Dr.Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Ezici taciz şeker hastalığına yol açıyor

25.11.2017 Cumartesi

Diabetologia’da yayımlanan araştırmaya göre iş yerinde ezici taciz, diyabet riskini yüzde 50 artırıyor. Bu durum ayrıca motivasyon kaybının yanı sıra insan hayatını cehenneme çevirebiliyor.

İş yerinde ezici taciz ne demek önce onu açalım; iş yerinde patron, yönetici  veya iş arkadaşınız veya çoğul kişi tarafından hor görülmek, sürekli söz veya davranışlarla  bir şekilde taciz edilmek, rahatsız edilmek. Buna ezici taciz diyoruz.

Yeni bir araştırmaya göre iş yerinde bu tip taciz hem erkek hem kadınlarda Tip 2 Diyabet riskini artırabiliyor. Bu araştırma  Diyabet konusunda çok saygın bir yayın organı olan Diabetologia’da da yeni yayımlandı.

İş yüküyle baş edilemiyor

Daha önceki araştırmalar işsiz kalma korkusu ve uzun çalışma saatlerinin diyabet riskini artırabileceğini göstermişti. Ayrıca ezici taciz ve şiddetin kişinin kendine güvenini etkileyeceği, iş yüküyle baş etme kapasitesini azaltacağını da ortaya konmuştu.

Kopenhag Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü’nden Tianwei Xu’nun liderliğindeki araştırmacılar İsveç, Finlandiya ve Danimarka’dan değişik iş gruplarını inceleyerek sonuca varmışlar. 

Diyabet riskini yüzde 50 artırıyor

40-65 yaş arası 20 bin erkek, 25 bin kadını incelemişler. Daha gençlerin listeye dahil edilmemesinin nedeni gençlerde görülen Tip 1  Diyabeti  ayırmakmış.

İncelenenlerin yüzde 9’u işyerinde ezici tacize uğradıklarını belirtmiş. 12 yıl sonra baktıklarında 1223 kişide Tip 2 Diyabet saptamışlar. Ezici tacize uğrayanların yaklaşık yüzde 50 daha fazla riski olduğu kayıt edilmiş.

Bir sosyal stres kaynağı

Araştırmacılara göre ezici tacize uğramak ciddi bir sosyal stres kaynağı. Bu da  vücutta strese karşı yanıt oluşturuyor; birtakım biyolojik işlemlere yol açıyor. Çünkü strese yanıt  rahatlama ihtiyacı içindeki kişinin daha fazla yemesine yol açabiliyor.

Yumuşak hali de var

Ezici taciz  tartışma, hakaret, kabalık şeklinde kendini gösterebileceği gibi yumuşak biçimde de olabiliyor.

Kişiyi nasıl etkiliyor?

İşyerinde yaşamınızı cehenneme çevirebiliyor. Kendinize güveninizi yitiriyorsunuz. Depresyona giriyor ve hasta hissediyorsunuz. Motivasyon kaybına uğruyorsunuz. Ezici taciz her zaman zayıf kişiyi hedef almıyor. Güçlü bir kişilik  tacizci tarafından tehdit olarak algılanabiliyor. Bu yüzden güçlü de hedef alınabiliyor.

Ne yapabilirsiniz?

Kendinize bir dost bulun ve insanlara neler olduğunu anlatmaktan utanmayın.

Taciz uygulayan kişiyle konuşun

Sizi nelerin rahatsız ettiğini anlatıp davranışlarının farkında olmasını sağlayın. Eğer siz konuşmak istemiyorsanız bir arkadaşınıza rica edin.

Avrupa’da üçüncü sıradayız...

Diyabet hastalarının sayısı açısından Türkiye, Avrupa’da Rusya ve Almanya’nın ardından üçüncü sırada.

Türkiye Diyabet Vakfı’ndan Prof. Dr. Mehmet Temel Yılmaz, Türkiye’de bugün yetişkin nüfusun yüzde 15’inin diyabet hastası olduğunu söylüyor. 

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

‘Bahçe şehir’ Singapur’dan esintiler

08.09.2018

Bitkisel proteinlerin en güçlüsü: Kinoa

01.09.2018

Hindistan cevizi yağı efsanesi çöktü

25.08.2018

Her öğünde güçlü protein alın!

18.08.2018

Ünlülerin yeni gözdesi: Teff

11.08.2018

Ne kadar toksiksiniz?

04.08.2018

Hazımsızlığı önlemenin 20 yolu

28.07.2018

Defne yaprağı her derde deva

21.07.2018

Bulguru sofranızdan eksik etmeyin

14.07.2018

Ağlaya ağlaya hafifleyelim mi?
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Oya Doğan

Mipcom’dan neler oluyor?