Dr. Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Sonbahar enjeksiyonlarından nasıl korunmalı?

12.10.2015 Pazartesi

Sonbaharın gelmesiyle vücudumuzun direncinde düşüş yaşanmakta. Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, sonbahar hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında uyarılarda bulunuyor.

Artık sonbahardayız. Tüm mevsim değişikliklerinde olduğu gibi vücut direncinin azaldığı bir dönemdeyiz. Sonbaharla birlikte aniden  serinleyen  havalar  özellikle  solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını artırıyor. 
 
Metabolizma değişen hava koşullarına uyum sağlayamayınca zayıf düşüyor ve ortaya çıkan hastalıklar, kapalı ortamlarda hızla yayılabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, sonbahar hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bakın neler söylüyor:
 
Belirtileri alerjiyle karıştırmayın
 
Sonbaharda grip, sinüzit, larenjit, bronşit ve zatürre gibi alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir. Solunum yolu enfeksiyonlarında halsizlik, kırgınlık, boğaz ağrısı, hapşırma, öksürük, ateş, burun akıntısı gibi belirtileri gözlenir. 
 
Bu aylarda yaşanan alerjiler de benzer belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Yağışlarla birlikte nem oranın artması ve sonbahara özgü bazı polenler alerjik hastalıkları tetikler. Alerjik bünyesi olan kişilerin mümkün olduğunca açık havada vakit geçirmemesi ve özellikle ormanlık, çimenlik, ağaçların bol olduğu yerlerde uzun süre bulunmaması gerekmektedir.
 
Dışarı çıkarken katlı giyinin
 
Metabolizmanın geçiş dönemine uyum sağlamak için yavaşlamasıyla birlikte havaların da soğuması vücut direncini düşürmektedir.
 
 Direncin düştüğü durumlarda enfeksiyonların ortaya çıkması daha kolay olduğu için, bu dönemde kıyafet seçimi önemlidir. Hem üşütmemek hem de terlememek için dışarı çıkarken bir hırka almak ,ya da kat kat giyinmek unutulmaması gereken bir önlemdir.
 
Tedavi edilmeyen grip zatürreye dönüşebilir
 
Sonbahar aylarında sıklıkla görülen grip tedavi edilmezse hızla alt solunum yollarına ilerleyerek virüse bağlı zatürreye neden olabilmektedir. 
 
Griple karıştırılıp tedavisinde geç kalındığı zaman zatürre hayati tehlike yaratabilmektedir. Üç gün geçmeyen yüksek ateş ve durum bozukluğu zatürrenin en önemli belirtileri arasındadır.
 
Grip ve zatürre aşısını yaptırmayı unutmayın
 
Enfeksiyonlarına karşı grip ve zatürre aşısı oldukça etkili bir önlemdir. Grip aşısının, Eylül - Ekim aylarında yapılması hastalıklara karşı etkili olmaktadır.
 
 Bununla birlikte zatürreye karşı yapılan prömokok aşısı da ihmal edilmemelidir. Daha önce zatürre geçirenler, bağışıklık sistemini etkileyecek ilaç kullananlarla birlikte karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer hastaları ile 65 yaş üzerindeki kişilerin zatürre aşısı olması gerekmektedir.
 
Propolis nedir?
 
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için avuçla destek yutmak yerine doğal yöntemlerden yararlanıyorum. Bunların başında da arı ürünlerinden propopolis geliyor. Propolis bal arılarının ağaçlardan, çiçek saplarından ve diğer bitkisel kaynaklardan topladıkları reçinemsi bir karışım. Arılar bitkilerden topladıkları maddelerle propolis yapıyor ve bununla kovan ve petek gözlerini sterilize ediyor, kovana giren zararlıları öldürdükten sonra mumyalıyor, kovanın açık ve çatlaklarını kapatıyorlar. Propolis arı ürünleri içerisinde yüksek antioksidan kapasitesi ile en bilineni! Nar suyu ile kıyaslandığında 62 kat, domates ile kıyaslandığında ise 120 kat daha yüksek antioksidan içeriğe sahip.
 
NEZLE-GRİBE KARŞI ETKİLİ YİYECEKLER
 
- Kırmızı biber
- Narenciye grubu meyveler (Portakal, mandalina, limon gibi)
- Sarmısak
- Soğan
- Maydanoz
- Kırmızı et,tavuk,  balık
- Yumurta
- Süt-yoğurt-peynir
- Propolis
 
Savunma sistemini dengeli beslenme ile güçlendirin
 
Vücut direncini yüksek tutmanın en önemli yollarından biri de dengeli beslenmedir. Öğünler atlanmadan karbonhidrat ve protein dengesi gözetilerek beslenme düzeni ayarlanmalıdır. Özellikle taze meyve ve sebze tüketimine önem verilmelidir. Dengesiz ve bozuk beslenmenin vücudun savunma sistemlerini bozabileceği, basit bir soğuk algınlığının bile zatürre gibi daha ağır tablolara dönüşebileceği unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra toksin atımını ve vücudu canlandırmak için hayati önem taşıyan su tüketimi solunum yolunun nemli kalmasını da sağlar. Solunum yolunun kuru kaldığı durumlarda enfeksiyonların daha sık ortaya çıktığı bilinmektedir. Elleri yıkamak da enfeksiyonlara karşı alınacak basit ancak etkili bir önlemdir.
 
 

Yazarın Önceki Yazıları

07.03.2016

Anne sütünü artıran yiyecekler

29.02.2016

Zayıflatan bisküviyi bulan ilk kişi: William Oliver

22.02.2016

Diyetlerden sıkıldınız mı? Porsiyon küçültün!

15.02.2016

Çocuğunuzun geleceğine yatırım: Sağlam dişler, parlak gülüş

08.02.2016

Bezelye deyip geçme!

01.02.2016

Menopozu rahat atlatmak mümkün

25.01.2016

Grip salgınından nasıl korunacağız?

18.01.2016

Şimdi Brezilya zamanı

11.01.2016

90 yaşında, her gün üç saat sahnede

14.12.2015

Yılbaşı için hazır mısınız?
daha fazlası...