Elektrikli araç satışlarında büyük artış

Türkiye'de yılın 9 ayında elektrikli ve hibrit araç satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 717 artarak 2 bin 763'e ulaştı.

13.10.2017 Cuma 12:07
Güncellenme: 13.10.2017 12:19
AA
Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu'nun (TEHAD) elektrikli  ve hibrit otomotiv satış verilerine göre, yılın 9 aylık döneminde hibrit otomotiv  pazarında en çok ilgi gören araç Toyota C-HR oldu. Bu dönemde 2 bin 184 adet  Toyota C-HR satıldı. Onu,130 adetle Toyota RAV4 Hibrit, 117 adetle de Toyota  YARIS Hibrit izledi.
 
Türkiye'de yılın 9 aylık döneminde 46 elektrikli ve 2 bin 717 hibrit  araç satışı yapıldı. Böylece söz konusu dönemde elektrikli ve hibrit araç satışı  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 717 artarak  2 bin 763'e yükseldi.  Türkiye'de geçen yılın 9 ayında 338 adet elektrikli ve hibrit araç satışı  yapılmıştı.
 
TEHAD Kurucusu Berkan Bayram, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, dünya  genelinde 2011'de 45 bin adet elektrikli araç satıldığını, geçen yıl ise bu  rakamın 2 milyona ulaştığını belirtti.
 
Araç satışlarındaki bu artışın devam edeceğini kaydeden Bayram, "2025  yılı itibarıyla satılan her 10 araçtan 4'ü elektrikli olacak. Elektrikli  otomobilin göreceği bu talep karşısında ülkemizin, daha fazla otomotiv ve batarya  teknolojisine yatırım yapması gerekiyor. Özellikle lityum bazlı batarya  teknolojisi ve enerji depolamanın stratejik öneminin farkında olmalı."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Bayram, elektrikli ve hibrit araç kullanımının daha fazla teşvik  edilmesi için köprü ve otoyollardan ücretsiz geçiş hakkı, şehir içi otoparklardan  ücretsiz yararlanma, şehir merkezlerine giriş üstünlüğü ve ilk alımda parasal  destek gibi imkanların sunulması gerektiğini ifade etti.
 

HABER ÖNERİLERİ

Araç sahipleri dikkat! Bakanlık harekete geçiyor

Emekliye 355 lira zam

Memura enflasyon farkı

Emekliye maaş müjdesi

Emekliye bin 945 lira maaş

İmam ve emlakçı kardeşi Ataköy'ü kapattı

Bitcoin'le ilgili çok kritik uyarı

Fakıbaba'dan çiftçiye müjde: Her biri için 250 lira verilecek

Türkiye çift haneli büyüdü

Belediye işçilerine kadro müjdesi! Özel sözleşmeyle...