En etkili ders çalışma yöntemi ortaya çıktı...

Her öğrencinin ders çalışma ve öğrenme yöntemi birbirinden farklı. Ancak yapılan araştırmalar en etkili ders çalışma yöntemini ortaya çıkarmış. İşte en etkili ders çalışma yöntemi...

09.10.2017 Pazartesi 15:38
Güncellenme: 09.10.2017 15:46

Princeton Üniversitesi ve UCLA'in Psychological Science dergisinde yer alan bir araştırma kağıt ve kalemle not tutan ve ders çalışan öğrencilerin, bilgisayar üzerinden çalışan öğrencilere göre daha başarılı olduğunu belirlemiş.

En eski ve en bilindik ders çalışma yöntemi olan yazarak ders çalışmak, bilgilerin kalıcı olarak öğrenilmesine yardımcı oluyor. Öğrenciler yazarak çalışarak ders notları içinden önemli olan bölümleri sadeleştirip, daha kısa notlar haline gelmesini sağlıyor. Bu hem bilgi kalabalığını önlüyor hem de en önemli kısımlar kalıcı olarak akılda kalıyor. Ayrıca yazarak çalışmak yaratıcılığı da olumlu anlamda etkiliyor.

Günümüzde bilgisayar ve akıllı telefonlar ders çalışırken önemli kolaylık sağlasa da öğrenilen bilgiler kalıcı olmuyor ve öğrencilerin ders çalışma konsantrasyonu çok daha çabuk dağılıyor. Uzmanlar en etkili ve verimli ders çalışma yöntemi için yazarak çalışmayı tavsiye ediyor. Bunun yanı sıra öğrenmeyi kolaylaştırdığı ve konsantrasyonu artırdığı için ders çalışırken klasik müzik dinlemeyi de deneyebilirsiniz.

Zeynep BALİÇ

HABER ÖNERİLERİ

e-YDS'de İngilizce'ye ek olarak 4 yabancı dil sınavı daha yapılacak

Sömestr tatilinde çocuklarla gidilebilecek etkinlikler

YLSY sonuçları açıklandı

LYS'de istatistikler açıklandı

Liseli öğrenciler destan yazdı!

Bu sömestr geziyoruz

TUS yerleştirme sonuçları açıklandı.

YÖK'ten üniversitelere 'Alan Odaklı Başarı Ödülü'

‘Parayı veririm tıp okurum’ dönemi artık kapandı

Çalışanlar için sınavsız üniversite fırsatı