Evlilik bitiren sudan sebepler

Evlilik aşkı öldürür mü bilinmez ama uzun ilişki içindeki bazı küçük davranışlarımız direkt olarak evliliğin yıkılmasına neden olabiliyor

27.08.2017 Pazar 02:30
Güncellenme: 26.08.2017 23:44

Her aşk sonsuza kadar sürecekmiş duygusu ile başlar ama iki insan evin içine girdikten sonra işler değişir. Aşkın üzerinden iki-üç yıl geçmişse durum iyice zorlaşır. Aşkı azalan kadın ve erkekler, incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerle birbirinden uzaklaşır, durum boşanmaya kadar gidebilir. İlişki uzmanları ve evlilik terapistlerine sorduk, “Evliliği boşanmaya götürebilecek küçük ama tekrarlandıkça devasa hale gelen sorunlar nelerdir?” diye İnternet sitesi Storia’da ilişkiler üzerine yazmaya başlayan ressam Karolin Fişekçi’den evlilik terapisti psikiyatr Armağan Samancı’ya ilişki uzmanları yanıtladı.

Kadınları çileden çıkaran erkek davranışları

- Doğum günlerinden evlilik yıl dönümlerine erkeklerin unuttuğu özel günler ilişki hanesine eksi olarak yazılıyor.

- Akşam ekran başına geçen pek çok erkek kumandayı eline alıp geziniyor. Kadınların sabrı ise aşkı ile doğru orantılı. Birgün geliyor ve bu davranış biçimi artık katlanılmaz bir hal alıyor.

- Kadınlar ekran başında sürekli küfür eden bir erkekten hoşlanmıyor. Aşık olsa bile bunu içten içe affetmiyor.

- Banyoya elini yıkamak için girip tüm banyoyu suya boğan erkek davranışı da katlanılmaz olanlar arasında görülüyor.

- Tavırları, konuşması her kadını tavlayacakmış gibi olan erkekler kadının güvenini kaybeder ve hiç bir kadın bunu unutmaz.

- Trafikte kabalaşan, yanından hızla geçen bir başka araçla kapışan, sürekli sürat yapan, sollayan erkekler sudan ayrılma sebeplerini çoktan hazırlamış oluyor.

- Uzun süre eşini telefonun başında bekleten erkek ve kadınlar ilişkiden soğutuyor.

Kırdığı zaman özür dilememek

- Hatasını anlayıp bunu telafi etmek zor gelir. Erkekler için bu bir gurur meselesidir ve kolay kolay özür dilemezler. Kadınlar ise af dilemeyi önemser.

- Eski okul arkadaşlarından, yandaki komşudan, iş yerindeki arkadaşından kısacası herkesten kıskanan erkekler de bir süre sonra itici oluyor. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kıskançlığın da aşırı olanı zarar veriyor. Kadınlar aşırı kıskanç erkeklerden kaçıyor.

- Kirlileri sepete atma davranışını öğrenemeyen erkekler her zaman dağınıktır ve klozet kapağını da kapatmayı unutur. Aşkın bittiği ilişkilerin en önemli göstergelerinden biri de bu davranışların sorun olmasıdır.

- Erkekler karısını sever ancak annelerini daha çok sever. Bu zaten başlıbaşına bir ilişki problemidir.

Karolin Fişekçi

Aşk bir körlük durumudur

Aşkı nasıl yaşayan kadın ve erkekleriz?

İnsanlar ülkemizde aşkı sahip olmak sanıyor. Platonik aşk denilen durumlarda bile olay bir gün sevgiliyi elde etmeye yönelik. Aşk aslında bir tür körlük durumu; sonuçta hiç bir şeyi tarafsız, olduğu gibi göremez aşık insan; kendini kandırmaya hazırdır. Bu bizim toplumda daha da fazla var; çünkü çoğunluk platonik ve kendi içinde yaşıyor aşkını. Bir gün iki taraf da aşkını itiraf edip çift olduklarında da aslında kendi dünyalarında farklı yaşıyorlar aşklarını ve sonra da hemen birbirlerini değiştirmeye çalışıyorlar. Sahip olmak dediğin en çok da bu: karışmak, hayatlarına ciddi müdahalede bulunmak, kendisinin bir uzantısı yapmak.Bunu kadın da erkek de yapıyor. Bir de son yıllarda özellikle kızlar daha kıskanç, yeni nesil kızları; erkek,kıymetli paşa çocuğu ve kızlar sosyal medyada her an hafiye gibi. Eskiden erkek daha çok kıskanırdı, hala da erkekler kıskanıyor ama kızların bu kadar kıskanç olma sebeplerini bir tür güvensizliğe bağlıyorum, en çok da hemcinslerine.

Kadın ve erkek birbirinin hangi davranışına sinir oluyor?

Birini kendin gibi yapmaya çalışırsan her şeyine sinir olabilirsin. İlişkinin ilk altı ayında ya da bir iki senesinde aşkın biyokimyasal etkileri yüksekken kimse kimsenin bir şeyine sinir olmaz, hatta hoşuna gider. Ne zaman aşk bulutları dağılır her şey göze batar. O zamana kadar sevgi ve birbirini anlama gelişmediyse tabii. Yoksa diş macununu ortadan sıktın falan bunlar bahane. Erkekler kadınların tüketim merakından; kadınlar ise erkeklerin kendilerine özel zaman ayırmamasından şikayetçi sanırım en çok.

Erkekleri soğutan kadın davranışları

- Kıllar erkek vücuduna ait olmalı. Özellikle bıyık, favori, beldeki kıllar!

- Sürekli seksi buldukları topuklu ayakkabıların giyilmesini beklemeseler de kadının ayaklarının bakımsız olması pek çok erkeği eşinden soğutuyor.

- Erkekler kendi duyguları hakkında konuşmaktan hoşlanmıyor zorlamayın.

- Onların şoförlüğünü eleştirmekten vazgeçin.

- Kıskanç kadınlar eşleri tarafından kendine güvensiz kabul ediliyor.

- Futbol konusunda ahkam kesmeyin, teknik direktörlüğü erkeklere bırakın.

- Diğer kadınları aşağılamaya bayılan kadınlar erkeklerin gözünden düşüyor.

Erkeklere bunları söylemeyin

- “Artık benimle eskisi kadar ilgilenmediğini düşünüyorum.”

- “Şimdi ne düşünüyorsun hemen söyle bana.”

- “Bu ne demek şimdi?”

- “Sence çok kilo almış mıyım?”

- “Hmmm karar veremiyorum. Sence nasıl?”

- “Sorununu bana rahatlıkla anlatabilirsin.”

- ”Mutlaka konuşmamız lazım”

- ”Alışverişe seninle beraber gitmek istiyorum."

- "Sabah senin sesinle uyan-mak isti-yorum."

- “Sana iyi geceler demeden uyumak istemedim.”

- ”Sürekli cep telefonunla ilgilenmenden bıktım, bana zaman ayırmıyorsun. Sahi ne yapıyorsun orada birileriyle mi haberleşiyorsun?”

- “Benim dışımda herkesle aran çok iyi, onlara çok kibarsın ama beni ihmal etmek senin için çok kolay değil mi?”

- “Arkadaşımın kocası doğum gününde ona çok pahalı bir gerdanlık hediye etmiş. Sen ise doğum günümde beni sadece bir yemeğe çıkarıyorsun.”

- “Kazandığın parayla doğru düşürs bir tatile bile çıkamıyoruz. Neden hala o iş yerinde ısrarcısın anlamıyorum.”

HABER ÖNERİLERİ

Penis boyunu uzatmanın yolları

Burnumun dikine giderim özgürlüğümden taviz vermem

3 günlük detoksla yağlarınızdan kurtulun!

Aşkın motivasyonuma olan etkisi her gün artıyor

Bir hapla 24 saat iktidar dopingi

Boğaz’ı 30 yıldır geçen 89’luk yüzücü

Akıllardaki yağlı, göbekli güreşçi profilini sileceğiz

İskele alabanda lezzet durakları

Genç erkekleri bekleyen tehlike: Testis kanseri

Aşkı uğruna Osmanlı’yı bitiren kadın: Gertrude Bell