Dr. Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Kadınlar hamileyken hiç alkol almamalı!

İngiliz Tıp Birliği kadınların hamilelik döneminde hiç alkol almaması gerektiğini, şişe ve teneke kutularda satılan alkollü içeceklerin de bebeğe vereceği zararları anlatan daha açık, anlaşılır uyarılar konulması gerektiğini açıkladı.

20.07.2015 Pazartesi
 
İngiliz Tıp Birliği’nin Başkanı Prof. Al Aynsley Green hükümetin kadınlara  hamilelikte alkol kullanımı konusunudaki uyarılarının kafa karıştırıcı oldğunu, karmaşa yarattığını ve tek- net bir öneri getirilmesi gerektiğini belirtti ve  ‘ Hamilelik döneminde alkol tüketiminin güvenli dozu yok’ dedi. Prof. Green etiketlere ‘ Alkol doğmamış çocuğunuzun sağlığını bozabilir’ şeklinde uyarı yazılmasını istiyor. Halihazırda İngiltere’deki sistemde  şişelerin üzerinde hamile bir kadın silüeti, üzerinde de bir çizgi var. Ancak çoğu uzman bu uyarının işe yaramadığını düşünüyor.
 
İngiliz Tıp Birliği ‘Eğer  hamile kadın alkol tüketirse  bunu haftada  2 birimle veya tek seferde içecekse 1 veya 2 birimle sınırlamalı’ diyor. İngliz Sağlık Sistemi’nin  bu konudaki genel önerisi  ise farklı: Hamileliğin ilk 3 ayında düşük riski nedeniyle kadınların alkolden uzak durmasını öneriyorlar. Geriye kalan zamanda ise  haftada bir veya 2 kez, 1 veya 2 birimden fazla alkol tüketmemeleri gerektiğini belirtiyorlar. İngiliz Tıp Birliği’nden Prof. Sheila Hollin net konuşuyor: ‘Hamilelikte alkol tüketiminin  bebeğe zarar verdiğini biliyoruz. Bu zararın boyutları değişiyor; çocuğun zekasından, davranışına, ilişkilerine, öğrenme ve fiziksek bozukluklara kadar…’
 
 
İngilizlerin alkol ve hamilelik konusuna bu kadar önem vermelerinin önemli bir nedeni var: İngiltere’de her yıl yaklaşık 7000 bebek anneleri hamileyken alkol kullandığı için  zarar görmüş olarak doğuyor.
 
Hangi sütü içmeli?
 
Günümüzde bir çok kişi inek sütünün kendilerini şişirdiğini , gaz yaptığını söyleyerek alternatif sütlere yöneliyor.  Keçi sütü, soya sütü, badem sütü, yulaf sütü, pirinç sütü vs. Yurtdışında henüz Türkiye’de hiç görmediğimiz çok değişik sütler de var. Sütün içindeki laktoz adlı şekeri metabolize etmek için gerekli laktaz adlı enzim yeterli değilse  kişide bazı şikayetler olabiliyor. Bazı- larının  inek sütündeki proteinlere hassasiyeti veya alerjisi de olabiliyor. 
 
Yağsız süt mü, yarım yağlı mı, tam yağlı mı? 
 
Son araştırmalar yağsız sütün en iyi seçim olmadığını ortaya koyuyor. Yağsız sütün yağı  ve kalorisi daha az , kalsiyumu daha fazla. Ancak   yağda eriyen A ve E gibi vitaminleri  yağsız sütten alamıyoruz. Bu iki vitamin de bizi kansere ve yaşlanmaya karşı koruyan çok güçlü iki antioksidan vitamin aynı zamanda! 
 
Ya bebekler?
 
İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki önerisi şöyle: 
 
- İlk 6 ay bebek mutlaka anne sütüyle beslenmeli.
 
- 1 yaşından itibaren tam yağlı inek sütü verilebilir. 
 
- 2 yaşından itibaren yarım yağlı süt verilebilir. 
 
- 5 yaşından sonra yağsız süte geçilebilir.
 

Yazarın Önceki Yazıları

07.03.2016

Anne sütünü artıran yiyecekler

29.02.2016

Zayıflatan bisküviyi bulan ilk kişi: William Oliver

22.02.2016

Diyetlerden sıkıldınız mı? Porsiyon küçültün!

15.02.2016

Çocuğunuzun geleceğine yatırım: Sağlam dişler, parlak gülüş

08.02.2016

Bezelye deyip geçme!

01.02.2016

Menopozu rahat atlatmak mümkün

25.01.2016

Grip salgınından nasıl korunacağız?

18.01.2016

Şimdi Brezilya zamanı

11.01.2016

90 yaşında, her gün üç saat sahnede

14.12.2015

Yılbaşı için hazır mısınız?
daha fazlası...