Geç doğuran ve emzirmeyenlere çok kötü haber!

Prof. Dr. Gülçelik, "Doğurganlık yaşının 30'un üzerine çıkması, emzirme süresinin kısalması meme kanseri görülme sıklığını artırıyor" dedi.

12.10.2017 Perşembe 12:27
Güncellenme: 12.10.2017 12:28
AA
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, meme kanserinin dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinin başında olmaya devam ettiğini belirterek, her 8 kadından birinin ömrünün bir döneminde meme kanseri ile karşılaştığını ifade etti.
 
40 YAŞ ÜSTÜ MEME KANSERİ RİSKİ ARTIYOR
 
AA'nın haberine göre; özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda meme kanseri riski görülme sıklığının daha çok arttığına işaret eden Gülçelik, "Doğurganlık yaşının 30'un üzerine çıkması, emzirme sürelerinin kısalması, meme kanseri görülme sıklığını artırıyor. Sosyo kültürel düzeyi yüksek toplumlarda ilk sıradaki kanser, meme kanseri olarak devam edecek" dedi.
 
"KANSER TANISI KONULAN HERKES MEMESİNİ ALDIRMAK ZORUNDA DEĞİL"
 
Gülçelik, meme kanserinin erken tanı konulabilen ve çok rahatlıkla tedavi edilebilen kanser türü olduğunu söyledi. Meme kanserinde en önemli tedavi basamağının meme cerrahisi olduğunu dile getiren Gülçelik, radyoterapi, kemoterapi, hormoterapi gibi tedavi seçeneklerinin de bulunduğunu kaydetti.
 
Prof. Dr. Gülçelik, meme kanserindeki en önemli tedavi seçeneklerinden olan cerrahinin estetik kaygıya yol açtığını belirterek, "Hastalar üzerinde oluşan memenin alınması korkusu tanı almayı da geciktirebiliyor. Genç yaşlarda görülmeye başladıkça bu korku daha da artıyor. Kanser tanısı konulan her hastanın memesi alınmak zorunda değil" dedi.

HABER ÖNERİLERİ

KOAH hastalarına 10 dakikada rahat nefes

"Delirten" hastalığın devasını Gülhane'de buldu

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

Yatakta uçuracak tüyolar

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

Cerrah eliyle "hacamat", hastalara güven veriyor

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Kadınlar hangi penisleri tercih ediyor?

Erken kanser tesbitinde yeni yöntem