Dr.Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Yaş yalnız bir sayıdır!

18.11.2017 Cumartesi

Dünyada anti-aging konusunda önemli bir otorite olan Dr. Charles Eugster son kitabında yaşın ve yaşlılığın önemsizliğini anlatıyor...

Dr. Charles Eugster’den size daha önce de bahsetmiştim; bir diş hekimi, rekorlar kıran bir atlet, dünyanın en fit 97’liği, kitapları çok satan bir yazardı. Geçtiğimiz Nisan ayında doğal nedenlerle hayatını kaybetti. Dünyada anti-aging konusunda en çok aranan, konuşması istenen kişilerden biriydi.  Eugster emekliliği “yavaş ölüm fermanı” olarak nitelendiriyordu. Emekliliğe karşıydı; emeklilikle birlikte hastalık ve ölümün geldiğine inanıyordu. 60 m - 400 m arası koşuyordu ve inaması zor ama 30 yaşında birinin performansına sahipti. İnternette sayısız videosu var; müthiş motivasyon sağlıyor, şiddetle öneriyorum. Dr Eugster’i izledikten sonra uzun süredir nazlandığınız egersizlere başlayacağınıza eminim! “Yaş yalnızca bir sayıdır” adlı kitabı geçen yıl çıktı. Kendini nasıl yenilediğini anlattığı kitabını henüz bitirdim. Size Dr. Eugster’in sağlıklı yaşlanma önerilerini sıralıyorum:

Dünyanın en fit 97’liğinden sağlıklı yaşlanma önerileri

1-Dişlerinize iyi bakın

Hayatta en büyük zevklerden biri de yiyeceklerden keyif almak. Bu yüzden diş ve diş etlerimizi korumak çok önemli. Günde iki kez floridli bir dişmacunuyla dişlerimizi fırçalayarak ve diş doktorunu düzenli ziyaret edip kontrolden geçerek diş sağlığımızı koruyabiliriz.

2- Artık sigarayı bırakın

Çoğu kişi sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu biliyor, ancak keyif aldıkları için bırakmakta zorluk çekiyorlar. Cesaret verici bir nokta var; yaşlı sigara tiryakilerinin gençlere göre sigarayı bırakmada çok daha başarılı olduğu gösterildi. Adım atın, çok daha rahat nefes alacak, kendinizi iyi hissedecek, kalp - akciğer sorunlarınızın ciddileşmediğini gözlemleyecek, felç riskinizi azaltacak ve daha uzun yaşayacaksınız.

3-Kemiklerinize dikkat edin

Genelde genlerinizin kemik sağlığınız üzerinde büyük etkisi var. Düzenli ağırlıkla çalışarak kemik yoğunluğunuzu artırabilirsiniz. Yürüyüş, tenis, jogging gibi ayak ve bacaklarınızın ağırlığınızı taşıdığı egzersizler hep yararlı. Kalsi-yumdan zengin yiyeceklerin yer aldığı beslenme biçimine sahip olmanız gerekiyor. Yaşlılarda D vitamini takviyesi güçlü kemikler için şart.

4-Sağlıklı bir bakış açısı edinin

Kendini iyi hissetme sadece fizikel sağlıkla olmuyor. Akıl sağlığınız da aynı derecede önemli. Bu ikisinin biririyle çok yakın ilişkide olduklarını düşünüyorum. Benim  tecrübeme göre; iş ve egzersiz yaşamdaki yerim ve kendim hakkında pozitif hissettiriyor. Hobilerimiz, merak alanlarımızdan hep keyif alıyoruz. Yaşımız ilerleyince bunları neden sürdürmeyelim? Kendinizi kötü hissediyorsanız doktorunuza görünün; onlar için akıl sağlığınız fiziksel sağlığınız kadar önemli.

5- Sürekli iletişim halinde olun

En basiti; eğer aile ve arkadaşlarınız yakındaysa onlarla düzenli olarak görüşmeye çalışın veye size davet edin. Düzenli telefon görüşmeleri de yakın kalmanızı sağlar, yabancılaşmayı önler. İnternet iletişim için çok çeşitli olanaklar sağlıyor; e-mail atabilir, videofon görüşmeleri yapabilirsiniz. Diğerlerinin size önemsediğini bilmek hayata bakışınız üzerinde çok önemli.

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

‘Bahçe şehir’ Singapur’dan esintiler

08.09.2018

Bitkisel proteinlerin en güçlüsü: Kinoa

01.09.2018

Hindistan cevizi yağı efsanesi çöktü

25.08.2018

Her öğünde güçlü protein alın!

18.08.2018

Ünlülerin yeni gözdesi: Teff

11.08.2018

Ne kadar toksiksiniz?

04.08.2018

Hazımsızlığı önlemenin 20 yolu

28.07.2018

Defne yaprağı her derde deva

21.07.2018

Bulguru sofranızdan eksik etmeyin

14.07.2018

Ağlaya ağlaya hafifleyelim mi?
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Eda Solmaz

Tarihin en güçlü Sabrina’sı

Ercan Çitlioğlu

Çuvala sığmayan mızrak...

Murat Çelik

Cumhur ittifakındaki bağ pamuk ipliği mi, çelik tel mi?