Dr.Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Yaş yalnız bir sayıdır!

18.11.2017 Cumartesi

Dünyada anti-aging konusunda önemli bir otorite olan Dr. Charles Eugster son kitabında yaşın ve yaşlılığın önemsizliğini anlatıyor...

Dr. Charles Eugster’den size daha önce de bahsetmiştim; bir diş hekimi, rekorlar kıran bir atlet, dünyanın en fit 97’liği, kitapları çok satan bir yazardı. Geçtiğimiz Nisan ayında doğal nedenlerle hayatını kaybetti. Dünyada anti-aging konusunda en çok aranan, konuşması istenen kişilerden biriydi.  Eugster emekliliği “yavaş ölüm fermanı” olarak nitelendiriyordu. Emekliliğe karşıydı; emeklilikle birlikte hastalık ve ölümün geldiğine inanıyordu. 60 m - 400 m arası koşuyordu ve inaması zor ama 30 yaşında birinin performansına sahipti. İnternette sayısız videosu var; müthiş motivasyon sağlıyor, şiddetle öneriyorum. Dr Eugster’i izledikten sonra uzun süredir nazlandığınız egersizlere başlayacağınıza eminim! “Yaş yalnızca bir sayıdır” adlı kitabı geçen yıl çıktı. Kendini nasıl yenilediğini anlattığı kitabını henüz bitirdim. Size Dr. Eugster’in sağlıklı yaşlanma önerilerini sıralıyorum:

Dünyanın en fit 97’liğinden sağlıklı yaşlanma önerileri

1-Dişlerinize iyi bakın

Hayatta en büyük zevklerden biri de yiyeceklerden keyif almak. Bu yüzden diş ve diş etlerimizi korumak çok önemli. Günde iki kez floridli bir dişmacunuyla dişlerimizi fırçalayarak ve diş doktorunu düzenli ziyaret edip kontrolden geçerek diş sağlığımızı koruyabiliriz.

2- Artık sigarayı bırakın

Çoğu kişi sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu biliyor, ancak keyif aldıkları için bırakmakta zorluk çekiyorlar. Cesaret verici bir nokta var; yaşlı sigara tiryakilerinin gençlere göre sigarayı bırakmada çok daha başarılı olduğu gösterildi. Adım atın, çok daha rahat nefes alacak, kendinizi iyi hissedecek, kalp - akciğer sorunlarınızın ciddileşmediğini gözlemleyecek, felç riskinizi azaltacak ve daha uzun yaşayacaksınız.

3-Kemiklerinize dikkat edin

Genelde genlerinizin kemik sağlığınız üzerinde büyük etkisi var. Düzenli ağırlıkla çalışarak kemik yoğunluğunuzu artırabilirsiniz. Yürüyüş, tenis, jogging gibi ayak ve bacaklarınızın ağırlığınızı taşıdığı egzersizler hep yararlı. Kalsi-yumdan zengin yiyeceklerin yer aldığı beslenme biçimine sahip olmanız gerekiyor. Yaşlılarda D vitamini takviyesi güçlü kemikler için şart.

4-Sağlıklı bir bakış açısı edinin

Kendini iyi hissetme sadece fizikel sağlıkla olmuyor. Akıl sağlığınız da aynı derecede önemli. Bu ikisinin biririyle çok yakın ilişkide olduklarını düşünüyorum. Benim  tecrübeme göre; iş ve egzersiz yaşamdaki yerim ve kendim hakkında pozitif hissettiriyor. Hobilerimiz, merak alanlarımızdan hep keyif alıyoruz. Yaşımız ilerleyince bunları neden sürdürmeyelim? Kendinizi kötü hissediyorsanız doktorunuza görünün; onlar için akıl sağlığınız fiziksel sağlığınız kadar önemli.

5- Sürekli iletişim halinde olun

En basiti; eğer aile ve arkadaşlarınız yakındaysa onlarla düzenli olarak görüşmeye çalışın veye size davet edin. Düzenli telefon görüşmeleri de yakın kalmanızı sağlar, yabancılaşmayı önler. İnternet iletişim için çok çeşitli olanaklar sağlıyor; e-mail atabilir, videofon görüşmeleri yapabilirsiniz. Diğerlerinin size önemsediğini bilmek hayata bakışınız üzerinde çok önemli.

Yazarın Önceki Yazıları

20.01.2018

Ballı dönere buyrun!

13.01.2018

Kış depresyonu kadınlarda daha sık görülüyor

06.01.2018

Uçuk soğuk havayı çok seviyor

30.12.2017

Almak kolay vermek zor!

23.12.2017

Siyah mini elbise diyeti

16.12.2017

10 soruda soğuk algınlığı

09.12.2017

Boy George nasıl 40 kilo verdi?

02.12.2017

Yılbaşı öncesi kilo verme tüyoları

25.11.2017

Ezici taciz şeker hastalığına yol açıyor

18.11.2017

Yaş yalnız bir sayıdır!
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Kürşad Zorlu

Afrin’den Fırat’ın Doğusuna Bakmak…

Güngör Mengi

Rusya ile ABD anlaştı mı?

Oya Doğan

Çi sona geliyor