Eski bakan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesinde 73 yaşında vefat etti.

19.03.2018 Pazartesi 07:57
Güncellenme: 19.03.2018 08:35
İHA
Denizli'de özel bir hastanede tedavi gören eski bakanlardan Hasan Celal Güzel vefat etti.
 
Denizli'de bir termal otelde rahatsızlan Hasan Celal Güzel (73), dün Ankara'ya sevk edildi. Güzel akciğer enfeksiyonu ve bağırsak problemi tanısıyla Güven Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Güzel'in hayatını kaybettiği açıklandı. 

Siyasetçi, bürokrat ve köşe yazarı olan Hasan Celal Güzel'in hayatını kaybettiği duyuruldu. Gündeme bomba gibi düşen bu haber sonrasında Hasan Celal Güzel'in hayatına dair bilgiler merak konusu oldu.

HASAN CELAL GÜZEL KİMDİR?

İlk Yılları
1945 yılında Gaziantep'te doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamlamıştır. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü bitirdi. "Türkiye'nin İktisadi Büyüme Modelleri" üzerine yazmış olduğu tez çalışmasıyla bu bölümden mezun olmuştur.
 
Bürokratlık Dönemi
Üniversite tahsilini tamamladıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı'nda çeşitli kademelerde çalışmıştır. Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevlerini yapmış 38 yaşında Başbakanlık müsteşarı olarak Türkiye'nin en genç Başbakanlık müsteşarı ünvanını almıştır. 24 Ocak 1980 ekonomik tedbirlerinin alınması aşamasında ciddi görevler üstlenmiştir.
 
Siyasi Yaşamı
1986 yılında girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi'nden Gaziantep milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. Turgut Özal Hükümeti'nde, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev almıştır. 1987 yılı seçimlerinde yeniden seçilerek bu kez Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulunmuştur. Bu görevlerinin dışında, 1986-89 yılları arasında Dış İşleri Bakan vekilliği görevini yerine getirdi. 1989 yılı Anavatan Partisi Olağanüstü Kongresi'nde parti genel başkanlığı için aday olmuş ancak seçilememiştir.
 
1992 yılında Yeniden Doğuş Partisi'ni kurmuştur. Yeniden Doğuş Partisi Yeniden Doğuş Partisi, 23 Kasım 1992'de Anavatan Partisi'nden ayrılmış olan Hasan Celal Güzel liderliğindeki beş kişi tarafından kurulmuş siyasi parti olarak tarihe geçmiştir. Katıldığı 1995 Türkiye genel seçimlerinde %0.34 ve 1999'da da %0.14'lük oy oranına ulaştı. Hasan Celal Güzel'in siyaset yapmasının yasaklanmasından sonra partinin genel başkanlığına Ahmet Rüştü Çelebi getirilmiştir.
 
Temmuz 2002'de Cem Uzan ve arkadaşları tarafından kurulan Genç Parti, kendini feshederek Yeniden Doğuş Partisi'ne katılmıştır. 23 Ağustos 2002'de yapılan 3. Olağanüstü Kurultayı'nda, Yeniden Doğuş Partisi Genel Sekreteri Mehmet Ali Akgül tarafından Cem Uzan'a devredilen partinin adı Genç Parti olarak değiştirildi ve parti genel başkanlığına Cem Uzan seçildi.
 
Köşe Yazarlığı Kariyeri
Dünden Bugüne Tercüman, Halka ve Olaylara Tercüman, Radikal ve Vatan Gazetesinde yazarlık yaptı. Sabah gazetesinde köşe yazarı olarak çalışmaktaydı.

HABER ÖNERİLERİ

103 şehidin katili 18 PKK'lı teröristi "eşek arısı" öldürdü

Konya'da sözde şeyhin mağdur ettiği genç her şeyi anlattı: Onu tahrik ettiğimi söyler...

TürkAkım projesinde tarihi gün!

Bordo Bereliler girdi! Böyle teslim oldular

Son dakika: Ege'de korkutan deprem

Adalet Bakanlığı'ndan cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara ilişkin genelge

Kaşıkçı cinayetinin 11 dakikalık ses kaydının içeriği ortaya çıktı!

Polislerden kaçamadılar! Aralarında kadın da var

TSK'nın içindeki FETÖ yapılanmasına operasyon! Gözaltılar var...

Evine balkondan girmeye çalışırken 7. kattan düşerek öldü