Dr. Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Yakında doğayı reçete edeceğiz

13.07.2015 Pazartesi

Doğanın içine doğduk, onunla evrim geçirdik, ama şimdi çoğumuz metropollerde yaşıyoruz ve doğadan çok uzağız, değil mi? Dünya nüfusunun yüzde 50’si şehirlerde yaşıyor. 2050’de bunun yüzde 70‘e çıkması bekleniyor. Araştırmacılara göre çok yakında biz doktorlar doğayı reçete etmeye başlayacağız. 

Amerikalıların araştırmasına göre  doğa negatif düşüncelerin takılmış plak gibi ( yeni nesiller artık bu terimi anlamayacaktır!) zihnimizi tırmalamasına izin vermiyor,aksine  zihnimizi yumuşatıyor.
 
Stanford Üniversitesi’nden  bir grup doğada yürüyüşle, şehirde kalabalık bir caddede  yürüyüş arasındaki farka bakmış.
 
Beyin scanleri  90 dakika  çınar ağaçları, kuşlar, sincaplar arasında yürüyen kişilerde zihinsel hastalık riskinin bulunduğu bölgelerde aktivitenin azaldığını göstermiş. Stanford Üniversitesi’nden Gregory Bratman  ‘İnsanoğlunun evirimi gözönüne alındığında şehirleşme bir göz kırpma süresinde olup bitti .
 
Doğada yaşamın  duygusal durumumuz ve kavrayış yetimiz üzerinde  çok önemli etkileri var.  Doğanın zihin üzerindeki etkilerini psikolojik ekosistem hizmeti olarak düşünebilirsiniz’ diyor. 
 
Stanford Üniversitesi şimdi  doğadaki bu olumlu etkilerini  büyük şehirlere taşımanın yollarını arıyor.
 
Yeni sağlık trendi: Orman banyosu
 
Japonya ‘dan dünyaya yayılan  yeni bir sağlık trendi var: Shinrin-yoku;  yani orman banyosu.
 
Japonya’da 24 ormanda yapılan çalışma  ağaçlar arasında yürümenin kan basıncını düşürdüğünü, stres hormonu kortizol seviyesini azalttığını ortaya koydu.
 
Orman banyosu veya terapisi Japonlar için yeni bir yöntem değil aslında… Japon hükümeti 1982’den beri bu yöntemi ‘mobil meditasyon’ olarak tanımış. Japonya Orman Vakfı da terapiyi  destekliyormuş.
 
Orman banyosu bağışıklığı güçlendiriyor
 
Toyku Nippon Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Qing Li  ve ekibi  deneyleri için genç erkek ve kadınları 3 günlük orman terapisine sokmuşlar. Gruplar ormanda sık ağaçların bulunduğu yollarda yürüyüşler yapmış, orman içindeki otellerde konaklamış. Önce ve sonrasında kan tahlileri yapılmış.
 
Araştırmaları sonucunda orman  banyosu yapanların  enerjisinin arttığını , vücutlarında bağışıklık mekanizmasını güçlendiren hücre sayısının çoğaldığını gözlemişler. Prof. Li ağaçlardan çıkan uçucu yağların (örn; mikroplara karşı savaşan ve bağışıklığı güçlendiren limonene gibi ) solunmasının da bu etkide rolü olduğunu düşünüyor.
 
Orman banyosu depresyon için de kullanılacak
 
Orman banyosu kullanımı dünyada gitgide yayılıyor.  Sadece kan değerlerini düzeltmek için değil, ruhsal sorunlar içinde kullanılacak. İngiltere,Exeter Üniversitesi’nden psikolog Dr. Mathew White anksiete veya depresyon için  ‘ orman  reçetesi’ verilecek birçok projenin  yolda olduğunu açıkladı. 
 
Dikkat! Sağlıklı yiyecekle de kilo alabilirsiniz!
 
Bazı sağlıklı atıştırmalıklar bize faydadan çok zarar veriyor olabilir mi acaba? Bazı protein barlar neredeyse 400 kalori içeriyor. 
 
İki ayrı ülkeden; Almanya,Münih Teknik Üniversitesi ve ABD. Pennsylvania Üniversitesi’nden  bilim insanları  biraraya gelip  bir araştırma yapmışlar. Sonuç ilginç: Sağlığına dikkat eden çoğu kişinin örneğin 500 kalorilik bir cips paketinden uzak durduğunu, ama aynı kaloriyi müsliden almakta sakınca görmediğini belirtiyorlar. ‘ Sağlıklı yiyecekle de kilo alabilirsiniz’diyorlar.
 
Kontrollü yiyen, kilosuna çok dikkat eden  kişilerin bile  sağlıklı diye algılanan yiyecekleri yedikten sonra daha az aktif olduğunu gözlemişler.
 
Müsli örneğinde olduğu gibi çoğumuz  bazı yiyeceklerdeki kalori miktarını önemsemiyoruz.  Kendimi düşünüyorum da şimdi; evet, çok sevdiğim patates kızartmasını yerken aşırı dikkatli davranıyorum, ama bol kalorili müsliden iki porsiyon yemekte sakınca görmeyebiliyorum. 
 
Ayrıca egzersizde yaktığımız kaloriyi de abartıyormuşuz! Örneğin; bantta 1 saat tempolu yürüyüp 300 kalori yaktığımızda her şeyi yiyebileceğimizi sanıyoruz, değil mi? Oysa bu sadece 3 iri dilim ekmek demek!
 

Yazarın Önceki Yazıları

07.03.2016

Anne sütünü artıran yiyecekler

29.02.2016

Zayıflatan bisküviyi bulan ilk kişi: William Oliver

22.02.2016

Diyetlerden sıkıldınız mı? Porsiyon küçültün!

15.02.2016

Çocuğunuzun geleceğine yatırım: Sağlam dişler, parlak gülüş

08.02.2016

Bezelye deyip geçme!

01.02.2016

Menopozu rahat atlatmak mümkün

25.01.2016

Grip salgınından nasıl korunacağız?

18.01.2016

Şimdi Brezilya zamanı

11.01.2016

90 yaşında, her gün üç saat sahnede

14.12.2015

Yılbaşı için hazır mısınız?
daha fazlası...