Fındıkta fiyatı önce Türkiye açıklasın!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce’de köylülerle sohbet etti, “Fındıkta 1 numaraysak fiyatı önce biz açıklamalıyız. Fındık bu yıl 15 lira olmalı” dedi

11.08.2017 Cuma 02:30
Güncellenme: 11.08.2017 01:41

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Düzce’de iş adamlarıyla yaptığı toplantının ardından Akçakoca İlçesi’ne bağlı Uğurlu Köyü’ne geçti. Uğurluspor Lokali önünde fındık üreticisi köylülerle sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, fındık üretiminde Türkiye’nin dünyada bir numara olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Eğer dünyada 1 numaraysak, yani fındık konusunda söylenecek ilk sözü Türkiye söylüyorsa fındık fiyatını da önce Türkiye açıklaması lazım. Geçen yıl 13 liraydı. Şimdi fiyat 8 liraya kadar düştü. Eğer 1 kilo fındığın maliyeti 7 liraysa ve bugün fiyat 8 liraya düştüyse o fındık üreticisini ranta teslim etmek demektir. Fındık üreticisini ölüme terk etmektir. Size sözüm söz. Sizin sorunlarınızın takipçisi olacağım. Her aşamada ben de olacağım, parlamentoda milletvekili arkadaşlarım da olacak.”

Fındık üreticisine de adalet

Kılıçdaroğlu daha sonra Esmahanım köyünde 200 yıllık çınar ağacının çevresinde köy halkıyla bir araya geldi. Burada vatandaşlara hitap eden Kılıçdaroğlu, adaletin bir kutup yıldızı gibi olduğunu, sabit yerinde durduğunu ancak bütün kainatın onun etrafında döndüğünü söyledi. Adaleti, hakkı ve hukuku savunmanın herkesin ortak görevi olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, “Kimliğimiz, inançlarımız, yaşadığımız yerler, gelir düzeylerimiz, yaşlarımız farklı olabilir ama hepimizin ortak paydası adalettir. Adalet sadece benim için, büyüklerimiz için değil, yeni doğan çocuktan başlayıp bu çınarın da adalete ihtiyacı var. Hepimizin, yaşayan tüm canlıların adalete ihtiyacı var” diye konuştu. Fındık üreticilerinin de adalete ihtiyacı olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, fındık fiyatlarına ilişkin olarak da, “Geçen yıl 13 liraydı. Enflasyonu dikkate alın, etin fiyatına bakın,  geçimlik fiyatlara, ulaşım fiyatlarına bakın. Onlara baktığınız zaman normali bunun 15 liradır” dedi.

 

 

HABER ÖNERİLERİ

Canlı yayında flaş açıklama: "Melih Gökçek istifa edecek!"

AK Partili Aydın: Misliyle muamele ederiz

Maliye Bakanı Ağbal: Dönen oyunları çok iyi biliyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'un kıymetini bilemedik

Çavuşoğlu, Hollywood yıldızları için devreye girdi

Deniz Baykal'ın eşi yaşananları anlattı

Kulisleri sallayan bomba iddia! İstifa etmezlerse...

Gökçek’ten günler sonra ilk tweet

Başbakan Binali Yıldırım'dan sert çıkış: Sen kim oluyorsun?

Erdoğan'dan Trump'a: Ben ülkenize medeni demem...