yapan Ali Yazıcı, "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldu. Yazıcı hakkında "Cumhurbaşkanına suikast" suçundan açılan kamu davasının, aynı suçtan daha önce Muğla'da yargılandığı davada hüküm giymesi sebebiyle reddine karar verildi.

Eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilirken eski tuğgeneral Ünsal Coşkun, eski yarbaylar Mehmet Şahin ve Halil Gül "anayasayı ihlal" suçundan birer, 28 kişiyi "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan da 28'er kez olmak üzere toplam 29'ar kez, eski yarbay Özcan Karacan ise "anayasayı ihlal", 28 kişiyi "kasten öldürmeye teşebbüs" ve "Cumhurbaşkanına suikast" suçlarından toplam 30 kez ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi.

- 11'er kez ağırlaştırılmış müebbete çarptırıldılar Sanıklar Abdulvahap Berke, Abdurrahman Aydoğan, Ali Feyyaz Beydağ, Fatih Sarımehmet, Fatih Yanıkkaya, Fevzi Sönmez, İbrahim Karadağ, Mahmut Tuncer, Muhammet Yılmaz, Murat Aletrik, Murat Korkmaz, Mustafa Kocaaslan, Mustafa Temir, Temel Can Köroğlu, Samet Yıldız, Turgay Perişan, Vahit Güllü, Abdullah Şevki Güngör, Abdurrahim Aksoy, Ahmet Durmaz, Ali Çakır, Anıl Koç, Bünyamin Tuner, Cemal Turğut, Derviş Taş, Emre Karslı, Erdem Eraslan, Erman Can, Fazlı Özşahin, Furkan Akbenli, Furkan Çetiner, Gökhan Çetin, Gökhan Eski, Halit Kazancı, Hamza Er, Hasan Demirci, Hasan Sevimli, İsmail Yolaçıcı, Lütfullah Taşyumruk, Mehmed Emin Tüzel, Murat Ertaş, Mutlu Burak Uyar, Necati Güneş, Oğuzhan Konuk, Oktay Felekoğlu, Osman Aktaş, Özay Yılmaz, Recep Aktürk, Recep Özkan, Sadi Kazancı, Selçuk Topal, Suat Kürşat Gün, Suat Sağlam, Şener Kısak, Talha Atlanel, Uğur Bostan, Ümit Bayık, Vahap Kavaker, Veysel Özmen, Yener Yılmaz, Yusuf Karşil, Serkan Sağ, Ayhan Carık ve Onur Özdemir, "anayasal düzeni ihlal" suçundan birer, 10 kişiyi şehit etmekten 10'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

- Levent Türkkan'a ağırlaştırılmış müebbet Olay tarihinde Hulusi Akar'ın emir subayı olan eski kurmay yarbay Levent Türkkan ile Nuri Gayır, Mehmet Akçara, Ahmet Yıldız, Serdar Tekin, Ömer Gürsel Çetin, Mete Kılıçarslan, Eray Çekerek, Güven Keskin, Gökhan Akdağ, Yusuf Güleç, Kadir Bozan, Abdülkadir İlhan, Ahmet İlhan Ayşan, Emin Anar, Halis Ahmet Özer, Hüseyin Yıldırım (Hakkı oğlu), İlker Çetinkaya, Metin Demir, Muzaffer Çoban, Recep Yıldız, Yusuf Yedidağ, Birol Kurubaş, Ali Gültekin, Fatih Üner, Murat Engin, Adnan Arıkan ve Okan Ataoğlu "anayasayı ihlal"den ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar İsmail Aydın, Gökhan Balcı, Mustafa Çiçek ve Asım Şanöz ise yine aynı suçtan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırken "kasten öldürme" suçundan da 9'ar kez ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırıldı.

Sanık Metin Gümüşburun, Doğan Üstüntaş, Şevket Samet Okyay, Kamil Ilgaz, Halil İbrahim Ataalp, İbrahim Çölkesen, Mustafa Demir "anayasayı ihlal"den birer kez müebbet, "kasten öldürme" suçundan ise Ilgaz, Okyay ve Üstüntaş 10'ar kez, diğer sanıklar ise aynı suçtan 9'ar kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

- Müebbet hapis cezası alanlar Sanıklar Hüseyin Hakan Öcal, İlyas Akyar, Alparslan Çetin, Mustafa Özsoy, Erhan Metin, Ersoy Öz, Ertan Özmen, Fatih Ekici, İsa Akın, Nejdet Eroğlu, Hüseyin Ömür, Kenan Şimşek, Mustafa Duygulu ve Satı Bahadır Köse, "anayasayı ihlal" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

- Yardım suçundan ceza alanlar Sanık Serkan Kılıç, Fatih Koç, Hasan Hüseyin Sarıtarla "anayasayı ihlale yardım" suçundan 15 yıl hapisle cezalandırıldı. Cengiz Aydın ise aynı suçtan 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Sanık Ali Emre Eral da aynı suçtan 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı.

- 24 sanık FETÖ üyeliğinden suçlu bulundu Özgür Solakoğlu, Fatih Okutur ve Muhammet Uslu, "terör örgütü üyeliği" suçundan 12'şer yıl hapis cezası aldı.

Sanıklardan Bayram Aydemir, Emrah Ilgaz, İlyas Bilgiş, Mehmet Demir, Oğuz Serhad Habiboğlu, Veysal Tokmak, Mustafa Sözer, Halil İbrahim Karabal, Mehmet Arif Pazarlıoğlu, Uğur Şahin, Salih Ulusoy, Nahsen Fıstıkçı, Özcan Kurt, Yalçın Gür, Murat Bingül, Vural Akyıldırım ve Mehmet Adıgüzel, "anayasayı ihlal" suçlamasından beraat etti, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ise 7 yıl 6'şar ay hapisle cezalandırıldı.

Mahkeme, sadece örgüt üyeliğinden cezalandırılmaları istenen Bayram Akpan, Lütfi Karaca, Yalçın Toker ve Mustafa Akyıldız hakkında 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına hükmetti.

- Baki Kavun'un beraatine hükmedildi "Örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Ramazan Cömert, Kübra Yavuz ve Mehmet Uslu'nun beraatine karar verildi.

Sanıklar Aziz Onur, Hakan Toprak, Ahmet Albayrak, Barış Erdemir, Cahit Kükey, Deniz Aydın, Ersin Eker, Fahri Kafkas, Hüseyin Yıldırım, Kenan Yıldırım, Mesut Ürkmez, Murat Mala, Murat Pekgüler, Murat Can Avtan, Mustafa Mengi, Okan Kurt, Serkan Candan, Uğur Kent, Ümit Keskin, Yusuf Yalçın, Baki Kavun, Fatih Misir, Mustafa Çakmaktaşı, Sinan Yılmaz, Yusuf Akdemir, Cihangir Şenlik ve Sedat Taşkın tüm suçlamalardan beraat etti.

Tümgeneral Osman Ünlü ile tuğgeneraller Murat Aygün ve Özkan Aydoğdu'nun da başka davalarda ceza aldıkları için bu dosyadan beraatine karar verildi.

Mahkeme, sanıkların bir kısmının üzerilerine atılı suçlardan beraatine hükmetti.

Sanıklardan bir kısmı oy birliği, bir kısmı da oy çokluğu ile beraat etti.

Dosyası ayrılan sanıklar
 
Mahkeme, FETÖ elebaşı Fetullah Gu?len, eski tuğgeneral Ali Kalyoncu, eski yarbay Turgay Sökmen ile Adem Özer, Ali Irmak, Mehmet Aytaç, Neşet Gülener, Serkan Coşkun, Serhat Pahsa, Şener Dogrugören, Tayfun Özek, Tevfik Gök ve Turgay Er hakkındaki kamu davasının ayrılmasını kararlaştırdı.
 
 
 
 
-->

-->

HABER ÖNERİLERİ

Siirt'te terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon başlatıldı!

Bakan Koca 'Endişeliyiz' deyip açıkladı! Genç doktordan acı haber geldi

ByLock yazışmaları ortaya çıktı! Hakan Şükür...

Malatya'da şiddetli deprem!

Daria Kyryliuk’un darp olayında sürpriz gelişme! Sevgilisi mi dövdü?

Bakan Koca 'Ne yazık ki' dedi ve kritik açıklamayı yaptı

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş corona virüs kararı!

ABD'de ölüm böyle geldi!

Çiflikbank vurgununda şok ifade! Tosuncuk topladığı paralarla...

'İleride daha iyi olacağının garantisi yok'