Evet, arı sütü cinsel performansı artırıyor

02.01.2016 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 01.01.2016 23:12
Dr.Yasemin Bradley / yaseminbradley@gmail.com Twitter: @yaseminbradley
 
Arı sütü denince çoğumuzun aklına ilk gelen arı sütü-cinsel performans ilişkisi oluyor, gülümsemeye başlıyoruz, değil mi? Aynı fındıkta olduğu gibi... Arı sütü karaciğeri onarıyor; karaciğer ise vücudun çamaşır makinesi. Karaciğer iyi çalışıyorsa, tüm vücut bundan etkileniyor, çok daha sağlıklı oluyoruz. Peki bilimsel olarak gerçekten kanıtlanmış mı arı sütünün cinsel gücü artırdığı, yoksa bu bir şehir efsanesi mi?  Arı sütü tam olarak nedir? ‘Apiterapi: Arıyla Gelen Şifa’ adlı kitabın yazarı Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada’ya sordum.
 
Arı sütü nedir?
 
Arı sütü işçi arılarda başın iki yanında bulunan bezlerden salgılanan ve kovanda kraliçe arının farklılaşmasını sağlayan özel bir besleyici ortamdır. Bu ortamda beslenen arı, kısa yaşam süresine sahip (4-7 hafta) ve döl veremeyen verimsiz işçi arılar ile karşılaştırıldığında kraliçe arı olarak daha uzun yaşam süresine (2-7 yıla kadar yaşayabiliyor), gelişmiş cinsel salgı bezleri (günde 2000 yumurta yumurtluyor) ve gelişmiş beden yapısına sahip oluyor.
 
Cilt yaşlanmasını yavaşlatan etkisi var
 
Arı sütünün sağlığımız için faydaları neler? 
 
Haricen cilt yaşlanmasını yavaşlatabileceği, iltihap giderici etkisi ile artrit gibi iltihaplı hastalıklarda şikayetlerin azaltılmasında yardımcı olabileceği, kan şekerini düşürdüğü, depresyon tedavisinde yardımcı olduğu, erkeklerde cinsel istek ve performansı artırdığı, kadınlarda doğurganlığı artırdığı, bağışıklık sistemini desteklediği,  tümör gelişimini önleyebileceği, kanser kemoterapisinde ilaçların organ hasarlarının önlenmesinde yardımcı olabileceği çeşitli araştırmalar ile ortaya konulmuştur.
 
Erkek ve kadınlarda olumlu etkisi var
 
Arı sütü  gerçekten cinsel gücü artırıyor mu? Bu konudaki araştırmalar ne diyor? 
 
Arı sütünün en yaygın bilinen ve uygulanan özelliklerinden biri erkeklerde cinsel istek ve performansı artırıcı etkisi. Bu etkinliğinin sadece erkekler ile sınırlı kalmadığı, kadınlarda doğurganlık oranının artırılmasında olumlu etkileri bulunduğu yürütülen bilimsel çalışmalar ile de destekleniyor.
 
Karaciğer hasarına da iyi geliyor
 
Arı sütünde sahteciliğin çok olduğunu duydum, doğru mu?  Sahtesini nerden anlayabiliriz?
 
Maalesef, görsel benzerliği nedeniyle, yoğurt, krema, hatta zararlı olduğunu bildiğimiz melamin tozunu arı sütü yerine sattıkları görülüyor. Ayrıca, arı sütü tek başına olduğunda ortam ısısında hızla bozuluyor. 
 
Bu nedenle eksi 20 derece dondurucuda saklanması gerekiyor. Ancak bal ile karıştırıldığında dayanıklılığı artarak buzdolabında +4 derecede saklanması mümkün hale geliyor.  
 
Arı sütünde kraliçeyi kraliçe yapan ‘royalaktin’ maddesi diyorsunuz? Nedir bu royalaktin? 
 
Protein yapısında bir madde. Bir Japon ekibi tarafından yapılan araştırmada bu maddenin kısa yaşam süreleri olan meyve sineklerinin beslenme ortamına konulduğunda da arılar gibi yaşam sürelerini ve beden büyüklüğünü artırdığı gözlemlenmiş. Meyve sinekleri genetik özellikleri bakımından insanlara yakın olduğundan insanlarda da aynı etkiyi yapabileceği tartışılıyor. İnsan ömrü üzerindeki bu etkiyi gözleyebilmek 15 gün ömrü olan meyve sinekleri gibi kolay olmasa gerek.

HABER ÖNERİLERİ

Paça mercimek çorbasından yararlı değil

Hangi kahvaltılık gevrek gerçekten sağlıklı?

Oğlumun şarkılarını dinliyorum ve çok duygulanıyorum

Karaya köprü ile bağlı bir ada Cunda

Uykuya dalamamak önemli bir uyku bozukluğudur

50 yaşından sonra hamilelik için yumurta nakli gerekli

12 yaşındaki fenomen!

Kalp kapağı artık ameliyatsız değişiyor

Pes etmedim ve oyuncu oldum

"Ben de Türk'üm ve bunu gururla söyleyebilirim"