Füsun Saka

tüm yazıları
e-posta gönder

Kedilere piyano çalan adam

22.10.2017 Pazar

Sarper Duman ve 13 kedisi 400 bini geçen hayran kitlesine her gece yepyeni fotoğraf ve videolar ile merhaba diyor. Özellikle Duman ve piyanist kedisi büyüleyici performansları ile herkesi etkiliyor. Onların evine konuk olduk...

Sarper Duman adı hayatımıza kedilerine piyano çalan adam olarak girdi. Duman’ın instagram hesabındaki video ve fotoğraflar ona 400 bine yakın takipçi ve haklı bir ün getirdi. Hepsini sokaktan yaralı ve yardıma muhtaç olarak bulduğu 13 kedisi ile yaşayan piyanist Duman’ın kendi adına da bir sanat merkezi var. Müziğe 6 yaşında evde org çalarak başlayan İTÜ Konservatuar mezunu Duman’la müzikten çok kedi aşkını konuştuk.

Okul harçlığı ile kedilere mama alırdı

“Hayvan sevgisinin sonradan geliştiğini düşünmüyorum. Bu sevgiyle doğduğumuza inanıyorum. Kişisel sevgi maceramdan bahsedecek olursam da; Çocukluğumda her yaz köye giderdik. Orada anneannem dedem ve ailem hayvanlara karşı hep şefkatli, merhametliydi. Ninem bir gün bahçesine giren bir yılanı fırsatı olmasına rağmen öldürmemiş, doğasına salmıştı, yaşamak onun da hakkı demişti. O kararı bütün canlıların yaşam hakkı konusunda aklımda hep önemli yer edinmiştir. Öyle bir ailede büyümemin etkisi büyük tabii hayvan sevgim de. İlkokuldayken okul harçlığımla kedilere mama alır, okuldan eve gidene kadar gördüğüm kedilere verirdim. Zamanla her gün geçtiğim saatleri ezberlemişlerdi. “

Hayvanlar yaşam mücadelesi veriyor

Özellikle hasta ve yardıma muhtaç olanları seçiyorsun... 

Hepimiz günlük ve iş hayatımızda, tüm insan ilişkilerimizde nelere göz yumuyoruz? Yaşadığımız dönem, insanların sahteleştiği, ikilli ilişkilerin stratejik hamlelerle ilerlediği, samimiyetten uzak bir dönem. İnsanlarda ikiyüzlülüklere, stratejilere, tamamen çıkar üstüne kurulmuş ikili ilişkilere göz yumuyoruz da, en saf haliyle seven, bebek gibi kirlenmemiş duygularıyla yaşam mücadelesi veren hayvanların tuvaletine, tüyüne mi göz yumamayacağız?

Telefonu sattı kediyi ameliyat ettirdi

“Hayatımda birçok güzel gelişmeye vesile olan piyanist kedimle, hayatımın maddi açıdan en zor sürecinde karşılaştım. Bir çöp poşetinin ağzı bağlanmış şekilde, çöp konteynırına atılmış, ölüme terk edilmişti. Eve giderken tesadüf eseri sesini duydum, poşeti yırttığımda, ayağı kırık, yaralı bir halde onunla karşılaştım. Cebimde param yoktu fakat onu öyle bırakamazdım. Telefonumu sattım ve ameliyat ettirdim. Şimdi maşallahı var. Maddi olarak tabii ki zorlanıyorum ama piyano dersleri vererek bir şekilde başa çıkmaya çalışıyorum.”

Sevgilim olacaksa hayvan sevmeli

Sevgilin var mı ve kedilerle olan yaşamını paylaşıyor mu

Yok. Bir kız arkadaşım olacaksa, hayvanlara karşı en az benim kadar hassas olmalı, benimle sokak beslemelerime gelmeli, yeri geldiğinde veterinerlerde sabahlamalı, kısacası önceliği hayvanlar olmalı. Ve geceyi gündüzden daha çok sevmeli. Ayrıca ben oldukça duygusal, plansız şeffaf  ve sakinliği seven bir insanım. Böyle birine rastlarsam olabilir.

Agresif hayvansever imajı artık yıkılmalı

“Türkiye’de hayvanların kurtuluşu için toplumun bilinçlenmesi gerekiyor. Agresif hayvan sever imajının yıkılması, tüm zorluklara rağmen bu farkındalığa insan kazanabilmek adına hayvan severlerin daha güler yüzlü, daha ılımlı davranması gerekiyor. Hayvan severlerin ve derneklerin ‘kim daha hayvan sever’kavgasını bırakıp, kişisel egolarını bu kutsal davadan uzak tutup, el ele vermesi gerekiyor.

Mucize’nin durumu herkese örnek olsun

Türkiye’de hayvanların kurtuluşu nasıl mümkün olabilir ve senin çocukları biraz anlatır mısın?

Son olarak 1 ay önce felç olduğu için ötenazi yapılması uygun görülen fakat karşı çıktığım, Mucize adını verdiğim ve adının hakkını vererek yürümeye başlayan Mucize’nin hikayesine istinaden, ötenazi kararı verilmeden önce, bu aşamada olanların profilime bakarak, Mucize’nin tüm sürecini görmelerini tavsiye ediyorum. 

Yazarın Önceki Yazıları

26.08.2018

Lider ve yöneticilerden başarıya götüren sözler

26.08.2018

Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler

12.08.2018

Ağustos havası değil

08.07.2018

Diyetisyenlerin asla yemedikleri gıdalar

24.06.2018

Gökdelenler sıcaklığı 10 derece fazla hissettiriyor

24.06.2018

Hayvana işkenceye acil sert ve caydırıcı cezalar getirilmeli

17.06.2018

Eşinizden değil hayallerinizden boşanın

03.06.2018

Menajer oyuncuyu rezil de vezir de edebilir

06.05.2018

Bahar geldi dans kurslarını doldurduk

29.04.2018

Türkiye bu sofralarda kahvaltı ediyor
daha fazlası...