Ege'nin yaş meyve sebze ihracatı yüzde 35 arttı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, birlik olarak ocak - ağustos döneminde taze meyve sebze ihracatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artarak 115 milyon dolar, meyve sebze mamulleri ihracatlarının ise yüzde 7 artışla 374 milyon dolara çıktığını bildirdi.

14.09.2018 Cuma 10:24
Güncellenme: 14.09.2018 10:26
AA
Uçak, Seferihisar'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye  genelinde taze meyve sebze ihracatının ocak - ağustos döneminde 1,4 milyar dolar,  meyve sebze mamulleri ihracatının ise 1 milyar dolara ulaştığını söyledi.
 
Türkiye'nin dünyanın 70 ülkesine taze meyve sebze ihraç ettiğini  belirten Uçak, "Bizim de birlik olarak ocak - ağustos döneminde taze meyve sebze  ihracatımız geçen yıla göre yüzde 35 artarak 115 milyon dolar, meyve sebze  mamulleri ihracatımız ise yüzde 7'lik artışla 374 milyon olarak gerçekleşti. Bu  rakamların hak ettiği seviyelere ulaşması için canla başla çalışıyoruz." dedi.
 
Uçak, yaş meyve sebze ihracatının artması için yeni pazar arayışlarına  devam ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:
 
"Yaş meyve sebze ürünlerinin uzak pazarlara ulaşması için hava kargo  konusunda çalışmalar yaptık. İhracatımızı artırmaya yönelik uluslararası  çalışmalarımız da son hızıyla devam ediyor. Geçen hafta Hong Kong'da gerçekleşen  bölgenin en önemli fuarından arkadaşlarımız yeni döndüler, önümüzdeki dönemlerde  sektörümüzü Rusya, Çin, Fransa ve Almanya’da katılacağımız fuarlarda en iyi  şekilde temsil etmeye devam edeceğiz."

HABER ÖNERİLERİ

Milli kripto para için geri sayım

İstanbul Havalimanı'nda yapılacak çekimlerin ücretleri belli oldu

Soğanı depoya kilitlediler

Benzin ve motorine indirim

Benzinde 19 kuruş indirim

Ve belirlendi! İşte uygulanacak fiyatlar...

Son dakika: Bakan Albayrak'tan flaş açıklamalar!

Şanlıurfa'da açıldı! 190 milyon TL değerinde...

Cennet elmasını kurutarak 12 ton ihracat yaptı

Hürriyet'ten sermaye artırımı