Eski İnterpol Başkanı Meng Hongwei rüşvet aldığını itiraf etti

Çin hükümeti, 2 milyon dolardan fazla rüşvet almakla suçlanarak yargılanan Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (İnterpol) eski başkanı Meng Hongwei'nin suçunu itiraf ettiğini açıkladı.

20.06.2019 Perşembe 13:20
Güncellenme: 20.06.2019 13:22
Eski İnterpol Başkanı Meng Hongwei rüşvet aldığını itiraf etti. 65 yaşındaki Meng Hongwei, genel merkezi Fransa'nın Lyon kentinde olan İnterpol'ün ilk Çinli başkanıydı.Meng, geçen yıl Eylül ayında Fransa'dan Çin'e gitmesinin ardından ortadan kaybolmuştu. Daha sonra Çin Komünist Partisi, Meng'in Devlet Başkanı Şi Cinping'in yolsuzlukla mücadele çabaları kapsamında gözaltına alındığını duyurmuştu.
 
Fransa'deki eşi ise Meng'e ait suçlamaların siyasi olduğunu savunuyor.Fransa, eşine ve çocuklarına siyasi sığınma hakkı verdi. Geçen ay Meng'in eşine ve çocuklarına kaçırılabilecekleri kaygısıyla, siyasi sığınma hakkı verilmişti. Fransa'da yaşayan Meng, gözaltına alınmasından sonra İnterpol Başkanlığı görevinden istifa etmişti.
Meng'in ortadan kaybolması kaygı yaratmış, Çin makamları Ekim ayında onun hakkında rüşvet alma suçundan soruşturma açıldığını açıklamıştı.Eski İnterpol Başkanı daha sonra, Komünist Parti Disiplin Soruşturması Merkez Komitesi tarafından partiden ihraç edilmiş ve tüm kamu görevlerinden de alınmıştı. Kaynak: BBC Türkçe

HABER ÖNERİLERİ

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkiye'ye geldi

Bu kez ajan krizi! Gözaltına aldılar

ABD Başkanı Trump'tan ilginç açıklama: Özür dilemeliler

İdlib'in sesini duyuran Enes Diyab, Rus saldırısında öldü

İdlib'deki saldırıda ölü sayısı 17'e yükseldi

Hong Kong'da halk yine sokaklarda!

Ünlü fenomen Emily Hartridge'in ölümünde korkunç detay

Flaş açıklama: Uçuşlar iptal edildi

Hürmüz Boğazı'ndaki gemi krizi büyüyor! Rusya şüphesi...

İskandinav turistleri öldürmekten suçlu bulunan 3 Faslı IŞİD destekçisine idam cezası