Endişelendiren corona araştırması: Yüzde 40'ı hiç belirti göstermiyor!

İzlanda ve Japonya'da iki farklı araştırma yapıldı. Sonuç endişe verici... Corona virüs taşıyan hastaların yüzde 40'ının hiçbir şekilde semptom göstermediği belirlendi.

25.03.2020 Çarşamba 17:53
Güncellenme: 25.03.2020 18:01
İzlanda ve Japonya'da yürütülen iki farklı çalışma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen hastaların en az yüzde 40'ında hiçbir semptoma rastlanmadığını ortaya koydu.
 
Nüfusu 364 bin olan İzlanda'da, sağlık yetkilileri ve "deCode Genetics" şirketince hafta başına kadar 10 bin 300 kişiye Kovid-19 testi yapıldı. Ülkede test sonuçları pozitif çıkan 218 kişinin yarısında Kovid-19'un hiçbir belirtisinin görülmediği tespit edildi.
 
TESTİ POZİTİF ÇIKANLARIN YARISI ASEMPTOMATİK
 
İzlandalı epidemiyolog Thorolfur Gudnason, BuzzFeed News'e yaptığı açıklamada, "deCode Genetics'ten alınan ilk sonuçlar, nüfusun küçük bir oranının virüse yakalandığını ve testleri pozitif çıkanların yarısının asemptomatik olduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı.
 
GENETİK DİZİLİMLERİ DE İNCELENDİ
 
Gudnason, testi pozitif çıkanların diğer yarısında da soğuk algınlığına benzer çok hafif semptomlara rastlandığını söyledi. İzlanda'da yapılan testle farklı virüs örneklerinin genetik dizilimleri de incelendi. Buna göre, ülkede yeni tip koronavirüsün en az 40 mutasyonu bulunduğu gözlendi.
 
YÜZDE 80'İNDE HİÇBİR BELİRTİ GÖRÜLMEDİ
 
Japonya'da da Diamond Princess gemisinde yeni tip koronavirüs tespit edilen yolculardan yüzde 80'inde ya hiçbir semptoma rastlanmadı ya da hafif belirtiler görüldü.Thejapantimes'ın haberine göre; Kovid-19 pozitif çıkan Diamond Princess yolcularından 104'ü ile yürütülen çalışmanın raporu, Tokyo'daki Sivil Savunma Güçleri Merkez Hastanesince yayımlandı.
 
Rapora göre, hastaneye kaldırıldıklarında vakaların yüzde 80'inde hiç semptom görülmediği veya hafif semptomlara rastlandığı, yüzde 20'sinde ise yeni tip koronavirüsün ağır belirtilerinin gözlendiği belirtildi. Bu kişilere yapılan bilgisayarlı tomografinin, hiç semptom göstermeyen veya hafif semptomlar görülenlerin yarısının akciğerlerinde virüsün yol açtığı anormallikler tespit edildi.

HABER ÖNERİLERİ

Sevindiren corona virüs açıklaması: Kontrolü sağladık

Sevindiren açıklama: Dışarı çıkma tarihi...

ABD'den şoke eden gelişme! Son çare olarak...

Dünya Sağlık Örgütü: Utanç verici ve korkunç bir durum

Hastanelere giderken maske artık zorunlu!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yoğun bakıma alındı

Flaş corona virüs açıklaması: Dünya genelinde yasaklanmalı

Sırt ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, hayatının şokunu yaşadı! Corona...

Bilim Kurulu Üyesi Kara'dan sevindiren 'corona' paylaşımı

Zonguldak neden listede var? İşte giriş çıkışı durdurulan 31 il!