Erdoğan: Çipras darbeci askerleri 15-20 günde iade edeceğini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe süreci sonrasında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerle ilgili yaptığı konuşmasında “Çipras, bana darbeci askerleri 15-20 günde iade edeceğini söyledi. Ama hala Yunanistan’dalar" dedi.

07.12.2017 Perşembe 00:41
Güncellenme: 07.12.2017 00:44
İHA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe sürecini, yaşadıklarını, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerle ilgili konuşmasını ve gündeme dair konuları Yunan Skai TV’ye değerlendirdi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Yunanistan’a kaçan 8 darbeci asker konusuna değinerek “Darbeciler Yunanistan’a kaçınca Çipras’ı aradım ve kendisine ‘Sevgili dostum bu adamlar darbeye teşebbüs ettiler ve buradan kaçıp Yunanistan’a kaçtılar. Bunların iadesini istiyorum’ dedim. Bu ilk gece oldu. Çipras, konu ile ilgileneceğini ve 15-20 günde Türkiye’ye iade edileceğini söyledi. Ama maalesef hala Yunanistan’dalar” diye konuştu. 
 
Erdoğan, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması’na da değinerek bölgenin kaderini etkileyen tüm anlaşmaların güncellenerek yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi: “Lozan Anlaşması sadece Türkiye ile Yunanistan’ı ilgilendiren bir anlaşma değil. Tüm bölgeyi ilgilendiriyor. Bu yüzden tüm anlaşmalar güncellenmeli. Bu güncelleme sadece Türkiye ile alakalı değil Yunanistan’la da alakalı. Karşılıklı olarak"

HABER ÖNERİLERİ

10 maddelik uyum paketi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi

MHP lideri Bahçeli'den flaş açıklamalar

AK Parti vekil adaylığı ücreti belli oldu

Kılıçdaroğlu PM’den tam yetki aldı

Yaşar Okuyan Vatan Partisi’nden istifa etti

CHP'li 15 vekilin partisine geçmesine Akşener'den ilk açıklama

2002’de Erdoğan’ın yolu nasıl açıldı?

AK Parti'de hareketli saatler

2023'te İngilizlere verilecek

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?