Ege'nin yaş meyve sebze ihracatı yüzde 35 arttı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, birlik olarak ocak - ağustos döneminde taze meyve sebze ihracatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artarak 115 milyon dolar, meyve sebze mamulleri ihracatlarının ise yüzde 7 artışla 374 milyon dolara çıktığını bildirdi.

14.09.2018 Cuma 10:24
Güncellenme: 14.09.2018 10:26
AA
Uçak, Seferihisar'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye  genelinde taze meyve sebze ihracatının ocak - ağustos döneminde 1,4 milyar dolar,  meyve sebze mamulleri ihracatının ise 1 milyar dolara ulaştığını söyledi.
 
Türkiye'nin dünyanın 70 ülkesine taze meyve sebze ihraç ettiğini  belirten Uçak, "Bizim de birlik olarak ocak - ağustos döneminde taze meyve sebze  ihracatımız geçen yıla göre yüzde 35 artarak 115 milyon dolar, meyve sebze  mamulleri ihracatımız ise yüzde 7'lik artışla 374 milyon olarak gerçekleşti. Bu  rakamların hak ettiği seviyelere ulaşması için canla başla çalışıyoruz." dedi.
 
Uçak, yaş meyve sebze ihracatının artması için yeni pazar arayışlarına  devam ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:
 
"Yaş meyve sebze ürünlerinin uzak pazarlara ulaşması için hava kargo  konusunda çalışmalar yaptık. İhracatımızı artırmaya yönelik uluslararası  çalışmalarımız da son hızıyla devam ediyor. Geçen hafta Hong Kong'da gerçekleşen  bölgenin en önemli fuarından arkadaşlarımız yeni döndüler, önümüzdeki dönemlerde  sektörümüzü Rusya, Çin, Fransa ve Almanya’da katılacağımız fuarlarda en iyi  şekilde temsil etmeye devam edeceğiz."

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika: Milyonlarca emeklinin gözü Meclis'te! İntibak zammı...

İmar Barışı'na 'aykırı alan' kolaylığı

İstifa eden tazminat alır mı? İşte yanıtı...

3 haftada 3 bin konut

Akdeniz’de Rum oyunu: Türkiye izin vermeyecek

YEP yeni bir strateji yeni Türkiye ekonomisi

Sosyal Güvenlik Uzmanı Nacar'dan vatandaşlara uyarı

Karadeniz'de palamut bolluğu; fiyatı 5 liraya geriledi

Ticaret savaşı bize yaradı

Asgari ücret pazarlıkları erken başladı: '2 bin TL olsun!'