Dr. Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Kunalar sağlıklarını kakaoya borçlu

Kunalar, Panama ve Kolombiya’nın yerlileri. İspanyol istilasından sonra ana karadan uzaklaştırılmış ve uzaklaşmışlar. Bulundukları yer Panama Kanalı’nın doğusuna düşüyor. Çoğu balıkçılıkla geçiniyor. Otonom bir yönetim şekillleri var. Doğayla uyum içindeler.

24.08.2015 Pazartesi
 
Amerikan Hipertansiyon Topluluğu Dergisi’nde yayımlanan (  2009) bir araştırma: Kuna Yerlilerinin tansiyonu düşük ve diğer Panamalılardan daha uzun yaşıyorlar. Kalp krizi, kanser, diyabet, felç çok daha az görülüyor. Diyetlerinde en belirgin özellik çok yüksek kakao alımı … 
 
Kilinik Biyokimya ve Beslenme dergisi ( 2011): Panamalı Kuna yerlilerinde hipetansiyon ve kalp-damar hastalığı oranı çok düşük. Değişik yaş gruplarında ve cinslerde denedik. Hepsinde tansiyonu düşük bulduk. Ancak aynı insanlar ana şehirlere göç ettiklerinde durum değişiyor. Çünkü kakao tüketimleri düşüyor. Sonuç: Flavanol içeren yiycekler, özellikle de kakako  ve kakao bazlı ürünler  hem hayvanlar, hem de insanlarda tansiyonu düşürüyor. 
 
 
Kunalılarda kanser de çok nadir görülüyor
 
2000-2004 arasında Panama’da 100 bin kişiden 83’ü kalp-damar hastalığında, 68’i kanserden ölmüş. 100 bin Kuna’dan ise 9 kişi kalp hastalığından, 4 kişi kanserden hayatını kaybetmiş. 
 
Kakaonun faydaları: 
 
- Kalp-damar sistemi için yararlı. 
- Kötü kolesterolü düşürüyor. 
- Damar sertliğini önlüyor. 
- Dişlerde çürümeye neden olan bakterileri baskılıyor, plak oluşumunu engelliyor. 
- Antidepresan etkisi var. Neşelendiriyor. 
- Uyarıcı etkili. 
- Genel olarak iyi olma hali sağlıyor. 
 
Kakao
 
Kakao her zaman yeşil yapraklı 4-8 m. yüksekliğinde bir ağaç. Bu ağacın meyvelerinin çekirdeklerinden kakao elde ediliyor. Bu kakaodan da çikolata yapılıyor. Kakaoyu en çok yetiştiren ülkelere baktığımda hep egzotik ülkeler gözüme çarptı: Fildişi Kıyısı, Brezilya, Papua Yeni Gine,  Kolombiya, Meksika, Gana, Nijerya, Ekvador,Solomon Adları, Hindistan bunlardan bazıları… 
 
Kakaoda sağlığa bu kadar yararlı ne var?
 
Flavonol! Kakao  flavaonolleri kakao bitkisinde  doğal olarak bulunan biyoaktif bileşenler. 1990’larda yapılan deneylerde kakao flavanolleri ve nitrik oksit arasında bir ilişki saptanmış. Yiyecek ve içeceklerle kakoa flavonolleri aldıkça vücutta nitrik oksit üretiminin arttığı görülmüş. Nitrik oksit vücutta damar duvarlarındaki kasları  gevşeten  dinlenmeye sevkeden bir bileşik. 
 
Kakao flavonolleri tüm kakaolarda ve çikolatalı ürünlerde var mı?
 
Hayır. Taze kakao çekirdeği flavonolden zengin. Ancak işlemden geçtikçe  içlerinde antioksidan etkili değerli bileşiklerin etkileri azalmaya başlıyor. 
 
Kavramayı güçlendiren bileşikler de içeriyor
 
 Tüm çikolata aşıkları bu haberi okuduktan sonra çikolatanızı daha büyük bir keyifle yiyeceğinize eminim. Kakao beyni de güçlendiren bileşikler içeriyor. İtalya’daki  L'Aquila Üniversitesi Araştırmacıları özellikle yaşlılarda kavrama yeteneğinin  kakaodaki flavanoller sayseinde arttığını saptadılar.  Araştırma hafif kavrama sorunu yaşayan ve Alzheimer riski taşıyan 90 kişi üzerinde yapılmış. 
 
Sekiz hafta boyunca bol flavanol içeren kakaolu içecek içirilmiş. Yüksek falavanol içeren içecekleri tüketenler, düşük flavanollü içecek verilen gruba göre  kavrama testlerinde çok daha iyi  sonuçlar almışlar.
 
 
Yeni trend: kakao çayı
 
Çaykoliğimdir, yeni gözdem ise  kakao çayı. Peru’da ikram ettiler, içtim ve  bayıldım. İkram ettikleri şekerliydi, ben şeker yerine bal koyuyorum, çok daha sağlıklı bir içecek içmiş oluyorum. Üstelik balın faydalarından da yararlanıyorum. Hazırlaması çok basit; Kakao çekirdeği kabuklarını kaynar suya atıp bekletiyorsunuz. Rengi aynı çay gibi, ama çikolata kokulu ! Benim gibi çikolata aşığıysanız eğer, bu çay size çok kalori tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca tatlı krizlerine karşı kullanılabileceğini düşünüyorum. Kakao çayı şu anda İngiltere’de yeni moda, hızla yayılmaya başladı.

Yazarın Önceki Yazıları

07.03.2016

Anne sütünü artıran yiyecekler

29.02.2016

Zayıflatan bisküviyi bulan ilk kişi: William Oliver

22.02.2016

Diyetlerden sıkıldınız mı? Porsiyon küçültün!

15.02.2016

Çocuğunuzun geleceğine yatırım: Sağlam dişler, parlak gülüş

08.02.2016

Bezelye deyip geçme!

01.02.2016

Menopozu rahat atlatmak mümkün

25.01.2016

Grip salgınından nasıl korunacağız?

18.01.2016

Şimdi Brezilya zamanı

11.01.2016

90 yaşında, her gün üç saat sahnede

14.12.2015

Yılbaşı için hazır mısınız?
daha fazlası...