Felçli hastalara umut oldu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Algoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses, dünyada 6 merkezde omurilik hastalarının tedavisi için uygulanan omurilik pili tedavisini başlatarak felçli hastalara umut oldu.

20.05.2019 Pazartesi 13:56
Güncellenme: 20.05.2019 14:06
AA
 Prof.Dr. Gürses, gazetecilere yaptığı açıklamada, İsviçre, Amerika,  İngiltere, Avusturya, Taiwan ve Hindistan'da uygulaması yapılan omurilik pili  tedavisi sayesinde tekerlekli sandalyeye mahkum hastaların yeniden ayağa kalkmaya  başladığını söyledi.
 
 
 Omurilik rahatsızlığıyla ilgili uzun zamandır önemli bir çalışma  yürüttüklerini belirten Gürses, hastanın omuriliğine yerleştirilen pil sayesinde  elektriksel uyarılar verilerek bu uyarıların sinir sistemini harekete geçirip  hastanın tekrar yürümesini sağladığını anlattı.
 
Bu tedaviyi belli şartları sağlayan hastalarda uygulamaya  başladıklarını aktaran Gürses, şunları kaydetti:
 
 "Hastamızın uzun süredir tekerlekli sandalyeye mahkum kalmış olması ve  bu sürede fizik tedavi faaliyetlerini yapmış olması gerekiyor. 2 yıllık bir fizik  tedavinin ardından pil tedavisini uygulayabiliyoruz. Tedavinin bütün hastalarda  yüzde yüz başarılı olma gibi bir garantisi yok ama hastalar için de müthiş bir  destek sağlıyor. Pil tedavisi hastaların yeniden yürümesinin yanında, idrar ve  tuvalet kontrollerinin yeniden sağlanmasıyla yaşam konforlarını son derece olumlu  etkiliyor."
 
Hastalar tekerlekli sandalyeye mahkum olmaktan kurtulacak
 
Gürses, her hastanın hasar düzeyi birbirinden farklı olduğu için  tedaviye cevap vermesinin de ayrı olacağına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
"Tedavi için hastanın durumuna göre karar verilmelidir. Felçli  hastalar için çok büyük bir umut. Çok yakın bir süreçte çok sayıda hastaya  erişmeyi düşünüyorum. Hastaları hayatlarını tekerlekli sandalyeye mahkum  geçirmekten kurtarmış olacağız. Bu sayede onların günlük hayatlarına, sosyal  yaşamlarına, hatta işlerine geri dönmelerini sağlayacağız."
 
 
Omuriliğe yerleştirilen pil sayesinde hastanın tekrar adım atmaya  başladığını gözlemlediklerini dile getiren Gürses, omuriliğin hem elektrik hem de  kimyasal olarak çalışan ve ritim sağlayan bir sinir yapısı bulunduğunu, pil  tedavisinin doğru bir yaklaşım olabileceğini sözlerine ekledi.
 
Omurilik zarındaki iltihaplanma sonucu  2 yıl önce tekerlekli  sandalyeye mahkum kalan 45 yaşındaki Atilla Atilla, PAÜ'de Algoloji merkezine  gelerek tedaviye başladı. 
 
Omuriliğine pil yerleştirilen Atilla, tekerlekli sandalyesinden ayağa  kalkarak adım attı. 
 
 Yürümeyi çok özlediğini ifade eden Atilla, şöyle konuştu:
 
  "2 aydır tedavi görüyorum. Daha önceden ayaklarımı bile hareket  ettiremiyordum. Ayaklarımı unutmuştum. Şimdi ise destekle ayağa bile kalkabiliyor  ve adım atabiliyorum. Ayrıca fizik tedaviye devam ediyoruz. Doktorum 1 yıl sonra  ayağa kalkabileceğimi söyledi. Ancak ben bu konuda çok kararlıyım, 6 ay sonra  ayağa kalkmayı hedefliyorum. Tekerlekli sandalyeden kurtulup özgürce koşmak  istiyorum."

HABER ÖNERİLERİ

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Yatakta uçuracak tüyolar

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

Kadınlar en çok hangi pornoları arıyor?

Kadınlar hangi penisleri tercih ediyor?

Bir erkeğe söylenebilecek en güzel 11 söz

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Büyük tehlike! Kansere yol açıyor

Büyüme ağrısı deyip çocuğun hastalığını gözden kaçırmayın