Elektrikli 'hava otobüsleri' 2022'de göklerde

Zunum Aero adlı bir şirket 2022'de göklerde olmasını planladıkları elektrikli hava otobüsleri için kolları sıvadı.

08.10.2017 Pazar 16:30
Güncellenme: 08.10.2017 16:30
İnsan ayağıyla başlayan ulaşım, daha sonrasında tekerleğin icadıyla büyük bir çağ atlayıp bu çağın sonunda da buhar gücünün keşfiyle bitmişti. Son olarak arabaların hayatımıza girmesiyle hayatımızı büyük oranda kolaylaştırmış ve olmazsa olmazlar arasında ilk sıraya girmişti. Son olarak ta uçma eylemiyle ayılan ve bunun için çalışmaların sürdüğü hava otobüsleri. Zunum Aero adlı şirketin maliyeti düşürmek adına örneğin 400 dolarlık bir uçuşun 12 kişilik bir ‘hava otobüsü’ ile 70 dolara yapılmasını sağlamak adına bu çalışmaya yönelmiş.
 
2022 yılında havada olması planlanan projenin tam olarak elektrikli olması beklenmiyor. Onun yerine jet yakıtı ve pil kombinasyonu kullanılacak olan karma motor planlanıyor. Ancak araç teknolojik gelişmelerle yakıt deposunu küçültebilir ve gelecekte tamamen elektrikli hale gelebilir. Zunum Aero, Hybrid yakıtla, mini uçağın yaklaşık 550 km hız yapabilmesi ve menzilin yaklaşık 1000 km olmasını düşünüyor.
 
Zunum, bunun yanında büyük hava limanları yerine daha küçük hava limanlarına yolcu taşımayı planlıyor. 2022’ye çok uzun bir zaman yok ve teknolojik anlamda engeller olmasına rağmen hedeflerini 2022 yılına kadar ulaştırmayı hedefliyorlar.
 

HABER ÖNERİLERİ

Ünlü Youtuber ne kadar kazandığını açıkladı

YouTube çocuk suistimalini engelliyor

Tesla batıyor mu?

Geliştirici firma PUBG oyuncularından özür diledi

Rolls Royce'den uçan taksi projesi

Akıllı saatle "Silikon Vadisi"nin kapısını araladılar

Yeni bir köpek balığı türü keşfedildi

Instagram mesajları için beklenen özellik geldi

iPhone 6 Plus ücretsiz olarak iPhone 6s Plus ile değiştirilebilir!

Casusluk uygulaması Apple tarafından yasaklandı