Elektrik faturasını yüzde 30 düşürüyor! İndirimli...

Elektrik faturası ile ilgili herkesi çok yakından ilgilendiren açıklama. Çoğu kişi haberdar değil. Faturayı yüzde 30 düşürüyor, paranız cebinizde kalabilir. Küçük detaylara dikkat ederek elektrik maliyetini ciddi anlamda düşürebilirsiniz. Öncelikle aylık faturaları kontrol edip kullanılan cihazlarla ilgili bir plan gerekli. Akıllı sayaçlar taktırabilir ve indirimli elektrik tarifelerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız lambalara da çok dikkat etmeniz gerekiyor. İşte faturayı düşürmenin yolları...

13.01.2021 Çarşamba 13:46
Güncellenme: 13.01.2021 14:06
İHA
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren elektrik faturasıyla ilgili önemli detaylar... Çoğu kişi haberdar değil, faturayı yüzde 30 düşürüyor ve paranız cebinizde kalıyor.
 
Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, enerji verimliliğinin vatandaşlar tarafından tam olarak bilinmediğini, daha az enerji kullanımına yol açan herhangi bir davranış olan enerji tasarrufuyla karıştırıldığını ifade etti. Hepbaşlı, “Enerji verimliliği; daha az enerji ile daha iyi, kaliteli enerji hizmetleri sağlamak için ileri ve en son teknolojileri kullanmak, her birim enerjiden en yüksek üretkenliğin elde edilmesi, daha az enerji kullanımı, daha az hava kirliliği ve daha düşük toplam maliyetle arzu edilen enerji hizmetlerinin alınmasıdır; ayrıca, enerjinin akıllıca kullanımı, enerji israfının yok edilmesi, günlük olarak hatırlatmaya ihtiyaç olmadan, enerji kullanımını azaltmak için teknolojinin kullanımı demektir” diye konuştu. 
 
ELEKTRİK, DOĞAL GAZ VE KÖMÜR NE OLURSA OLSUN...
 
  Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığı nedeniyle her yıl 10 milyarca dolar kaynak harcadığını ifade eden Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, enerjide tasarruf için alışkanlıkların mutlaka değişmesi gerektiğini vurguladı. Arif Hepbaşlı ayrıca; elektrik, doğal gaz, kömür, kullanılan yakıt türü ne olursa olsun konutlarda ısı verimliliğini ve tasarrufunu sağlamak için öncelikle yalıtımın sağlanması gerektiğinin de altını çizdi.  
 
 
KÜÇÜK DETAYLARA DİKKAT EDEREK CİDDİ TASARRUF SAĞLAYABİLİRSİNİZ
 
  Hepbaşlı, “Ülkemizde, enerjinin yaklaşık yüzde 40’ı konutlarda kullanılıyor ve bunun da yüzde 85’i ısıtma ile soğutma harcamalarına gidiyor. Yalıtımsız binalarda ısıtma ve soğutma yaparken yalıtımlı binalara göre iki kat enerji harcıyoruz. En temiz, ucuz, yerli ve milli enerji; israf edilmeyen, verimli kullanılan enerjidir. Çok küçük detaylara dikkat ederek, bazı alışkanlıklardan vazgeçerek, binalarımıza ısı yalıtımı yaparak, doğru cihazları kullanarak ciddi tasarruf elde etmemiz mümkün. Yapılan hesaplamalar; tüm bunlara gereken önemi gösterdiğimiz takdirde enerji harcamalarımızda en az yüzde 20-30 oranında tasarruf olacağını gösteriyor” dedi. 
   
ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜRÜYOR
 
  Korona virüsü salgını ile birlikte enerji tüketiminin arttığını vurgulayan Arif Hepbaşlı, “Öncelikle akıllı sayaçlar, termostatlar ve izleme sistemleriyle enerji tüketiminizi takip ederek, aylık faturaları kontrol etmek gerekli. Evlerde enerji verimliliği yüksek olan ürünlerin kullanımı ve bilgisayar, monitör vb. kullandığımız cihazları doğru şekilde kullanarak aylık tüketilen elektrik enerjisi maliyetlerini yaklaşık yüzde 35 oranında azaltabiliriz” diye konuştu. 
 
 
SU TASARRUFU
 
  Prof. Dr. Hepbaşlı, “Pandemi sürecinde evde daha fazla kalmanın gerekliği, suyun daha fazla ekonomik kullanılması gerektiğinin önemini ortaya koymuştur. Su tasarrufu, enerji tasarrufunun ikiz kardeşidir. ‘Su tasarrufu demek, enerji tasarrufu demektir’ söylemi çerçevesinde, su ve enerjinin ikisinden tasarruf etmenin en basit yolu, suyun verimli kullanıldığı ürünleri kullanmaktan geçer. Su kullanım alışkanlıklarımızı değiştirerek ve su kaçaklarını minimize ederek, önemli ölçüde su tasarrufu sağlamak mümkündür” diyerek uyarıda bulundu. 
 
 
YÜZDE 85 ENERJİ TASARRUFU
 
  Hepbaşlı, son olarak evlerde elektrik tasarrufu için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: 
  "Akkor ve spot aydınlatma yerine LED aydınlatma veya verimli aydınlatma cihazları tercih edilmeli. Tasarruflu ampuller yüzde 85 oranında enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
 
CİHAZLARI PRİZDEN ÇEKİN
 
Mümkünse ampullerimizi bunlarla değiştirmeliyiz. Kullanılan makine ve elektronik cihazların elektrik tüketimi seviyesinin A sınıfı veya daha yüksek enerji seviyesinde olmasına dikkat edilmeli. A++ sınıfı bir buzdolabı, B sınıfına göre yüzde 70’e yakın daha az enerji harcar. Bilgisayar, televizyon gibi aletler kapalı olsalar dahi fişten çekilmedikleri takdirde enerji harcamaya devam eder. Kullanılmadığı takdirde cihazları prizden çekilmeli.
 
İNDİRİMLİ ELEKTRİK TARİFELERİNDEN YARARLANILABİLİR
 
Bulaşıkları elde yıkamak yerine, durulamadan koyup makinayı tercih edin, çamaşır makinanız dolmadan çalıştırmayın. Bu yüzde 20 tasarruf sağlar. Akıllı sayaçlar taktırarak indirimli elektrik tarifelerinden yararlanılabilir, özellikle elektriğin indirimli olduğu gece saatlerinde cihazlar kullanılabilir.
 
ÇOKLU PRİZ
 
Kolay bir çözüm olarak, birden çok elektronik aleti çoklu prize bağlayıp sadece çoklu prizin fişini çekebilir veya anahtarlı bir priz ise anahtarını kapatabilirsiniz. Su ısıtmak için elektrikli ürünler yerine gazlı ocağı kullandığımızda yüzde 50 civarında daha az enerji harcarız." 
 

HABER ÖNERİLERİ

Vakıfbank resmen duyurdu! 1 yıl ödemesiz kredi ve...

Kredi, kredi kartı, nakit avans... Borcu olan herkes için geçerli! Kurtulun...

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank harekete geçti! Kredi fırsatı 387 lira...

Kredi kararı! Faizler sıfırlandı ve...

Hazine bulundu! Yıllık 300 bin ton...

Eksik ödenen paralar iade ediliyor! Başvuran geri alıyor...

Yerli muzda tekel iddiası! WhatsApp'tan grup kurmuşlar

VakıfBank resmen duyurdu! Kredi paketi...

İkinci el araç için flaş gelişme! Satışlar durdu, yüzde 20 indirim geldi

Borçlar siliniyor! Son fırsat...