FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 111 astsubay tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) TSK yapılanmasında ankesör-sabit kontörlü hattı kullandığı gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen ve mahkemeye sevk edilen tamamı muvazzaf 138 şüpheliden, 111'i tutuklanırken, 27'sinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

18.09.2019 Çarşamba 08:02
Güncellenme: 18.09.2019 08:13
AA
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca,  FETÖ'nün TSK yapılanmasında yer alan ve ankesör-sabit kontörlü hatlardan iletişim  kurduğu gerekçesiyle gözaltına alınan kara, hava, deniz, jandarma ve sahil  güvenlik komutanlıklarında görevli 180 şüphelinin işlemleri tamamlandı.
 
Soruşturmayı yürüten savcılık, şüphelilerden 40’ının etkin  pişmanlıktan yararlanarak örgüt ve mensupları hakkında ayrıntılı ve örgütü  deşifre edici yönde faydalı açıklamalarda bulundukları, 2’sinin ise değişen delil  durumu nedeniyle emniyetten serbest bırakılmasına karar verdi.
 
Savcılık, eş zamanlı operasyon tarihinden bugüne kadar işlemleri  tamamlanan 138 şüpheliyi ise ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan  tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.
 
Nöbetçi hakimlik, aralarında darbe girişimi davasında "anayasal düzeni  ihlale teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski  Korgeneral Metin İyidil'in emir astsubayın da bulunduğu 111 şüphelinin atılı  suçtan tutuklanmalarına hükmetti. Hakimlik, 27 şüphelinin ise mevcut delil durumu  ve hakimlik önünde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması nedenleriyle adli  kontrol uygulanmak şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.
 
Bu arada aynı soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan  tamamı muvazzaf 39 şüphelinin ise Kuvvet Komutanlıklarıyla koordineli şekilde  yakalanarak kolluk birimine getirilmesi işlemlerinin devam ettiği kaydedildi.
 
 Yine 4 şüpheli hakkında eş zamanlı operasyon tarihi itibariyle başka  yer yargı birimlerince gözaltına alınmaları/tutuklanmaları nedeniyle gözaltı  kararının iptal edilerek, yakalama kararının infaz edilemediği belirtildi.
 
Süreç
 
 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ'nün TSK yapılanmasına  yönelik soruşturma kapsamında örgütün haberleşme aracı olarak kullandığı  ankesör-sabit kontörlü hatlarla irtibat sağladığı tespit edilen muvazzaf 223  astsubay hakkında geçen hafta gözaltı kararı çıkarılmıştı.
 
 Hakkında gözaltı kararı çıkarılan şüphelilerden 100'ünün Kara  Kuvvetleri Komutanlığında, 41'inin Hava Kuvvetleri Komutanlığında, 32'sinin Deniz  Kuvvetleri Komutanlığında, 46'sının Jandarma Genel Komutanlığında ve 4'ünün Sahil  Güvenlik Komutanlığında görev yaptığı belirtilmişti.
 
İstanbul merkezli 50 il ve KKTC'de düzenlenen operasyonda gözaltına  alınanlar arasında FETÖ'nün darbe girişiminde Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim  Tümen Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, "anayasal düzeni ihlale  teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski  Korgeneral Metin İyidil'in 2014-2015 yılları arasında emir astsubaylığını yapan  M.Y'nin de olduğu da öğrenilmişti.
 
  

 

HABER ÖNERİLERİ

Tunceli'de teröristler yol yapan işçilere saldırdı

MSB: 63 ülkeden 77 Askeri Ataşe bilgilendirildi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Türk vatandaşlara önemli uyarı!

Kırmızı bültenle aranan firari FETÖ'cü savcı yakalandı

Rasulayn'da teröristlerin kaçış koridorları havadan görüntülendi

Halı saha maçında korkunç ölüm!

Eski HDP Erzincan İl Başkanı tutuklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Türkiye cari fazlada geçen yıla göre rekor kırdı

Kağızman’da askeri aracın geçişi sırasında patlama

Silah kazasında yaralanan asker şehit oldu