Eylül ekonomi ayı olacak

Eylül’de önemli ekonomik düzenlemeleri hayata geçireceklerini söyleyen Maliye Bakanı Ağbal, “En önemlisi Gelir ve Kurumlar Vergisi’ni birleştireceğiz” dedi

13.08.2017 Pazar 02:30
Güncellenme: 13.08.2017 00:12

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nu birleştireceğiz, tek bir kanun yapacağız ama yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın önünü açan, vergi yükünde eşitliği, adaleti öngören, en önemlisi Türkiye’yi daha rekabetçi yapan bir düzenlemeyi Meclis’e getireceğiz” açıklamasını yaptı. Hükümet olarak, önümüzdeki günlerde ekonomiyle ilgili arka arkaya önemli yasal düzenlemeleri kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Ağbal, şunları söyledi:

“Başbakanımız ifade etti, Ağustos ayı tatil ayı ama Eylül’den itibaren hükümetin en öncelikli gündemini ekonomi oluşturacak. Şu anda Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda yapısal reform niteliğinde birçok konuyu konuşuyoruz. Bunları tamamladıktan sonra Meclis’in açılmasıyla çok kapsamlı yasal düzenlemeleri getireceğiz. Birkaç konuyla ilgili yasal çalışmalarımız var. Bunlardan en önemlisi Gelir Vergisi Kanunu. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nu birleştireceğiz, tek bir kanun yapacağız ama yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın önünü açan, vergi yükünde eşitliği, adaleti öngören, en önemlisi Türkiye’yi daha rekabetçi yapan bir düzenlemeyi Meclis’e getireceğiz. KDV reformu da çok önemli. KDV Kanunu birçok ülkede uygulanıyor ve farklı şekillerde. Türkiye’deki KDV Kanunu sistemi işletmeler üzerinde önemli yükler oluşturuyor. Burada reform yapacağız. Bir iki  ay içinde onu da tamamlayarak kamuoyunun gündemine getireceğiz. Üretimle ilgili yeni çalışmalar yapılıyor. Önemli düzenlemeleri paylaşacağız.”

15 Temmuz öncesinden daha iyiyiz

Bakan Naci Ağbal, geçen yıl ülke olarak büyük bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalındığını hatırlatarak, 15 Temmuz sonrasında ekonominin kısa süreli sekteye uğradığını söyledi. Ekonominin 15 Temmuz öncesinden daha iyi bir duruma doğru gittiğini anlatan Ağbal, şöyle devam etti: “İlk andan itibaren ekonomide aldığımız tedbirlerle çok önemli mesafeler katettik. Bugün bir yıl öncesine göre bakıyorum, ekonomimiz gayet iyi gidiyor. Üretim, yatırım, ihracat ve tüketim tarafında açıklanan rakamlar ekonominin 15 Temmuz öncesi dönemden bile daha iyi duruma gittiğini gösteriyor. Bu hepimizi sevindiriyor. 2010 ile 2016 arasında Türkiye ekonomisi yıllık ortalama yüzde 6.7 büyüdü. Global krizden sonra ilk yıllar belki daha fazla ama büyük bir büyüme performansı yakaladık. Darbe girişiminin bütün etkilerine rağmen dışarıdaki jeopolitik bütün sıkıntılara rağmen şu anda 2017’de de yüksek büyüme oranını yakalayacağımızı söyleyebilirim. Arka arkaya açıklanan rakamlar, ekonomide üretimin çarklarının döndüğünü, ihracatın son derece iyi gittiğini gösteriyor.”  

HABER ÖNERİLERİ

Milyonları ilgilendiriyor! Asgari ücrette kritik gün

Milyonlar bu haberi bekliyordu! İşte işçinin asgari ücret talebi

Yeni istihdam teşviklerinin detayları belli oldu

'Tüm paranızı kaybetmeye hazır olun'

İBB ücret tarifelerine 2018'de zam yok

Hamsinin fiyatı 1 ayda 1.5 liradan 15 liraya yükseldi

Brent petrolün varili 63 doların üzerinde

SGK'dan prim müjdesi geldi!

Merakla beklenen rakamlar açıklandı

Yargıtay'dan çifte maaşa ret