Fransa'dan flaş açıklama! "Türkiye'nin S-400 alması..."

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romatet-Espagne, "Türkiye'nin bu askeri ekipmanları alması bağımsız bir seçimdir ve NATO ülkelerinin üzerinde yorum yapacağı bir durum değildir" dedi.

13.09.2017 Çarşamba 21:22
Güncellenme: 14.09.2017 02:14
AA
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Romatet-Espagne,  Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri almasının NATO ülkelerinin  üzerinde yorum yapacağı bir durum olmadığını söyledi. 
 
Romatet-Espagne, bugün yapılan basın toplantısında, Türkiye'nin  Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri almasına ilişkin bir soru üzerine,  "Türkiye'nin bu askeri ekipmanları alması bağımsız bir seçimdir ve NATO  ülkelerinin üzerinde yorum yapacağı bir durum değildir." dedi.
 
NATO'daki müttefiklerinin, bölgesindeki güvenlik tehditleri ile  mücadelesinde Türkiye'yi güçlü bir şekilde desteklediğini ifade eden  Romatet-Espagne NATO'nun 2013'ten bu yana, Türkiye'nin talebi doğrultusunda  ülkenin doğusunda füze savunma sistemleri bulundurduğuna dikkati çekti.
 
Romatet-Espagne, bu çerçevede NATO AWACS erken uyarı uçakları ve  gemilerle de bir dizi önlem alındığını kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, "Önemli  adımlar atıyoruz, şurada bir S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler. Ne  olacaktı, sizi mi bekleyeceğiz? Bütün güvenlik noktasında tedbirlerimizi alıyoruz  ve alacağız. Çok daha basitleri var, tabii her şey her yerde konuşulmuyor. Onun  için, kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bunun başka çaresi yok." demişti.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise Türkiye ve Rusya  arasındaki S-400 füze savunma sistemi alımı görüşmelerine ilişkin, "NATO üyesi  ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli."  ifadelerini kullanmıştı.

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika haberi: Büyük saldırı başlattılar! Esad'a...

Kuzey Irak'ta sular ısınıyor: Kerkük'e yerleştiler

Son dakika... İsrail'den açıklama: Düşürdük!

AB'ye Türkiye uyarısı! 'Bu ölümcül olur!'

Son dakika... 'Tehdit ederseniz...'

'İsrail'in kalan 25 yıllık ömrünü daha da kısaltırız!'

Rejim İdlib'deki ateşkesi ihlal etti!

Almanya'ya kendi içinden 'terör karşıtı' tepkiler

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye ABD'de şok!..

Kerkük İl Meclisi'nden Irak hükümetine ret!