Dr. Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

‘Hem gıda, hem insan diyeti yapıyorum’

15.12.2014 Pazartesi

Erol Evgin herkesin sevgilisi bir sanatçı. Hangi alanda çalışırsak çalışalım hepimize rol model aynı zamanda; sesiyle, fiziğiyle, seyirciye saygısıyla, örnek aile yaşamıyla... Yıllardır hiç değişmeden gayet fit kalmayı başarıyor. Peki nasıl; sırrını sordum...

Çocukluğumda neyseniz, şimdi de O’sunuz! Nasıl bu kadar formda kalıyorsunuz? Sırrınız nedir?

Öyle mi görünüyorum (Gülüyor)... Yarısı genetik. Anne tarafım Kafkasya’dan gelmiş, Karadeniz ailesi. Uzun ömürlü insanlar. İnşallah biz de öyle oluruz. Bir Ballı Ninem vardı, 104 yaşında öldü. Anneannem 96, annem 95 yaşında rahmetli oldu. Biraz onlara güveniyorum, bana moral oluyorlar. Onun dışında ruh ve beden sağlığı çok önemli. Ruhumu iyi tutmaya bakarım.

Tutkularım vardır; ama hırslarım yoktur. Kin tutmam. Hep bir şeylerle uğraşırım: Resim yaparım, müzik dinlerim, beste yaparım, bahçeyle ilgilenirim... Bir kaç yıldır burada Polonezköy’de yaşıyorum, temiz havası çok iyi geliyor. Sigara içmiyorum. En az 8 saat uyurum. Akşam 22.30’da yatağa girmek kadar sağlıklı bir şey yok. Sabahları yüzümü sodayla yıkarım. Çok faydalı, yüzünüzü geriyor, rahatlıyorsunuz.

Sesiniz de çok genç,  hiç değişmiyor, hep muhteşem! Nasıl koruyorsunuz?

Teşekkür ederim. Beslenmeme, uykuma özen gösteriyorum. Bir de düzenli olarak yaptığım ses egzersizlerim var.

 

Hep güler yüzlüsünüz.  Her zaman gülümsemek mi sizi bu kadar genç tutuyor acaba?

Bedenime ve ruhuma iyi bakmaya çalışıyorum. Hem gıda diyeti, hem insan diyeti yaparım. Beş, altı aydır hiç ekmek ve hamur işi tüketmedim; çünkü benim bedenime zararlı olduğu söylendi. Ayrıca bana zarar verdiğini düşündüğüm hiç kimseyle görüşmem. Bu demek değil ki kendimi bir koza içinde koruyorum, çok seçiciyim; evden çıkarım, kahveye girerim herkesle hal hatır sohbet ederim. Sadece dostluk ilişkilerimde seçiciyim.

Özel bir beslenme biçiminiz var mı?

Uzun zamandır Doktor Ender Saraç’a gitmeyi çok istiyordum.  Tahlillerimi gösterdim. O da bana mayasız bir rejim önerdi. Bu rejimde un hiç yok.  Mayalı yiyecekler yok. Ekmek, makarna, pirinç yok. Peynir yok. Sadece keçi peyniri, keçi sütü var. Yoğurt yok. Bol sebze ve kırmızı et var. Balık eti,  tavuk eti var. Enginar kürü yapıyorum. Yürüyüş yapıyorum.  Alkali su içiyorum. Bunları yaparak hemen 20 günde 5 kilo fark ettim. Son 20 yılın en zayıf kilosuna indim. Bu işler hep beyinde başlayıp, beyinde bitiyor. Beynim bu rejime inandığı için canım da istemiyor.

Mutfağıma hiç sokmam dediğiniz yiyecekler?

Konserve besinler tüketmemeye özellikle özen gösteriyorum.

 

Soframdan hiç eksik etmem dediğiniz yiyecekler?

Mevsimine göre hazırlanan zeytinyağlılar.

Destek kullanıyor musunuz peki? 

Destek kullanmaktansa, vitamin ve mineralleri doğal besinlerden almayı tercih ediyorum.

Düzenli spor yapıyor musunuz?

Evet. Düzenli yüzüyorum ve pilates yapıyorum.

Starlar arasında nadir bir şey daha var: Yıllar süren mutlu evlilik! Mimar eşiniz var, yıllardır adınız hiç bir dedikoduya karışmadı.  Bu da mutlaka formda kalmanıza yardımcı olan faktörlerden biridir sanıyorum...

Evde huzur ve mutluluk çok önemli. İki çocuğumuz, üç torunumuz var. Gelin var, damat var. İki kişiydik yola çıkarken, sonra çocuklar gelince dört olduk. Gelinle damat geldi, altı olduk bir anda. Şimdi üç torunla birlikte dokuz kişiyiz ve mutluyuz.

Yazarın Önceki Yazıları

07.03.2016

Anne sütünü artıran yiyecekler

29.02.2016

Zayıflatan bisküviyi bulan ilk kişi: William Oliver

22.02.2016

Diyetlerden sıkıldınız mı? Porsiyon küçültün!

15.02.2016

Çocuğunuzun geleceğine yatırım: Sağlam dişler, parlak gülüş

08.02.2016

Bezelye deyip geçme!

01.02.2016

Menopozu rahat atlatmak mümkün

25.01.2016

Grip salgınından nasıl korunacağız?

18.01.2016

Şimdi Brezilya zamanı

11.01.2016

90 yaşında, her gün üç saat sahnede

14.12.2015

Yılbaşı için hazır mısınız?
daha fazlası...